Projekty 3D

Nervous System i złoty pierścień zaręczynowy z diamentem

Nervous System to jedna z najbardziej znanych i cenionych na świecie grup projektantów specjalizujących się w tworzeniu projektów wykorzystujących druk 3D. Kilka miesięcy temu opisywałem jeden z ich projektów wykorzystujących druk 4D – czyli projektowania przestrzennego wykorzystującego właściwości fizyczne modeli i kinematykę w osiąganiu nowych kształtów. Tym razem chciałbym zaprezentować ich najnowsze dzieło, w postaci niezwykłego pierścienia zaręczynowego, wykonanego ze złota i ozdobionego diamentem. Pierścień powstał naturalnie przy wykorzystaniu technologii druku 3D.

Projekt pierścienia został wykonany za pomocą dedykowanej aplikacji do tworzenia biżuterii autorstwa Nervous System – Cell Cycle. Jako, że był to pierwszy przypadek gdy za jej pomocą tworzono biżuterię z diamentem, aplikacja została specjalnie zmodyfikowana i ulepszona. Sam pierścień został wykonany z 18-karatowego złota, którego centralną część stanowił diament otoczony czterema małymi rubinami. Dodatkowo Nervous System zaprojektowało specjalne drewniane opakowanie, dopełniające specjalnego efektu całości projektu.

Nervous ring 03

Choć koszt pierścienia nie jest znany, wg aplikacji Cell Cycle wyprodukowanie zwykłego pierścienia z 14-karatowego złota to w zależności od stopnia skomplikowania projektu koszt rzędu 1000 – 1500 $. Druk 3D w tym wypadku nie polega drukowaniu ze złota (lub srebra) tylko drukowania form, z których biżuteria jest dopiero odlewana. Tego typu formy są zwykle wykonywane z wosku za pomocą specjalistycznych drukarek 3D.

Nervous ring 02

Jubilerstwo to bardzo wdzięczny temat w kontekście druku 3D. Na chwilę obecną – szczególnie w Polsce, jubilerzy podchodzą do tej technologii wciąż jeszcze z pewnym dystansem, opierając się przede wszystkim na dotychczasowych technikach wytwarzania oraz całych generacji dziedziczonej wiedzy i doświadczenia. Tymczasem możliwości jakie daje druk 3D tej branży są niewiarygodne – przykład opisywanego pierścienia jest tylko jednym z setek rozwiązań, jakie można zaleźć chociażby na serwisach pokroju Shapeways czy Materialise. Już dziś bardzo wielu projektantów – w tym również z Polski prezentuje tam swoje projekty z całkowitym pominięciem klasycznych zakładów jubilerskich.

Nervous ring 04

Czy tak będzie wyglądać zatem przyszłość tej branży? Czas pokaże, niemniej jednak projektowanie i zamawianie unikalnej, personalizowanej biżuterii przez internet może już wkrótce okazać się standardem.

Źródło: www.n-e-r-v-o-u-s.com/blog via www.3dprintingindustry.com
Grafika: [1] [2] [3] [4]

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

2 Komentarze

  1. Alternatywa dla sieciówek. Lada chwila w Polsce “ktoś” będzie wykonywać spersonalizowaną biżuterię wykorzystując modele woskowe z drukarki 3D ;]

  2. “Tego typu formy są zwykle wykonywane z wosku za pomocą specjalistycznych drukarek 3D.”
    Zasadniczo z wosku wytwarza się modele do form, natomiast formy są wykonywane z gipsu. To jest technologia odlewania precyzyjnego adaptowana do zastosowań jubilerskich. 🙂

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować

Więcej w Projekty 3D