Każdy z nas przynajmniej kilka razy w życiu był zmuszony łykać lekarstwo w postaci pigułek lub kapsułek. Wszystkie one wyglądają bardzo podobnie. Mniejsze lub większe, okrągłe lub podłużne, ale zawsze takie same…czyli nudne. Ale czy kolejne pokolenia będą również skazane na łykanie takich samych lekarstw ? Wszystko wskazuje na to, że dzięki drukowi 3D  kolejne pokolenia na samą myśl o zażyciu lekarstw, pomyślą o swoich ulubionych kształtach i kolorach.

Jest to możliwe dzięki specjalnej metodzie, która została opracowana przez naukowców z  College London’s School of Pharmacy. Jest to jedna z uczelni, która wchodzi w skład Uniwersytetu Londyńskiego.

Polega ona na zamianie danego specyfiku w specjalny żel, który potem służy jako materiał z którego drukowane są pigułki, na specjalnie przystosowanej do tego celu drukarce 3D.

lek3

Oczywiście w tej metodzie nie chodzi tylko o zmianę kształtu pigułki. Głównym założeniem nowej metody jest sprawdzenie wpływu kształtu pigułki na szybkość i skuteczność uwalnianego leku. Naukowcy chcą sprawdzić czy poprzez zmianę kształtu pigułki możliwe jest zwiększenie skuteczności działania danego specyfiku. Dodatkowo drukując dany lek możemy stworzyć lekarstwo dostosowane dawką do konkretnej osoby. Można śmiało stwierdzić, że dzięki zastosowaniu nowej metody uzyskamy spersonalizowane lekarstwa dostosowane dawką do konkretnej osoby.

lek2

Metoda na pewno znajdzie szybkie zastosowanie choćby w produkcji pigułek przeznaczonych dla młodszych pacjentów. Jak wiadomo dzieci zazwyczaj przyjmują z wielkim oporem wiadomości o “wstrętnej” pigułce, którą muszą połknąć. Na pewno chętniej skuszą się na połknięcie lekarstwa w kształcie ulubionego zwierzaka lub postaci z kreskówki niż “typowej” pigułki.

Źródło: www.3ders.org

Zdjęcia: [1][2]

Łukasz Czuba
Miłośnik druku 3D. Elektronik-amator, szkoleniowiec i konstruktor. Członek lubelskiego FabLabu i Makerspace. Miłośnik literatury s-f, gier strategicznych, kotów oraz herbaty.

    Zostaw odpowiedź

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Może cię również zainteresować

    Więcej w News