Ledwie 4 dni temu pisałem o nowościach w ofercie MakerBota, a tymczasem nasz rodzimy przedstawiciel tej firmy również wyszykował małą niespodziankę. W miesiąc po oficjalnej premierze działalności w Polsce, uruchomił (w końcu) oficjalną stronę internetową. Strona, choć można by rzecz – tradycyjnie, przygotowana została w WordPressie, prezentuje się na pierwszy rzut oka bardzo ładnie i schludnie. Na drugi rzut oka okazuje się niestety, że nadal mamy dostęp do bardzo małej ilości informacji… Na usprawiedliwienie należy dodać, iż strona jest wciąż w fazie BETA. Ciekawe jak długo przyjdzie nam czekać na wersję produkcyjną…?

Dealerem MakerBota w Polsce jest firma CADXPERT działająca na co dzień w Krakowie. Na chwilę obecną firma ma w ofercie dwie drukarki 3D: Replicatora 2 i Replicatora 2X, skaner 3D Digitizer oraz firmowe filamenty MakerBota: PLA i ABS. Niestety – nie licząc drukarek, nie są znane jeszcze żadne ceny, brakuje też jakichkolwiek specyfikacji technicznych (choć jest informacja, że wkrótce się pojawią). CADXPERT zapewnia również usługi z zakresu projektowania i druku 3D. I to w sumie tyle, co można się na razie z tej strony dowiedzieć…

Nie pozostaje zatem nic innego jak czekać na kolejne update`y strony i informacji. Mam nadzieję, że już wkrótce uda się potwierdzić ceny Digitizera, który miałby szansę zostać pierwszą w miarę realną alternatywą na polskim rynku dla skanera 3D Davida. Ciekaw jestem również cen i dostępności filamentów? O ile nie podejrzewam aby zbyt wiele osób rzuciło się tłumem na filamenty MakerBota, o tyle fajnie gdyby w sprzedaży pojawiły się wkrótce opisywane przez nas nowości – Flexible Filament oraz materiał supportowy – MakerBot Dissolvable Filament. Z informacji jakie uzyskałem od Piotra Gurgi – przedstawiciela CadXpert, wynika, iż pojawią się one dopiero pod koniec października. Póki co są niedostępne w ogóle w Europie.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like