Site icon Centrum Druku 3D | usługi druku 3D, drukarki 3D, wiedza i informacja

Nanoklipsy 3D – koncepcja, która może zmienić oblicze problemu kontrolowanej regeneracji nerwów

Spersonalizowane stabilizatory, wytwarzane z wykorzystaniem technologii addywtywnych, sukcesywnie wypierają klasyczne opatrunki gipsowe. Pozwalają one na otrzymanie wysokiej wytrzymałości przy o wiele niższej wadze, zapewniając tym samym tkankom prawidłowe środowisko do regeneracji i wzrostu. Taki schemat wykorzystania struktur drukowanych przestrzennie ma również swój odpowiednik w tzw. nanoskali, zakrawając na tematy związane z inżynierią tkankową i komórkową.

Nanoscribe, firma znana przede wszystkim z osiągnięć na polu nanodruku 3D i rozwijania niesamowicie precyzyjnej technologii polimeryzacji dwufotonowej, stara się podejmować nowe kroki w kierunku medycyny regeneracyjnej. Udało im się opracować nanoimplanty, które mają wspierać proces regeneracji nerwów, zapewniając optymalne warunki do przywrócenia ciągłości strukturom biologicznym.

Efektem prowadzonych w tym zakresie prac naukowe było wytworzenie scaffoldu o wielkości kilku nanomertrów, który spiera regenerację struktur widocznych jedynie dla wyjątkowo czułych mikroskopów. Elementy zaprojektowane do przywracania natywnych funkcji uszkodzonych nerwów zostały wytworzone z zastosowaniem ultraprecyzyjnej technologi addytywnej, opartej na utwardzaniu kolejnych warstw nietoksycznej, nieszkodliwej dla organizmów żywicy.

Od kilku lat rusztowania tkankowe cieszą się dużą popularnością, szczególnie w eksperymentalnych metodach regeneracji komórek – ich struktura pozwala na ukierunkowanie sposobu oraz tempa wzrostu, co pozwala na kontrolowanie wielu czynników związanych z odbudową tkanek. Wcześniej Nanoscribe wspierało zespół naukowców w czasie prac nad wytworzeniem scaffoldu o optymalnym stopniu porowatości, który pozwolił na właściwe przerastanie komórek macierzystych, tworząc tym samym fragment tkanki gałki ocznej.

W przypadku druku przestrzennego „nano-clip”, czyli elementu stworzonego do przywracania ciągłości pojedynczych nerwów poprzez selektywną stymuluję aktywności tkanek, wykorzystana została światłoczuła żywica IP-Dip. Zastosowanie nadrukowanej struktury pozwoliło naukowcom na przeprowadzenie pierwszych badań in-vivo – klips został wykorzystany do zregenerowania nerwu podjęzykowego zwierzęcia laboratoryjnego. Syntetyczny implant nie wyrządził szkód w organizmie zwierzęcia, a lekarze zarejestrowali prawidłową regenerację nerwu, przywracając mu pełną aktywność.

Nanotechnologia należy co prawda do jednej z nowszych, ale niewątpliwie najprężniej rozwijających się dziedzin nauki – dziejące się na naszych oczach wydarzenia są kolejnymi elementami wpływający na ostateczny kształt nanotechnologii, który określi się w przeciągu najbliższych lat. Naukowcy, który swoje życie poświecili temu kierunkowi rozwoju nowoczesnej nauki w swoich publikacjach wspominają o trzech najważniejszych generacjach rozwoju:

Jeszcze niedawno postęp nanotechnologii oceniany był na pierwszy etap, umożliwiający wytwarzanie prostych nanostruktur. Coraz bardziej obiecujące doniesienia ze świata technologii pozwalają sądzić, że w nanotechnologii trwa już kolejny, zapowiadany od dawna etap rozwoju.

Źródło: 3dprintingmedia.network

Exit mobile version