Dwa tygodnie temu pisałem o fantastycznym projekcie autorstwa wrocławskiej firmy PriPla, która wydrukowała na MakerBot Replicatorze 2 protezę dłoni dla 8-letniej dziewczynki z niewykształconą dłonią. Proteza była oparta o otwarty projekt Richarda Van Asa i Ivana Owena, który jest dostępny do ściągnięcia za darmo z Thingiverse. Drukowana na drukarce 3D proteza jest fantastycznym rozwiązaniem, gdyż jej koszty są relatywnie niewielkie – co ma szczególne znaczenie w przypadku dzieci, które szybko rosną i protezy należy dość często wymieniać. Mają jednak też pewną – dość prozaiczną wadę… nie są zbyt ładne. I nie chodzi tu bynajmniej o kolor filamentu z jakiego zostały wydrukowane, lecz o sam kształt, który jest dość „toporny„. Steve Wood – inżynier z brytyjskiej firmy Gyrobot Ltd. opublikował w zeszłym roku projekt protezy dłoni, która stanowi najbardziej zaawansowany i realistycznie wyglądający ze wszystkich dostępnych w sieci. Teraz powraca z jej trzecią wersją, wykonaną przy użyciu elastycznego materiału – Filaflex, który zapewnia protezie prawdziwie ludzki wygląd!

Mimo dość krótkiego stażu, Steve Wood powoli zdobywa status legendy w świecie druku 3D. Jego rewolucyjnie wyglądająca proteza Flexy-Hand zaprezentowana w marcu zeszłego roku była prawdziwą rewolucją jeśli chodzi o tego typu projekty drukowane na niskobudżetowych drukarkach 3D. To co wyróżniało ją spośród innych tego typu projektów, to dłoń, która wyglądała… jak dłoń człowieka, a nie robota. W najnowszej wersji o nazwie Flexy-Hand 2 – Filaflex Remix, Wood wykorzystał elastyczny materiał, który zapewnia jeszcze lepszą pracę protezy. Dodatkowo wyposażył ją w szereg dodatkowych udogodnień:

  • kanały na ścięgna ukryte dyskretnie wewnątrz protezy
  • regulowane napinacze ścięgień
  • wnętrze dłoni może być wypełnione plastycznymi materiałami w rodzaju silikonu, lateksu, pianki lub Sugru
  • wyciszenie pracy palców
  • optymalizacja pod druk 3D z dwóch materiałów: PLA na niższych warstwach wydruku i Filaflex na górnych.

Przy druku 3D prezentowanej protezy Wood użył Filaflexu z firmy Recreus o nazwie Skin I, który ma kolor przypominający skórę. Materiał występuje w dwóch wariantach kolorystycznych – Skin I jest jaśniejszy a Skin II ciemniejszy. Ma to jednak znaczenie drugorzędne, gdyż koniec końców części protezy można przed montażem pomalować.

Projekt jest dostępny do pobrania za darmo z Thingiverse, dzięki czemu może pomóc bardzo wielu osobom na całym świecie. Wood jest członkiem e-NABLE – internetowego centrum społeczności, która zajmuje się tworzeniem coraz to nowszych i lepszych rozwiązań w zakresie protez kończyn górnych. Członkowie społeczności starają się przede wszystkim pomagać dzieciom, gdyż to one potrzebują największego wsparcia w tym zakresie z uwagi na koszty jakie muszą być ponoszone  w związku z wymianami protez wraz z rozwojem i wzrostem dziecka. Niezależnie od tego, Wood prowadzi własną firmę – Gyrobot, która jest biurem konstrukcyjnym specjalizującym się w branży samochodowej, lotniczej i energetycznej. Świadczy również usługi profesjonalnego druku 3D.

Źródło: www.3ders.org

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

4 Comments

  1. Dokładnie ten model mieliśmy ze sobą na targach w Warszawie 🙂 Jest świetny!

  2. Przywieź go do Kielc bo jakoś umknął uwadze…

    1. ok, nie ma problemu 😉
      swoją drogą mieliście do nas naprawdę daleko, więc nie dziwota, że ciężko było to zauważyć 😉

  3. Drukowana proteza ręki, która ma wyglądać jak prawdziwa ręka wypada słabo przy stylizowanej np. cyborg arm. To oczywiście zależy od osoby, ale wydaje mi się że lepiej np. dla dziecka mieć proteze stylizowaną, niż nie do końca dobrą „udającą” prawdziwą rękę czy skórę. Efekt woow, ale masz fajną rękę jest pewnie milszy dla osób, którzy nie posiadają kończyn niż przykrywanie jej rękawem bo wkońcu nawet najlepiej imitująca prawdziwą rękę proteza będzie wyglądać jak proteza.

Comments are closed.

You may also like

More in Projekty 3D