Początek lata mamy już za sobą i co ciekawe wysokie temperatury za oknem przeniosły się (dość nieoczekiwanie) na wysoką temperaturę dyskusji na łamach naszego serwisu. Wszystko to za sprawą najczęściej czytanego artykułu miesiąca i zarazem najczęściej komentowanego w historii naszego serwisu, czyli testu porównawczego Verbatimu z Devil Designem autorstwa Adeli Walczak. To nie jedyny tak poczytny artykuł jej autorstwa. Równie dużym powodzeniem cieszyła się również jej relacja z montażu Monkeyfab PRIME. Ponadto w czerwcu popularne były informacje o premierze nowej odłson GAI Multitool – w wersji MAXX, nowego producenta filamentów Spectrum Filaments jak również news o odejściu Bre Pettisa z MakerBota.

W czerwcu na łamach CD3D opublikowaliśmy łącznie 65 artykułów, które skomentowano 205 razy. Oto dziesięć najpopularniejszych i najchętniej czytanych artykułów czerwca 2015…

pladeathmatch

PLA Deathmatch: Verbatim vs. Devil Design

Oto jak wdawałoby się zwykłe porównanie filamentów przerodziło się w wielką dyskusję nt. sposobów testowania materiałów do druku 3D, w które zaangażowały się praktycznie wszystkie tuzy społeczności RepRap w Polsce. Dodatkowo zakwestionowano nasze kompetencje, umiejętności oraz uczciwość (choć nie dosłownie). Mówiąc krótko – mnóstwo emocji, internetowej wymiany uprzejmości i ekspozycji swoich przemyśleń eksperckich. Ja ze swojej strony chciałbym tylko pogratulować Adeli świetnego tekstu, który otrzymał najwięcej komentarzy w historii serwisu.

Photo 26.05.2015, 13 00 28

Monkeyfab Prime3D XT – relacja z montażu drukarki 3D

Drugie miejsce w zestawieniu najpopularniejszych artykułów miesiąca i ponownie jest to tekst Adeli! Tym razem drobiazgowa i nieco humorystyczna relacja z montażu jednej z najpopularniejszych niskobudżetowych drukarek 3D na rynku polskim – Monkeyfab PRIME.

Tornado z PLA 01

Tornado z PLA, czyli druk 3D vs. teoria chaosu

Z drukarkami 3D drukującymi w technologii FDM jest tak, że czasem rzeczy po prostu nie wychodzą… Powodów może być multum – problem z przyczepnością wydruku do stołu roboczego, problem ze średnicą filamentu lub coś innego, co wyglądając z początku zupełnie niepozornie, może w konsekwencji zakończyć się wielką katastrofą, jak ta na HBocie…

GAIA Multitool MAXX

GAIA Multitool MAXX – drukarka 3D drukująca z ceramiki na wysokość 105 cm!!!

GAIA Multitool to fantastyczna drukarka 3D, która jako jedna z niewielu na rynku umożliwia druk 3D z ceramiki lub gliny oraz ma możliwość wymiany głowic na szereg innych narzędzi (m.in. frezarka czy grawer laserowy). Tymczasem jej twórcy – Janusz Wójcik i Paweł Rokita postanowili pójść jeszcze dalej i w ramach tej samej konstrukcji… wydłużyć ją do ponad metra w osi Z. Oto GAIA Multitool MAXX – najprawdopodobniej największa (gabarytowo) drukarka 3D drukująca w technologii FDM na świecie!

art_swiezak Pierwszy miesiąc w świecie druku 3D, czyli branża oczami świeżaka

Przemyślenia Sebastiana Urbańskiego na temat sytuacji w branży niskobudżetowego druku 3D. Tym bardziej cenne, iż ich autor przez wiele lat pracował w zupełnie innej branży, która charakteryzowała się zupełnie inną… specyfiką od druku 3D.

Spectrum Filaments 01

Spectrum Filaments – nowy gracz na polskim rynku materiałów do druku 3D

W czerwcu na rynku polskim pojawił się kolejny producent filamentów – Spectrum Filaments. Artykuł na temat premiery jego materiałów cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem czytelników.

3DGence

Czy Polska faktycznie wyrasta na lidera branży druku 3D, czy to tylko bicie piany i szukanie taniej sensacji…?

No właśnie…? Jak to naprawdę jest…? Czy Polska myśl technologiczna zasługuje na miano czołowej na świecie? Oto próba ostatecznej odpowiedzi na to pytanie…

iMakr

Z wizytą w londyńskim iMakr

W połowie czerwca miałem okazję być przez tydzień w Londynie. Nie omieszkałem odwiedzić jednego z najsłynniejszych sklepów z drukarkami 3D w Europie – iMakr. Oto relacja z tej wizyty…

lego tyt

Kolejna granica przekroczona – drukarki 3D zbudowane z klocków Lego

Łukasz Czuba w artykule o tym, do czego można wykorzystywać klocki LEGO w kontekście druku 3D. Oto dwa przykłady – drukarka 3D drukująca w technologii FDM oraz drukarka 3D drukująca w technologii DLP z żywicy światłoutwardzalnej.

Bre Pettis

Było miło ale się skończyło… Bre Pettis poza MakerBotem i Stratasysem, za to ze studiem drukującym ładne rzeczy na drukarkach 3D

Bre Pettis – legenda niskobudżetowego druku 3D, twórca MakerBota – i całkiem możliwe, że jeden z głównych architektów rewolucji drukarkowej… ostatecznie opuszcza szeregi własnej firmy, dwa lata  temu przejętej przez Stratasys.

Grafika: [1]

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować