Gama materiałów medycznych stale się powiększa. Firmy prześcigają się w tworzeniu coraz to nowszych, bardziej innowacyjnych tworzyw sztucznych, które mogą być w bezpośrednim kontakcie z tkankami ludzkimi. W ramach współpracy Nexa3D i Henkel opracowano nowy materiał jakości medycznej, o właściwościach podobnych do polipropylenu.

Nexa3D, producent ultraszybkich drukarek 3D w technologii SLA, oraz Henkel, niemiecki koncern chemiczny, stworzyli nowy materiał xMED412, który jest odpowiedni do wytwarzania w technologii przyrostowej SLA, a przy tym wysoce biokompatybilny. Dzięki temu może być stosowany do produkcji urządzeń medycznych. 

Warto wspomnieć, że jest to już drugi materiał będący efektem współpracy tych dwóch firm. W kwietniu br. ogłoszono premierę rynkową materiału o właściwościach ABS, do użytku w sektorze przemysłowym. Tymczasem materiał medyczny XMed412 jest oparty na materiale Loctite MED412, zatem charakteryzuje go trwałość i wytrzymałość mechaniczna. Oprócz tego, posiada znakomitą wytrzymałość na rozciąganie i ściskanie. Podobnie jak MED412, żywica polimerowa posiada wszystkie niezbędne testy i certyfikaty, obowiązujące dla materiałów medycznych. 

XMed412 został dopuszczony do produkcji wymazówek, zgodnie z obowiązującymi normami ISO 10993, oraz standardami Agencji Żywności i Leków FDA dla materiałów klasy I. Podczas pandemii COVID-19, Nexa3D wykorzystał ten fotopolimer do produkcji aż 5400 wymazówek dziennie, używając drukarki NXE400. Pozwoliło to zaspokoić zapotrzebowanie na ten sprzęt w Stanach Zjednoczonych. Nexa3D we współpracy z Henkel stworzyła materiał, który będzie idealny do produkcji ortez, elementów respiratorów, sprzętu do nurkowania oraz sportowych masek.

Jak mówi dyrektor operacyjny w Nexa3D, Izhar Medalsy, firma jest bardzo podekscytowana możliwością wprowadzenia na rynek kolejnego materiału fotopolimerowego, powstałego w ramach współpracy z Henkel. Stworzenie materiału klasy medycznej, ma szczególne znaczenie w czasach pandemii. Daje to wiele możliwości użycia go w urządzeniach medycznych, oraz produktach ochrony osobistej. Jak dodaje Izhar Medalsy, w ramach współpracy ma powstać cała oferta materiałów fotopolimerowych o wysokiej wydajności, zoptymalizowanej do produkcji na drukarce 3D NXE400.

Materiał został przetestowany w wielu warunkach pracy, w celu wykorzystania pełnego potencjału pracy drukarki 3D NXE400, oraz uzyskania najlepszych właściwości fizycznych i biokompatybilnści xMED412. Wymazówki wyprodukowane z użyciem xMED412 na drukarce NXE400 zgodnie z normami ISO i wymaganiami FDA dla materiałów klasy I, zostały już zatwierdzone w badaniach klinicznych. 

Okres pandemii COVID-19 przyniósł wiele innowacji w dziedzinie druku 3D, oraz nowych materiałów wykorzystywanych w technologii przyrostowej. Współpraca Nexa3D i Henkel zaowocowała nowymi rozwiązaniami produkcyjnymi, dla rosnącego zapotrzebowania na sprzęt medyczny, a to jeszcze nie koniec. Co przyniosą kolejne miesiące kolaboracji tych dwóch firm?

Dystrybutorem rozwiązań Nexa3D w Polsce jest firma 3D Phoenix.

Źródło: tctmagazine.com

Patrycja Gwiazda
Inżynier biomedyczny zainteresowany niekonwencjonalnym i innowacyjnym podejściem do medycyny oraz jej połączeniem z nowoczesną technologią.

    Comments are closed.

    You may also like