Z początkiem tego roku, na targach CES w Las Vegas zaprezentowano po raz pierwszy trzy najnowsze modele urządzeń autorstwa MakerBota – jednej z najbardziej znanych i cenionych firm produkujących niskobudżetowe drukarki 3D na świecie. Tak jak kiedyś Cupcake, Thing-O-Matic i dwa pierwsze Replicatory, tak i tym razem nowe modele drukarek 3D Bre Pettisa wstrząsnęły branżą i nakreśliły kierunek, w którym podążają pozostałe firmy. Replicator Mini, Replicator 5-tej generacji oraz Z18 miały wprowadzić zupełnie nową jakość do tego jak korzysta się z tego typu urządzeń, które zostały zoptymalizowane przede wszystkim pod użytkowników nie mających absolutnie żadnego doświadczenia w pracy z drukiem 3D. Dziś, 8 miesięcy po ich światowej premierze nowe drukarki 3D MakerBota trafiają w końcu na rynek polski i – oczywiście, wędrują do naszego zestawienia.

Oficjalną sprzedażą drukarek 3D marki MakerBot w Polsce od samego początku zajmuje się krakowska firma CadXpert. Aktualnie w jej ofercie znajduje się 5 maszyn:

O ile w przypadku dwóch pierwszych urządzeń wszystko jest od dawna jasne, o tyle 3 kolejne posiadają szereg interesujących funkcjonalności. Każda z nich jest obsługiwana przede wszystkim przez autorski software MakerBota – Desktop, które jest dołączane bezpłatnie do każdej drukarki 3D i umożliwia m.in.:

 • swobodny podgląd modelu w środowisku 3D
 • łatwe rozmieszczanie, przesuwanie, skalowanie i obracanie modeli w polu roboczym drukarki 3D
 • estymacja zużycia materiału i czasu wydruku (precyzyjna wycena)
 • automatycznie dodawania materiału podporowego tam, gdzie to konieczne
 • możliwość drukowania z funkcją raft lub bez (dodatkowe podłoże pod drukowanym modelem)
 • możliwość ingerencji w zaawansowane ustawienia dla doświadczonych użytkowników (regulacja temperatur, posuwów, sposobu nakładania warstw i wiele innych).

Ponadto, nowe modele są wyposażone różne fajne gadżety ułatwiające pracę jak kamery, za pomocą których można obserwować zdalnie pracę drukarki 3D, czy zmianę barwy oświetlenia komory roboczej, co informuje o gotowości drukarki 3D do pracy.

Ceny urządzeń przedstawiają się następująco:

 • Mini – 6900,00 PLN netto
 • 5th Generation – 12 600,00 PLN netto
 • Z18 – 29 000,00 PLN netto.

Choć jeszcze kilka miesięcy temu informowałem, że prezentowane z dumą przez MakerBota nowe Smart Extrudery są bardzo awaryjne, świeża lektura for internetowych pozwala zaryzykować stwierdzenie, iż został on chyba zażegnany, gdyż nie znalazłem nigdzie nawału informacji na ten temat, jak to miało miejsce w maju tego roku? Co więcej, wydaje się, że problemy dotyczyły wyłącznie pierwszej partii modeli Replicatora 5-tej generacji? Tak czy inaczej drukarki 3D są już możliwe do kupienia w Polsce i można je oglądać na licznych eventach, w jakich uczestniczą przedstawiciele CadXperta.

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

2 Comments

 1. w zestawieniu brakuje troche firm. np. gadzets 3d
  czesc firm nie ma nawet strony www (ciekawe kto kupi sprzed od kogos przez internet, skoro nie ma tak podstawowych rzeczy)

  1. A kto nie ma strony www?

Comments are closed.

You may also like

More in News