Nanoscribe, twórca technologii druku 3D 2PP (Two-Photon Polymerization), ogłosił wprowadzenie na rynek nowej drukarki 3D – Quantum X align. Jest to mikrodrukarka 3D o wysokiej precyzji zdolna do drukowania elementów mikrooptycznych o dowolnym kształcie bezpośrednio na włóknach światłowodowych i układach fotonicznych. Urządzenie miało właśnie swoją premierę na targach Photonics West 2022 w San Francisco, w USA.

Firma Nanoscribe została założona w 2007 roku jako spin-off Instytutu Technologii w Karlsruhe (KIT). W czerwcu 2021 r. firma została przejęta przez firmę BICO Group (dawniej CELLINK), w transakcji wartej 50 mln Euro. Dysponując bazą ponad 3000 klientów na uniwersytetach, w instytucjach badawczych i firmach przemysłowych na całym świecie, Nanoscribe wyrobiło sobie markę w przestrzeni mikrodruku. Portfolio produktów firmy stale rośnie i obejmuje teraz modele Quantum X, Quantum X shape, Quantum X bio oraz Photonic Professional GT2. Aby umożliwić zastosowania w mikroprzepływach i mikrooptyce, Nanoscribe ma również w ofercie własną gamę specjalistycznych żywic. Należą do nich seria IP Photoresin do części fotopolimerowych oraz materiał GP-Silica do mikrostruktur ze szkła krzemionkowego.

Fotoniczne układy scalone (PIC) mogą istotnie przyspieszyć moc obliczeniową dzisiejszej mikroelektroniki, jednocześnie obniżając zużycie energii. Niestety produkcja urządzeń PIC wymaga żmudnego umieszczania i aktywnego ustawiania różnych elementów mikrooptycznych, w celu tworzenia nano-połączeń. Najnowsza maszyna Nanoscribe ma cel rozwiązanie tego problemu.

Quantum X align automatycznie wykrywa interfejsy optyczne i orientacje przestrzenne chipów fotonicznych i rdzeni światłowodowych, umożliwiając drukowanie 3D mikrooptyki o dowolnym kształcie bezpośrednio na miejscu. System uwzględnia nawet nachylenie elementu, eliminując potrzebę ręcznego wyrównania, co często jest kosztowną procedurą. Nanoscribe twierdzi, że maszyna może osiągnąć dokładność wyrównania do 100 nm we wszystkich wymiarach przestrzennych.

Dzięki stosunkowo dużemu obszarowi drukowania o wymiarach 50 x 50 mm, Quantum X align jest wszechstronny w swoich zastosowaniach. Możliwości systemu sprawiają, że jest on dobrze dopasowany do wszystkiego, od mikroprzepływów i systemów czujników po zminiaturyzowane urządzenia medyczne do procedur takich jak minimalnie inwazyjna endoskopia.

Źródło: materiały prasowe Nanoscribe

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like