Chociaż luty zaskoczył siarczystym mrozem to w branży druku 3D nie obyło się od gorących premier nowych urządzeń i rozwiązań z zakresu projektowania przestrzennego. Dla kilku firm był to również okres rozstań z branżą addytywną, które w bolesny sposób skonfrontowały wyobrażenia na jej temat z rzeczywistością.

Mimo, że w tym roku luty był wyjątkowo krótkim miesiącem na łamach portalu opublikowane zostały 74 artykuły. W czołówce najpopularniejszych tematów znalazły się:

TOP 10 najważniejszych drukarek 3D w historii polskiej branży druku 3D

Na przestrzeni lat w Polsce pojawiło się kilkudziesięciu producentów drukarek przestrzennych, co zaowocowało powstaniem ok. setki różnych modeli. Które z nich były najważniejsze? Które najlepiej się sprzedawały? Bez których polska branża druku 3D nie wyglądałaby tak jak dziś…?

Netflix zakochał się w drukarkach 3D

Świat oszalał na punkcie Netflixa, a Netflix zakochał się w… drukarkach 3D. Jeden z najpopularniejszych artykułów minionego miesiąca przybliża wyobrażenie twórców dwóch Netflixowych produkcji na temat technologii przyrostowych.

300 drukarek 3D w jednym pomieszczeniu, czyli Josef Prusa prezentuje swoją farmę

300 drukarek 3D wyposażonych w magnetyczne stoły i wymienne arkusze stanęło w hali Prusy. Nowa farma ma służyć produkcji części do sprzedawanych egzemplarzy i działa bez przerwy, 24 godziny 7 dni w tygodniu.

Wstęp do drukowania 3D z metalu w technologii Binder Jetting

Chociaż Binder Jetting nie jest jeszcze tak popularną technologią jak powszechnie stosowane metody proszkowe, to niewątpliwie jest niezwykle ciekawym procesem wytwórczym, umożliwiającym tworzenie złożonych geometrii z proszków metalicznych, bez konieczności projektowania i stosowania skomplikowanych struktur podporowych.

HP prezentuje cztery nowe, tańsze drukarki 3D, drukujące w kolorze!

Podczas lutowej konferencji SOLIDWORKS 2018, HP zaprezentowało cztery nowe systemy do druku 3D jak również strategię działania na nadchodzące miesiące i lata.

box3D – obudowa, która rozwiąże trzy problemy nękajace użytkowników FDMowych drukarek 3D

Występująca w dwóch rozmiarach obudowy/komory dla drukarek 3D, to akcesorium, które ma ma za zdanie rozwiązać trzy szczególnie istotne problemy, z którymi borykają się użytkownicy drukarek 3D, pracujących w technologii FDM.

Praca z przemysłową drukarką 3D Stratasys F370

Nowo zaprezentowana linia F123 powstała po to, aby wypełnić lukę pomiędzy tanimi desktopami w cenie kilku-kilkunastu tysięcy PLN, a drogimi maszynami przemysłowymi o cenach wynoszących po kilkaset tysięcy PLN. Artykuł przybliża szczegóły pracy z urządzeniem, tłumacząc zarówno etap przygotowania drukarki 3D do pracy jak i post-processingu wydruków.

Faktoria 3D – oddział usług druku 3D 3DGence obchodzi rocznicę działalności

3DGence jest znane w Polsce przede wszystkim jako czołowy producent drukarek 3D – 3DGence ONE oraz INDUSTRY F340, tymczasem od roku firma świadczy także profesjonalne usługi druku 3D pod marką Faktoria 3D, która obchodziła pierwszą rocznicę działalności

Z cyklu: tym, którym się nie udało… Type A Machines oraz AMShow / 3D Printshow kończą działalność…

Dla dwóch ważnych firm związanych z technologiami addytywnymi luty minął pod znakiem rozstania z branżą druku 3D. Obydwie historie dobitnie pokazują, że radosne czasy konsumpcyjnych drukarek 3D zdecydowanie odeszły do lamusa, a ludzie którzy nie byli w stanie dostosować się do nowych okoliczności muszą niestety pożegnać się z branżą.

Metamateriały – przyszłość druku przestrzennego?

Pojęcie metamateriału stosowano początkowo do opisu materiałów wykazujących nietypowe właściwości optyczne. Szczególną rolę w rozwoju tego rodzaju tworzyw może odegrać technologia druku 3D, pozwalająca na wytwarzanie elementów o skomplikowanych kształtach już w skali mikro.

.

TOP 5 artykułów na 3D w praktyce

W lutym na 3D w praktyce pojawiło się łącznie 9 artykułów. Ranking pięciu najpopularniejszych lutego 2018 przedstawia się następująco:

10 rzeczy, które powinniście wiedzieć o druku 3D

Zestawienie demaskujące wiele mylnych wyobrażeń o technologiach przyrostowych nie tylko dla początkujący, ale również zaawansowanych użytkowników drukarek 3D.

Szybki sposób na generowanie kół zębatych

Poradnik przedstawiający jedną z najprostszych i najszybszych metod na wykonanie dowolnego, nadającego się do druku 3D koła zębatego.

Produkcja niskoseryjna na The Form 2

Jak wykorzystać własną, fotopolimerową drukarkę 3D do niskoseryjnej produkcji? Przygotowany przez Pawła poradnik przedstawia kolejne etapy pracy z drukarką Form 2  – od projektu do post-processingu gotowych wydruków.

5 rzeczy, które powinniście wiedzieć o drukarce 3D Zortrax M300

Zortrax M300, czyli jedna z najpopularniejszych drukarek 3D od olsztyńskiego producenta nie ma tajemnic przed naszymi redaktorami. Oto 5 rzeczy, które należy wiedzieć przed rozpoczęciem pracy z tym urządzeniem.

Projekt tygodnia – portfel

Łukasz Długosz w swoim cyklu Projekt tygodnia przedstawia kolejny pomysł na wykonanie kolejnego, prostego gadżetu z wykorzystaniem technologii druku 3D. Tym razem – portfel po brzegi wypełniony dolarami.

Grafika przewodnia: [1]

Magdalena Przychodniak
Redaktor Naczelna Centrum Druku 3D. Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Brak możliwości dodawania komenarzy

    Może cię również zainteresować