Maj minął nam pod znakiem kilku ważnych ogłoszeń – Monkeyfab oficjalnie uruchomiło farmę drukarek 3D na Politechnice Warszawskiej, z kolei my przejęliśmy popularny serwis o niskobudżetowym druku 3D – 3D w praktyce. Ponadto na rynku pojawiło się (lub lada moment się pojawi) kilka nowych, super tanich drukarek 3D, z kolei Zortrax wyjaśnił motywy swojej decyzji dot. otwarcia polityki filamentowej. Równocześnie oprócz TOP 10 najlepszych artykułów miesiąca na łamach Centrum Druku 3D, publikujemy TOP 5 artykułów z 3D w praktyce.

W maju na łamach CD3D opublikowaliśmy łącznie 89 artykułów. Oto dziesięć najpopularniejszych i najchętniej czytanych artykułów maja 2017:

Monkeyfab uruchamia farmę 15 drukarek 3D na Politechnice Warszawskiej

Monkeyfab – jedna z najbardziej zasłużonych firm w polskiej branży druku 3D, uruchomiła na Politechnice Warszawskiej farmę drukarek 3D, złożoną z flagowych produktów firmy – Monkeyfab PRIME.

To co czytacie jest niemożliwe, ale to fakt. Ta drukarka 3D zaraz zadebiutuje na Kickstarterze i będzie kosztować mniej niż 400 PLN !!!

Kodama Inc. – twórca Trinusa powraca na Kickstartera z nową drukarką 3D. Obsidian ma nie tylko przewyższać pod względem funkcjonalności poprzednią drukarkę 3D, to na dodatek ma być jeszcze tańszy od poprzednika!

Po co, dlaczego i dla kogo Zortrax zmienił politykę filamentową? Odpowiada Bartek Cymer z Zortraxa…

W zeszłym miesiącu Zortrax ogłosił otwarcie swojej polityki filamentowej. Bartek Cymer tłumaczy tą decyzję…

Blackbelt 3D – drukarka 3D o „nieskończenie” długim obszarze roboczym

Holenderski start-up zaprezentował innowacyjną drukarkę 3D, drukującą w technologii FDM, gdzie stół roboczy został oparty o… przemysłowy pas transmisyjny, pozwalając na tworzenie teoretycznie nieskończenie długich wydruków.

Polska wstaje z kolan, czyli polski miliarder przejmuje firmę Polaroid

Od pewnego czasu na bieżąco opisujemy zmagania legendarnego Polaroida z sektorem druku 3D. Niedawno okazało się, że firmę przejął jeden z najbogatszych polaków – Wiaczesław Smołokowski.

CD3D przejmuje 3D w praktyce – blog o drukowaniu przestrzennym

W maju oficjalnie przejęliśmy serwis 3D w praktyce – oto informacja na ten temat i prezentacja naszych planów związanych z jego rozwojem.

Gigantyczna drukarka 3D do metalu o obszarze roboczym na poziomie 500 metrów sześciennych!

Druk 3D z metalu zyskuje coraz bardziej na popularności, a kolejne firmy zastanawiają się, jak poszerzyć możliwości maszyn wykorzystujących tą technologię do pracy. 3D Hybrid Solutions Inc., która wspólnie z producentem maszyn CNC – Multiax, zamierza stworzyć urządzenie o obszarze zadruku na poziomie aż 500 metrów sześciennych!

Test Z-ESD – odpornego na wyładowania elektrostatyczne filamentu Zortraxa

W zeszłym miesiącu Zortrax wypuścił na rynek nowy filament Z-ESD. Przetestowaliśmy go…

Naukowcy z Uniwersytetu Hongik wydrukowali ramę prototypowego samochodu na drukarce 3D DWS

Włoski DWS to jedna z najpopularniejszych drukarek 3D typu SLA. Naukowcy z Uniwersytetu Hongik wykorzystali ją do stworzenia prototypu ramy do samochodu osobowego.

Nowatorska metoda druku 3D za pomocą projektora i… PowerPointa!

Gdy wydawałoby się, że w obszarze druku 3D w technologii DLP trudno już wymyślić coś nowego, grupa chińskich naukowców wdrożyła pionierski projekt drukowania modeli przestrzennych przy użyciu… zwykłego PowerPointa!

TOP 5 artykułów na 3D w praktyce

Od maja 2017 r. jesteśmy wydawcą serwisu 3D w praktyce. W pierwszym miesiącu opublikowaliśmy na jego łamach 16 artykułów – oto pięć najpopularniejszych z nich.

Ile kosztuje „domowy” druk 3D?

Debiutancki artykuł Filipa Misztala z filasklep.pl i RepRapy.pl, opisujący rzeczywiste koszty jaki ponosi się podczas wykorzystywania amatorskich drukarek 3D w domu.

Panowin F1 – montaż supertaniej drukarki 3D i pierwsze wrażenia

Panowin F1 a.k.a Trinus to nasze wielkie odkrycie ostatnich miesięcy. Super tania drukarka 3D do samodzielnego montażu, którego złożenie zajęło nam niespełna godzinę, drukuje nadzwyczaj dobrze jak na tą klasę urządzenia. Jak się okazuje, cała tajemnica tkwi jak zwykle w autorskim i bardzo przemyślanym oprogramowaniu…

Projekt wizytówki – REVISITED

W czasach gdy Krzysztof Matusiewicz – twórca 3D w praktyce, współpracował z Centrum Druku 3D, opublikował artykuł opisujący stworzenie wizytówki możliwej do wydrukowania na drukarce 3D. Odświeżyliśmy ten temat i wykonaliśmy ją ponownie – tym razem na Zortraxie M200.

Jak zostałem Szturmowcem, czyli test 2,2-kilogramowego filamentu colorFabb PLA ECONOMY

Test filamentu colorFabb Economy, z którego wydrukowaliśmy hełm szturmowca w skali 1:1.

Ze świata slicerów: Cura 2.5

Jeden z najpopularniejszych, darmowych slicerów na rynku – CURA, doczekał się oficjalnej aktualizacji do wersji 2.5. Filip Misztal opisuje jego najważniejsze funkcjonalności.

Grafika przewodnia: [1]

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować