W naszej redakcji styczeń minął pod znakiem intensywnych przygotowań do uroczystej gali rozdania Nagród Branżowych CD3D 2017. Mimo, że artykuły o tym wydarzeniu wyraźnie zdominowały ranking TOP 10 styczniowych artykułów, nie zabrakło w nim miejsca na doniesienia zarówno o polskich jak i światowych firmach z branży druku 3D.

W styczniu na łamach Centrum Druku 3D opublikowane zostało 77 artykułów. Wśród najpoczytniejszych tematów tego miesiąca znalazły się:

NAGRODY BRANŻOWE CD3D 2017 – ogłoszenie wyników i zwycięzców!

Tradycyjnie, styczniowy ranking TOP 10 najbardziej poczytnych artykułów otwierają wyniki głosowania w plebiscycie NAGRÓD BRANŻOWYCH CD3D.

Cała masa nowości w ofercie Spectrum Filaments

Spectrum Filaments, jeden z najpopularniejszych polskich producentów filamentów zaskoczył czytelników nową identyfikacją wizualną oraz szeregiem nowych produktów w atrakcyjnych cenach.

Gala Rozdania Nagród Branżowych CD3D 2017 – relacja z uroczystości

19 stycznia 2018 roku w salach konferencyjnych Bionanoparku w Łodzi odbyła się III edycja Gali Rozdania Nagród Branżowych CD3D. Relacja z wydarzenia, opatrzona dużą ilością zdjęć stała się jednym z najchętniej czytanych artykułów ubiegłego miesiąca.

Nie wiem czy wiecie, ale na świecie trwa właśnie patentowe szaleństwo…?

Opublikowany niedawno przez IFI CLAIMS raport wskazuje, że liczba wniosków patentowych i przyznanych patentów rośnie w gigantycznym tempie. Jeśli chodzi o samą branżę druku 3D, to w przeciągu ostatnich pięciu lat, liczba przyznanych patentów wzrosła aż o 35%! Czy jednak tak gwałtowny wzrost patentów będzie miał realny wpływ na branżę technologii addytywnych?

O żywotności drukarek 3D, czyli czy i kiedy w branży druku 3D pojawi się syndrom „planowanego postarzania produktu”…?

Jaka jest realna żywotność dzisiejszych drukarek 3D, co może się w nich takiego popsuć, co wymusi na nas zakup kolejnej oraz czy i kiedy producenci urządzeń tego typu wpadną na pomysł, aby świadomie skracać ich czas pracy?

Retouch3D – urządzenie do post processingu FDM-owych wydruków, dostępne w sprzedaży

Retouch3D, po nadspodziewanie udanej kampanii Kickstarterowej, 3 lata od zakończenia zbiórki rozpoczyna sprzedaż swojego urządzenia do post-processingu wydruków wytwarzanych w technologii FDM i SLA. Czy proponowana cena idzie w parze z obiecywaną przez producentów precyzją urządzenia? Sprawdźcie sami.

Iro3D prezentuje desktopową drukarkę 3D do metalu za… 5000$!

Co pewien czas na rynku pojawia się firma, która zapowiada wydanie niedrogiej, desktopowej drukarki 3D do metalu. Jedną z takich firm jest amerykańska Iro3D, który proponuje bardzo tanie urządzenie stworzone do produkcji detali w technologii odbiegającej jednak znacząco od przyjętych powszechnie standardów…

Amazon patentuje usługę druku 3D na zamówienie

W styczniu w branży druku przestrzennego zawrzało – Amazon  dostał patent na tak oczywistą usługę jaką jest druk przestrzenny na zamówienie. Jeżeli jednak głównym kryterium rozpatrywania zgłaszanej do biura patentowego idei ma być jej innowacyjność i unikalność, to co tłumaczy przyznanie patentu dla Amazon?

NXT-Centrum_Druku_3D CES 2018: Czy technologia od NXT Factory na dobre zastąpi formowanie wtryskowe?

Tuż przed rozpoczęciem targów elektroniki użytkowej CES 2018, NXT Factory ogłosiło koniec prac rozwojowych nad opatentowanym przez nich projektorem, który jest sercem technologii QLS. Możliwości rozdzielenia pojedynczej wiązki lasera na kilkanaście milionów mikrowiązek o takiej samej mocy jak „wiązka matka” pozwala na jednoczesne spiekanie warstwy w całym jej obszarze, co diametralnie skraca czas wydruku modelu.

Druk 3D w kolorze opatentowany przez Apple

Kolejny kontrowersyjny patent w świecie druku przestrzennego. O ile trzy lata temu wieść o patencie Apple budziła pewne nadzieje związane z pojawieniem się urządzenia, które by zrewolucjonizowało druk 3D w pełnej palecie barw, tak teraz nikt chyba nie ma już złudzeń, że rewolucji Apple nie zrobi. Choćby dlatego, że drukarki 3D oferujące druk w pełnym kolorze już od dawna są dostępne na rynku – zarówno w wersji przemysłowej, jak i desktopowej.

TOP 5 artykułów na 3D w praktyce

W styczniu na łamach 3D w praktyce opublikowane zostało łącznie 9 artykułów. Do pięciu najbardziej poczytanych artykułów grudnia 2017 należą:

Projekt tygodnia – uchwyty na kable

Realizowany w ramach cyklu “Projekt tygodnia” poradnik jak wykonać uchwyty do organizacją kabli na biurku komputerowym został najchętniej czytanym artykułem mijającego miesiąca.

TOP 10 najchętniej czytanych artykułów 2017 roku na 3D W PRAKTYCE

Które artykuły w 2017 roku okazały się najciekawsze dla czytelników 3D w praktyce?

Jak powstają Nagrody Branżowe CD3D…?

Od projektu do gotowej statuetki – szczegółowy opis kolejnych etapów przygotowania nagród dla laureatów Nagród Branżowych CD3D 2017.

Projekt tygodnia – zabawki jojo i bączek

Łukasz Długosz prezentuje jak wykonać jojo oraz bączek, czyli jedne z najpopularniejszych na świecie zabawek, których zasada działania opiera się na ruchu obrotowym. W tym celu posłużył się drukiem 3D w technologii FDM.

Simplify3D publikuje wielki przewodnik po materiałach wykorzystywanych w technologii FDM

Ciągły rozwój materiałów wykorzystywanych w technologii FDM sprawia, że usystematyzowanie wiedzy na temat tworzyw jest nie lada wyzwaniem. Simplify 3D opublikował właśnie kolejny, obszerny przewodnik zawierający wiele cennych informacji, dotyczących najpopularniejszych materiałów stosowanych w technologii FDM.

Grafika przewodnia: [1]

Magdalena Przychodniak
Redaktor Naczelna Centrum Druku 3D. Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Zostaw odpowiedź

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Może cię również zainteresować