Maj oprócz zawirowań pogodowych przyniósł branży druku 3D kilka debiutów – nowe urządzenie zaprezentował krakowski producent Sinterit, na polski rynek filamentów wszedł nowy gracz, a użytkownicy desktopowych drukarek 3D mogli po raz pierwszy zobaczyć najnowszą drukarkę od Ultimaker – Ultimaker S5. Co więcej, we współpracy z Materialise N.V. rozpoczęliśmy cykl dotyczący druku 3D z metalu, który ma przybliżyć naszym czytelnikom specyfikę tej technologii.

W maju na łamach Centrum Druku 3D opublikowaliśmy ​80 artykułów – czytelników szczególnie interesowały premiery i nowości, jednak dużą część uwagi przyciągnęły materiały z serii o druku 3D z metalu.

5 powodów, dla których powinieneś zacząć myśleć o druku 3D z metali

W maju największą popularnością wśród naszych czytelników cieszył się artykuł rozpoczynający serię materiałów związanych z tematyką druku 3D z metali, tworzoną we współpracy z Materialise.

Sinterit prezentuje drukarkę 3D nowej generacji – LISA 2

Tradycyjnie premiery nowych urządzeń – szczególnie tych od polskich producentów – zajmują wysokie miejsca w miesięcznym podsumowaniu najbardziej poczytnych artykułów. W maju krakowski producent Sinterit zadebiutował z nowym urządzeniem LISA 2.

Nowy gracz na polskim rynku filamentów – HMF Chemical Advanced Materials

Rynek materiałów do druku 3D nadal się rozwija.  Trzy firmy działające w segmencie produkcji materiałów eksploatacyjnych do drukarek 3D typu FDM – CoroTechnology, Mifon Chemical oraz P3D postanowiły połączyć swoje siły tworząc nową markę filamentów – HMF Chemical Advanced Materials.

Już za tydzień – oficjalna premiera Ultimakera S5 w Polsce

Wszyscy fani Ultimaker z niecierpliwością oczekiwali oficjalnej, polskiej premiery najnowszego urządzenia – Ultimaker S5.

Direct3D Pellet Extruder – ekstruder do druku 3D bezpośrednio z granulatu

Druk 3D z granulatu przestaje być jedynie domeną przemysłu – włoska firma a Direct3D zapowiedziała kampanie Kickstarterową autorskiego ekstrudera – jego tajemnicą jest fakt, że zamiast tradycyjnie stosowanego filamentu, możemy za jego pomocą drukować 3D bezpośrednio z granulatu

  Polska premiera Ultimaker S5 – relacja z wydarzenia

Szczegółowa relacja z polskiej premiery Ultimaker S5 cieszyła się równie dużą popularnością jak jego zapowiedzi – mnóstwo zdjęć oraz skróty wystąpień prelegentów przyciągnęły uwagę czytelników.

Crane Quad – drukująca w pełnej palecie barw drukarka 3D od M3D

Niemal w każdym miesiącu duże zainteresowanie czytelników wzbudzają drukarki 3D wytwarzające w pełnej palecie barw. W maju nie mogło być inaczej – Crane Quad to urządzenie wyposażone w ekstruder z czterech podstawowych barw z palety CMYK umożliwia uzyskanie ponad 50.000 odcieni różnych kolorów

  CASE STUDY – Jak druk 3D z metalu zoptymalizował produkcję w fabryce żarówek Philips?

Studium przypadku wykorzystania druku 3D z metalu do przyspieszenia produkcji żarówek Philips powstało we współpracy z Materialise, jedną z największych firm zajmujących się zagadnieniami z druku 3D – od optymalizacji projektów po usługowy druk 3D.

GamgolBot APOCALYPTO – wielkogabarytowa drukarka 3D od INK3.DE

Wielkogabarytowa drukarka 3D od poznańskiego producenta INK3.DE daje możliwość wykonywania wydruków o ponadprzeciętnych rozmiarach, która została wykorzystana podczas licznych projektów – m.in. podczas drukowania makiety Poznania.

Rynek druku 3D rośnie, ale w Stratasysie sprzedaż spada – i to mimo premier licznych nowości!

Mimo licznych premier Stratasys nadal odnotowuje straty – nowe urządzenia w żaden sposób nie przekładają się na sprzedaż… Stratsys znajduje się dziś w bardzo specyficznej sytuacji… Mimo spadającej sprzedaży wciąż pozostaje liderem rynku przemysłowych drukarek 3D. Co jest przyczyną takiej sytuacji?

.

TOP 5 artykułów na 3D w praktyce

W maju na łamach portalu 3D w praktyce pojawiło się łącznie 7 artykułów. Do najbardziej interesujących majowych tematów artykułów należą:

Pierwsze kroki z da Vinci Jr. 2.0 Mix

Najbardziej poczytnym artykułem minionego miesiąca okazał się poradnik przedstawiający podstawy korzystania z drukarki 3D da Vincji Jr. 2.0., która umożliwia dwukolorowy druk 3D w technologii FDM.

Kudo3D Bean – od Kickstartera po Urząd Celny

Jak wygląda droga drukarki od producenta do klienta? Łukasz Długosz przedstawił drogę drukarki 3D Kudo 3D Bean zakupionej podczas kampanii na Kickstarterze.

Projekt tygodnia – statyw na telefon komórkowy

najpopularniejszym projektem tygodnia w maju był statyw na telefon, pozwalający zarówno na wykonywanie bardziej dokładnych zdjęć jak i na wykorzystanie w czasie np. oglądania filmów.

Projekt tygodnia – podstawki pod pistolet do kleju na gorąco

Czy można używać kleju na gorąco, nie brudząc przy tym siebie i całego otoczenia? Dzięki temu poradnikowi dowiecie się jak przy pomocy plotera laserowego tworzyć statyw na pistolet do kleju na gorąco. Zbawienny gadżet dla wszystkich, którzy tak jak ja mają dwie lewe ręce do robótek ręcznych.

Projekt tygodnia – podpórka pod książki/gry wideo

Połączenie pożytecznego gadżetu z wyglądem, któremu nie oprze się żaden fan uniwersum Marvela. W projekcie tygodnia Łukasz pokazuje jak przy pomocy drukarki 3D lub plotera laserowego zrobić własną podpórkę do książek w kilku wersjach do wyboru.

Grafika przewodnia: [1]

Magdalena Przychodniak
Redaktor Naczelna Centrum Druku 3D. Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Zostaw odpowiedź

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Może cię również zainteresować