Mogłoby się wydawać, że lipiec oznacza sezon ogórkowy w pełni – nic bardziej mylnego! Artykuły opublikowane w ubiegłym miesiącu elektryzowały naszych czytelników z uwagi na ich kontrowersyjne tematy związane z drukiem 3D pistoletów i bomb. Ogromne zainteresowanie wzbudził również materiał o debacie nad prawami własności intelektualnej w kontekście technologii addytywnych, podjętej przez Parlament Europejski. Stał się jednocześnie najchętniej czytanym artykułem, opublikowanym w tym roku.

W lipcu na Centrum Druku 3D opublikowane zostało ​59 artykułów – wiecie już, jakich tematów spodziewać się w czołówce. Jakie artykuły zajęły kolejne pozycje?

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie druku 3D. Znamy jej treść…

Paweł w swoim artykule szczegółowo analizuje treść dokumentu, który przedstawia stanowisko Parlamentu Europejskiego na temat praw własności intelektualnej oraz odpowiedzialności cywilnej w kontekście technologii przyrostowych.

Nalot policyjny na Fablab w Augsburgu. Skonfiskowano „bombę atomową”

Niemiecka policja wkroczyła do Augsburskiego „Open Lab” z nakazem przeszukania pod pretekstem podejrzenia, że jego właściciele produkują materiały wybuchowe. Skonfiskowano… wydrukowaną w 3D, kilkucentymetrową „bombę atomową”.

Nadchodzi era drukowanych w 3D pistoletów. Cody Wilson wygrał z rządem USA

Decyzją Departamentu Obrony oraz Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych cofnięto zakaz udostępniania plików pozwalających na druk 3D broni palnej. Oznacza to, że Cody Wilson wygrał. Znów będzie można z jego strony internetowej pobrać model pistoletu do samodzielnego wydrukowania w 3D. Co było przyczyną takiego zarządzenia?

Druk 3D w polskim szpitalu. Olsztyńscy chirurdzy udowadniają, że to ma sens

Nasza redaktor, Klaudia Misztal przyjrzała się pracy Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie. Większość pacjentów przyjmowana jest tutaj z powodu urazu twarzoczaszki – wśród nich zdarzają się przypadki wymagające szczegółowego planu postępowania ze względu na duże skomplikowanie operacji. Tacy pacjenci mogą uzyskać korzyści z druku 3D wykorzystanego w leczeniu.

To z pewnością nic nie znaczy, ale… LulzBot prowadzi szaloną wyprzedaż magazynową!

Kilka tygodni temu amerykański producent – Aleph Objects, twórca popularnego w USA LulzBota rozpoczął letnią wyprzedaż drukarek 3D, akcesoriów do nich i filamentów. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to… w jakich cenach oferuje wybrane produkty? NinjaFlex został np. przeceniony z 64,99 $ na 5$ !!! I jest tego dużo, dużo więcej…

  Nowa generacja pierwszej na świecie desktopowej drukarki 3D SLS – Sinterit LISA

Od premiery w 2014 roku urządzenia Sinterit cieszą się niesłabnąca popularnością i uważane są za drukarki 3D pozwalające na wykonywanie detali o wysokiej jakości bez konieczności wielomilionowych inwestycji w przemysłowe maszyny SLS. Według obietnic producentów, nowa generacja urządzenia zostanie wzbogacona o szereg funkcji, które pozwolą użytkownikom na optymalizację jakości swojej pracy. Jakie unowocześnienia zaimplementowali producenci w swoim flagowym urządzeniu?

To naprawdę koniec pewnej epoki… Printrbot – symbol amerykańskiego ruchu open-source kończy działalność!

Printrbot – jedna z najbardziej znanych, amerykańskich firm produkujących amatorskie drukarki 3D, niespodziewanie ogłosiła dziś zakończenie działalności. To koniec amerykańskiego snu charyzmatycznego Brooka Drumma, który był dla amerykańskich hobbystów i amatorów tym, kim Josef Průša jest dla Europejczyków.

  Kompendium materiałów do druku 3D – PLA

Artykuł inicjujący nową serię artykułów o najpopularniejszych materiałach do druku 3D – na pierwszy ogień poszedł PLA, czyli poli(laktyd). Czym się charakteryzuje i co warto o nim wiedzieć?

Spora garść aktualizacji i informacji od Prusy

Warsztat czeskiego producenta drukarek 3D przygotował długą listę poprawek, aktualizacji i rozszerzeń, a magazyny nie jest w stanie nadążyć z realizacją zamówień. Lato dla Prusy okazuje się być wybitnie gorące. Warto przeczytać, na jakie zmiany i ulepszenia zdecydował się jeden z najpopularniejszych europejskich producentów drukarek 3D.

Co się stało z drukarką Obsidian 3D?

Dokładnie rok temu, na Kickstarterze, w najlepsze trwała kampania rekordzisty ubiegłego roku w zakresie technologii FDM, drukarki 3D Obsidian. Mijają kolejne miesiące, a urządzenia nadal nie opuściły fabryki, coraz bardziej denerwując tym faktem ponad sześć tysięcy wspierających projekt użytkowników. Co więcej z obozu producenta dociera do nas coraz więcej niepokojących informacji, które tym bardziej nie napawają optymizmem…

.

TOP 5 artykułów na 3D w praktyce

W lipcu na łamach portalu 3D w praktyce pojawiło się łącznie 9 artykułów. Najchętniej czytane lipcowe artykuły to:

Zarządzanie drukarką 3D – zdalne wyłączanie zasilania

Nie trzeba mieć szczególnie wybujałej wyobraźni, żeby wyobrazić sobie co może się wydarzyć w czasie awarii pozostawionej bez nadzoru drukarki 3D – rozwiązaniem może okazać się system zdalnego wyłączania zasilania.

Projekt tygodnia – podstawka pod laptopa i przesłona na kamerę internetową

W ramach serii Projekt Tygodnia Łukasz Długosz zajął się wykonaniem dwóch akcesoriów do laptopa – podstawki poprawiające komfort pisania na klawiaturze oraz przesłony na kamerę internetową.

 Projekt tygodnia – wizytownik

Niezbędnik każdego przedsiębiorcy – dwa różne pudełka do przechowywania pakietu wizytówek. Pojemniki te dodatkowo umożliwią nam ich proste i efektowne „dozowanie”.

Montaż magnetycznej i elastycznej podkładki adhezyjnej AEMCA

Test nowego akcesorium produkcji firmy AEMCA – autoryzowanego dystrybutora drukarek 3D XYZPrinting w Polsce. AEMCA wypuściła na rynek dość nietypową podkładkę adhezyjną – jest elastyczna, dzięki czemu łatwo odchodzą z niej wydruki i magnetyczna, dzięki czemu łatwo się ją zdejmuje ze stołu roboczego drukarki 3D.

Zarządzanie drukarką 3D – monitoring

Najprostszym sposobem na realizację kwestii monitoringu są kamery IP z łącznością WiFi. W tym wypadku wybór czegoś odpowiedniego może okazać się naprawdę trudny – Łukasz prezentuje jak samodzielnie wykonać taki system nadzorowania swojego urządzenia.

Grafika przewodnia: [1]

Magdalena Przychodniak
Redaktor Naczelna Centrum Druku 3D. Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Zostaw odpowiedź

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Może cię również zainteresować