NexD1 – wielomateriałowa drukarka 3D pracująca w technologii DigiJet

7

Jedną z ciekawszych metod druku 3D stosowanych na skalę przemysłową jest chroniona patentami Stratasysa technologia PolyJet. Niemiecka firma Next Dynamics przeprojektowała ją nieco dla własnych potrzeb, opracowując na jej bazie NexD1, drukarkę 3D, która może drukować łącząc ze sobą sześć różnych materiałów.

DigiJet to autorska technologia Next Dynamics, która jest wariacją na temat PolyJet. Powodem takiej „przemiany” nie jest tylko zabezpieczenie się przed ewentualnymi roszczeniami patentowymi, ale też znaczne zmniejszenie kosztów produkcyjnych. Przekonfigurowanie oraz zoptymalizowanie procesu pozwoliło bowiem na stworzenie urządzenia dostępnego nie tylko dla małych firm, ale też zwykłego konsumenta. Na trwającej właśnie kampanii na Kickstarterze można ją w chwili obecnej nabyć za około 4000 €.

Technologia DigiJet wyróżnia się przede wszystkim możliwością stosowania szerokiej gamy materiałów, które mogą być ze sobą łączone w jeden drukowany w 3D obiekt. Pośród nich znajdują się między innymi żywice z nanocząsteczkami metali. Dzięki nim NexD1 pozwala na drukowanie funkcjonalnych płytek PCB oraz innych prototypowych obwodów elektrycznych.

Zasada działania technologii DigiJet opiera się na specjalnie zaprojektowanej głowicy, która wyposażona jest w dwieście precyzyjnych dyszy natryskujących żywicę fotoutwardzalną. Obejmują one szeroki zakres obszaru roboczego za pomocą jednego tylko przejazdu. Po natryśnięciu każdej kolejnej warstwy jest ona błyskawicznie utwardzana za pomocą lasera UV o dużej mocy.660516cb5fc90649b18392232f4de091_original

Urządzenie przystosowane jest do przechowywania sześciu kartridży, z których każdy może być załadowany innym rodzajem tworzywa. W chwili obecnej wśród możliwej do użycia palety materiałów znajdziemy między innymi twardą żywicę bazową, żywice przewodzące, elastyczne, kolorowe oraz transparentne. To co jest jednak najciekawsze, to fakt że NexD1 nie posiada żadnych zabezpieczeń DRM i można w nim stosować materiały pochodzące od firm zewnętrznych.the-nexd1-multi-material-polyjet-3d-printer-can-print-embedded-circuit-boards-04

Urządzenie od Next Dynamics wyróżnia się bardzo interesującym i minimalistycznym designem. Bryłę konstrukcji stanowi zamknięty sześcian z czterema białymi oraz dwoma czarnymi ścianami. Przód wyposażony jest w duży, czytelny ekran dotykowy. Bardzo fajny efekt tworzy umieszczony na krawędziach pasek ledowy podświetlający między innymi startową „animację” w momencie uruchamiania drukarki 3D.

Specyfikacja:

  • obszar roboczy: 200 x 200 x 200 mm,
  • wymiary zewnętrzne: 420 x 420 x 420 mm,
  • rozdzielczość XYZ: 10 mikrometrów,
  • łączność: WiFi, dotykowy ekran,
  • materiały eksploatacyjne: żywica fotoutwardzalna,
  • materiał podporowy: rozpuszczalny w wodzie, nietoksyczny.the-nexd1-multi-material-polyjet-3d-printer-can-print-embedded-circuit-boards-05

Kampania cieszy się dużym powodzeniem. Na dwadzieścia dziewięć dni przed jej końcem udało się zebrać ponad 500.000 € z zakładanych 200.000 €.

Źródło: www.kickstarter.com
Zdjęcia: [1][2][3][4]

Udostępnij.

O autorze

Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.