Mimo dość chłodnego początku, maj zapewnił nam cały szereg upalnych i słonecznych dni. Niestety nie obyło się bez ulew i burz, co zakończyło się nawet alarmem powodziowym w niektórych województwach. Jeśli chodzi o branżę druku 3D to było podobnie… Ciszę i sielankę przerwał nieoczekiwanie MakerBot, który wywołał olbrzymia kontrowersję gdy wyszły na jaw jego działania mające na celu opatentowanie wybranych rozwiązań, prezentowanych przez użytkowników na ich serwisie Thingiverse. Ponadto w maju Autodesk ogłosił wejście do branży druku 3D, a FabLab Kielce otworzył swój sklep internetowy z extruderami. Acha, maj był też miesiącem gdy świat usłyszał o pewnym geniuszu druku 3D ze Śląska 🙂

W maju na CD3D opublikowaliśmy łącznie 50 artykułów, które zostały skomentowane 146 razy. Oto dziesięć najpopularniejszych i najchętniej czytanych artykułów maja…

Ranking stron www

II ranking serwisów internetowych polskich producentów i dystrybutorów drukarek 3D

Na czele zestawienia nowa odsłona rankingu stron internetowych polskich producentów i dystrybutorów drukarek 3D. W rankingu sklasyfikowaliśmy aż 20 serwisów www, a 3 kolejne czekają w kolejce.

MakerBot Thingiverse patenty

MakerBot patentuje cudze projekty opublikowane na Thingiverse

Najgłośniejszy temat ostatnich miesięcy, czyli bardzo kontrowersyjna zmiana polityki MakerBota związana z projektami publikowanymi na serwisie Thingiverse. Firma Bre Pettisa rozpoczęła proces patentowania wybranych projektów publikowanych tam przez użytkowników serwisu. Z Thingiverse lawinowo odchodzą cenieni projektanci kasujący uprzednio swoje projekty. Czy to koniec legendy…?

Mateusz Sidorowicz

A tymczasem w Polsce – nowy Steve Jobs albo Bill Gates jest ze Śląska i składa własną drukarkę 3D!

Mateusz Sidorkiewicz na kilka dni stał się gwiazdą polskiej sceny druku 3D, a wszystko za sprawą tego, że… zbudował własnego RepRapa, który zachwycił najpierw redaktorów TVS a później samego TVN. W konsekwencji Mateusz został zaproszony do Dzień Dobry TVN, gdzie opisywał swoje heroiczne zmagania. Oto jak można stworzyć sensacyjny news z niczego…

Goliat 02

TYTAN 3D, extruder Goliat i delta drukująca z ceramiki, czyli nowości z FabLabu Kielce

Dni Druku 3D, FabLab Kielce, Fiber 3D, a teraz sklep internetowy z extruderem Goliat oraz zajawka drukarki 3D drukującej z ceramiki. Janusz Wójcik i Paweł Rokita nie zwalniają tempa i mają pełne ręce roboty…

Autodesk AUTODESK wprowadza nową platformę wspierającą druk 3D oraz… WŁASNĄ DRUKARKĘ 3D!

Drugi po kontrowersjach związanych z MakerBotem najważniejszy news miesiąca – AUTODESK, lider oprogramowania przestrzennego nieoczekiwanie ogłosił wejście w branżę druku 3D z własną drukarką 3D drukującą z żywicy. Dodatkowo zapowiedział wprowadzenie nowego oprogramowania do druku 3D, które ma być w pełni open-source`owe.

Torture test 04

Nie wiesz jaką drukarkę 3D wybrać? Przed zakupem zamów wydruki testowe…

Kolejny z cyklu artykułów wprowadzających w arkana druku 3D. Zanim zakupimy drukarkę 3D warto zamówić wydruki próbne od kilku producentów w celu ich porównania i podjęcia na ich podstawie ostatecznej decyzji zakupowej.

Case I Want

Case I Want – polski projekt na Wspieram.to, który musicie wesprzeć

Prezentacja polskiego start-upu Case I Want, czyli serwisu www, za pomocą którego można zamówić personalizowaną obudowę na smartfona.

Druk 3D mainstream

Ojej… Mainstream zaczyna testować drukarki 3D i nic mu się w nich nie podoba…

Do tej pory wszystkie media głównego nurtu miały w zwyczaju pisać o technologii druku 3D tylko z zachwytem, pompując balon oczekiwań. Tymczasem pojawiają się już pierwsze artykuły krytyczne, w których redaktorzy opisują swoje boje z drukarką 3D zakończone zwykle niepowodzeniem. Oto przykłady dwóch z nich…

Praca w branży druku 3D 02

Szukasz pracy w branży druku 3D? Chyba jest jeszcze na to za wcześnie…?

No właśnie…? Czy warto szukać pracy wbranży druku 3D, czy jest na to jeszcze za wcześnie? Na pewno warto się w tym kierunku szkolić.

NEO

German RepRap sprzedał 1000 drukarek 3D NEO w 2,5 miesiąca

Na koniec dość nieoczekiwana informacja, że niemiecki producent drukarek 3D – German RepRap sprzedał aż 1000 modeli NEO w czasie 2,5 miesiąca od jej premiery rynkowej. Co więcej przygotowuje się do produkcji i sprzedaży ok. 800 urządzeń na miesiąc!

Grafika: [1]

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować