Jeszcze w maju tego roku NASA otworzyło konkurs na projekt drukowanego w 3D “Kosmicznego Pojemnika”, skierowanego do dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 12 lat oraz 13-19 lat. Teraz ogłosiło wyniki publikując niesamowite prace małych zwycięzców.

Wytyczne dla uczestników były dość ogólne, zarysowujące problem, albo raczej możliwości druku 3D w kosmosie.  W przestrzeni potrzebne są pojemniki różnego rodzaju, przeznaczone dla celów badawczych jak i zwykłych transporterów, na żywność, części zamienne, odpady, umożliwiające hodowlę roślin, a także zbieranie próbek, których naukowcy mają nadzieję pozyskiwać w niedalekiej przyszłości. Mamy więc szerokie spektrum zastosowań bez wskazania żadnej konkretnej. Po drugie pojemniki mają dać się wydrukować na drukarce 3D (FDM) w przestrzeni. Zmusza to uczestników do uruchomienia wyobraźni i postawienia się w roli astronautów i zdobywców kosmosu.

Dlaczego istotną częścią całego konkursu jest druk 3D? Wszak podnosi on nasze dotychczasowe możliwości w przestrzeni na innym poziom: możemy wydrukować dokładnie to co potrzebujemy w danym momencie – nie musimy brać tego ze sobą z Ziemi przygotowując się na każdą ewentualność.  Dzięki temu możemy dodatkowo ograniczyć zużycie miejsca (koszty), ale co najważniejsze wyeliminować koszty wysyłania w przestrzeń kosmiczną przedmiotów, które są potrzebne astronautom w danej sytuacji. A to właśnie koszty wyniesienia czegokolwiek poza atmosferę Ziemi jest największym problemem kosmicznej ekspansji człowieka. Dlatego metody addytywne są tak istotne dla przemysłu kosmicznego.

3Dprinting_inspace

NASA zadbała, aby nagrody były wystarczającą zachętą dla młodych uczestników. Są to m. in. karnety na wydruki 3D (nie wiemy kto je realizuje), drukarka 3D dla ich szkoły, tygodniowy pobyt w amerykańskim Space Camp czy wyjazd do muzeum Space Shuttle Endeavor w Los Angeles. Niestety program jest dostępny tylko dla Amerykanów.

Konkurs jest częścią programu Future Engineers 3D Space Challanges powstałego z inicjatywy Białego Domu (White House Maker Initiative), skierowanego do młodych innowatorów, aby rozwiązywać prawdziwe problemy i wyzwania w eksploracji kosmosu.

1stprize

Pojemnik do obcinania paznokci

Pierwsze miejsce w grupie młodzieżowej (13-19 lat) przypadło Ryan’owi Beam’owi za jego ClipCatch – pojemnik do obcinania paznokci. Wydawało by się tak trywialny problem jak obcinanie paznokci, odbywa się w specjalnym kanale powietrznym, zapobiegającym swobodnemu podróżowaniu obciętych paznokci (co mogłoby się skończyć zadławieniem lub uszkodzeniem urządzeń! Mówimy o Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i warunkach zerowej grawitacji).

FlowerTeaCage

„Kwiatkowa Klatka na Herbatę”

W grupie dzieciaków (5-12 lat) najlepszą ocenę uzyskała Emily Takara za jej Flower Tea Cage – „kwiatowa klatka na herbatę„. Wykorzystuje ona napięcie powierzchniowe płynów, które przyjmują kuliste kształty i przylegają do innych przedmiotów, dzięki różnemu napięciu powierzchniowemu, jakie możemy zaobserwować w stanie zerowej grawitacji. Dzięki temu projektowi możemy zaparzyć sobie herbatę i nie uganiać się za nią po całej Stacji.

Oprócz samego konkursu, ważne jest to, że administracja USA wraz z NASA tworzą cały program pobudzania kreatywności młodych umysłów i szukają w ten sposób nowych rozwiązań. Zyskają na tym technologie addytywne, dzieciaki i nauka o kosmosie.

Pierwsza 10-tka projektów w obu kategoriach na stronie Future Engineers.

Źródła: Future Engineers, www.3ders.org
Zdjęcia: [1] [2] [3]

Karol Krawczyński
W branży druku 3D działający od 2013 roku. Jego przygoda zaczęła się od FDM, a następnie rozwinęła w stronę profesjonalnych i przemysłowych rozwiązań z firmą Solveere. Autor blisko setki artykułów na CD3D, prowadził dział Rynki Finansowe w Gazecie Finansowej oraz magazyn Business Coaching. Pasjonuje się szermierką i fantastyką - obiema w szerokim ujęciu.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D