Miniony miesiąc minął pod znakiem informacji (mniej lub bardziej wiarygodnych) na temat wiszącej w powietrzu epidemii koronawirusa. Mówi się, że sam wirus nie jest tak groźny, ja potencjalne skutki jakie może przynieść dla gospodarki i przemysłu – również dla firm produkcyjnych z branży druku 3D.

W lutym na łamach portalu opublikowane zostało 56 artykułów. Poniżej zestawienie najchętniej czytanych artykułów z ubiegłego miesiąca.

Jak druk 3D pomaga w walce z zagrożeniem koronawirusem?

Najwyżej na podium znalazł się artykuł na temat koronawirusa oraz sposobów, w jaki metody druku 3D pomagają w walce z zagrożeniami jakie z sobą niesie.

Z czego wynikają tak duże rozbieżności w cenach drukarek 3D typu FDM/FFF? 

Pytanie, które nurtuje wielu użytkowników drukarek 3D. Czy na drukarce 3D za tysiąc złotych da się drukować tak samo dobrze jak na urządzeniu kosztującym dziesięć razy więcej oraz czy drukarka 3D za 200.000 PLN drukuje 200 razy lepiej od taniego „chińczyka” – o tym wszystkim w swoim artykule napisał Paweł.

Pomorskie Dni Druku 3D 2020 – agenda wydarzenia

Pomorskie Dni Druku 3D 2020 już za nami. tegoroczna edycja była poświęcona zagadnieniom Przemysłu 4.0. Już niebawem pojawi się również relacja z wydarzenia.

Pierwsza w Polsce drukarka 3D, pracująca w technologii Binder Jetting trafia na Politechnikę Krakowską

Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki, będący nowo powstałym Wydziałem Politechniki Krakowskiej, pod koniec stycznia 2020 roku wzbogacił się o drukarkę do wytwarzania przyrostowego Innovent +, dostarczoną przez firmę ExOne. Wdrożona drukarka 3D jest pierwszym tego typu urządzeniem w Polsce.

Markforged przedstawia własną interpretację druku 3D z miedzi

Markforged, amerykański producent drukarek 3D, zdecydował się na ulepszenie swoich urządzenia Metal X i wzbogacenie ich o możliwość druku 3D z miedzi.

PicoFAB, czyli nowa drukarka 3D w wersji mini

PicoFAB charakteryzują niespotykane wymiary obszaru roboczego drukarki 3D – urządzenie jest w stanie wydrukować element o maksymalnych wymiarach 24 x 24 x 50 mm! I choć wydaje się, że urządzenie stanowi jedynie ciekawostkę na rynku dostępnych drukarek 3D, to może ono znaleźć szereg zastosowań w specjalistycznych branżach.

Nowy bolid F1 Alfa Romeo Racing Orlen posiada aż 143 elementy wydrukowane na drukarkach 3D

Pod koniec tygodnia w Barcelonie został po raz pierwszy zaprezentowany nowy bolid Alfa Romeo Racing Orlen – C39, a każdy z kierowców teamu przeprowadził nim jazdy testowe. W nowym bolidzie znajduje się aż 143 części wydrukowanych na drukarkach 3D!

CASE STUDY: Zastosowanie drukarek 3D Omni3D w utrzymaniu linii technologicznej

Jedną z firm, która korzysta z potencjału druku 3D jest jest Luk-Plast z Inowrocławia, przedsiębiorstwo zajmujące się recyklingiem tworzyw sztucznych. To na jej zlecenie Omni3D, producent przemysłowych drukarek 3D typu FDM / FFF, wykonał wydruk turbiny pompy próżniowej, będącej elementem linii technologicznej przetwarzania odpadów foliowych na granulat do ponownego użycia.

Zapomnijcie o „ekologicznym PLA” – oto wydruk z prawdziwie biodegradowalnej żywicy, powstałej z frytury z McDonald’s

Naukowcy z kanadyjskiego Uniwersytetu w Toronto stworzyli nową żywicę światłoutwardzalną, dedykowaną do fotopolimerowych drukarek 3D, która została oparta o zużyty olej kuchenny otrzymany z McDonald’s. Nowatorski materiał jest biodegradowalny i jeżeli kiedykolwiek dojdzie do jego komercjalizacji, może stanowić tańszą i bardziej przyjazną dla środowiska alternatywę dla powszechnie używanych w druku 3D żywic.

Łączenie technologii formowania wtryskowego z drukiem 3D HP MJF

Formowanie wtryskowe jest najczęstszą metodą masowej produkcji elementów z tworzyw sztucznych, pozwalającą na szybkie wytwarzanie bardzo dużej liczby identycznych części. Obecnie rozwój technologii w zakresie dokładności drukarek 3D, wykończenia powierzchni i materiałów, pozwala addytywnie wytwarzać również matryce, co jest bardzo istotne w produkcji krótkich i średnich serii części poliuretanowych z wysokiej jakości wykończoną powierzchnią.

Grafika przewodnia: Photo on Foter.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Brak możliwości dodawania komenarzy

    Może cię również zainteresować