Firma Nano Dimension zajmuje się rozwojem nanotechnologii oraz zaawansowanych technik druku 3D. Jednym z obszarów jej działalności jest prototypowanie wielowarstwowych obwodów drukowanych (PCB), które składają się z materiału izolacyjnego z połączeniami elektrycznymi i punktami lutowniczymi stosowanymi do montażu podzespołów elektronicznych. Łącząc ze sobą metody druku 3D oraz budowę tego typu płytek można uzyskać niewiarygodne rezultaty, które z pewnością wpłyną na przyszłe projektowane tych elementów. Jesteś w stanie wyobrazić sobie elektronikę swojego smartfona, składającą się podzespołów stworzonych przy użyciu drukarek 3D? Nano Dimension jest!

Nowa drukarka 3D firmy – DragonFly 2020, umożliwia drukowanie 3D elementów o wysokich właściwościach przewodzących oraz szybką i tanią produkcję. Za jej pomocą można utworzyć prototypy w ciągu niespełna kilku godzin! Jak to jest możliwe i co jest w stanie wydrukować? Simon Fried – CBO w Nano Dimension opowiedział o tym wszystkim w wywiadzie udzielonemu Michaelowi Molitch-Hou z serwisu Engineering.com.

Materiały zastosowane w wyżej wymienionej drukarce 3D to wciąż fotopolimery, których używają m.in. Stratasys i 3D Systems w technologiach PoluJet i MJM oraz inne materiały, składające się z bardzo dobrze przewodzących nanocząsteczek srebra. Podczas drukowania 3D te dwa rodzaje materiałów nakładane są warstwa po warstwie, zaczynając od wewnętrznych „szlaków” przewodzących, a kończąc na górnych przewodnikach. Po dodaniu dodatkowych tranzystorów i oporników, płytka PCB jest gotowa do testów. Zarówno materiały jak i oczywiście sama drukarka 3D DragonFly 2020 stworzone zostały przez Nano Dimension specjalnie do tworzenia obwodów drukowanych.

Pomimo zastosowania znanych już fotopolimerów, zostały one przerobione na potrzeby funkcjonowania w innych warunkach. Posiadają one specjalne właściwości dielektryczne, umożliwiając nakładanie kolejnych warstw na siebie oraz są stabilne termicznie, wytrzymując temperaturę nawet do 300°C (572°F). Ponadto drukarka 3D umożliwia nakładanie fotopolimerów na płytce z dokładnością do 2 mikronów, stawiając ją w czołówce pod względem jakości rozdzielczości pośród innych urządzeń na rynku.

Aktualnie testowane są kolejne rodzaje materiałów, które łączą duże właściwości przewodzące oraz niskie koszty eksploatacji. Przykładami są miedź, która niestety szybko się utlenia i traci swoje właściwości oraz złożone nanocząsteczki niklu, który jest póki co niewystarczająco stabilny. Nano Dimension współpracuje z uniwersytetem w Tel Awiwie (Tel Aviv University) w celu uzyskania rozwiązania problemów z wyżej wymienionymi materiałami.

Umożliwienie wydrukowania funkcjonalnych obwodów drukowanych (PCB) pokazuje jak dobrze rozwija się druk 3D. Nietrudno wyobrazić sobie już teraz jak w przyszłości mogą wyglądać obiekty codziennego użytku stworzone za pomocą drukarek, które posiadają te same właściwości co ich poprzednie „pierwotne” wersje. Oszczędność czasu i pieniędzy jest czymś, do czego dąży się w każdej dziedzinie i druk 3D kolejny raz dowodzi, że jest to możliwe.

Źródło: www.engineering.com

Mateusz Dziewanowski
Student Biomedical Engineering na Politechnice Łódzkiej. Członek organizacji Erasmus Student Network w łódzkiej sekcji ESN-EYE, pomagającej zagranicznym studentom w Łodzi. Interesuje się programowaniem w językach: Python i Java. Pasjonuje się zastosowaniami druku 3D w różnych dziedzinach oraz jego rozwojem głównie w branży medycznej.

    Zostaw odpowiedź

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Może cię również zainteresować