Trudno to racjonalnie wytłumaczyć, ale dość dawno temu utarł się stereotyp, że aby rozpocząć działalność w branży druku 3D, warunkiem bezwzględnym jest posiadanie własnej drukarki 3D. Chociaż posiadanie własnego urządzenia jest przydatne i pozwala zrozumieć wiele niuansów związanych z technologiami przyrostowymi – absolutnie nie jest to konieczne. Prawda jest taka, że na rynku druku 3D jest poszukiwanych cała masa innych kompetencji, wśród których znajomość obsługi drukarek 3D jest jedną z mniej istotnych.

Na rynku druku 3D działam od stycznia 2013 roku, tj. od chwili, gdy w Polsce funkcjonowało raptem kilkanaście firm tego typu. Mogę śmiało powiedzieć, że portal Centrum Druku 3D miał istotny wkład w rozwój rynku i niewiele jest osób, które posiadają tak głęboki wgląd we wszystkie niuanse jego funkcjonowania. To o czym mało kto wie lub zdaje sobie sprawę to to, że swoją pierwszą drukarkę 3D otrzymałem dopiero po półtora roku działalności, gdy wszyscy mnie znali, a nasz portal był najczęściej czytanym serwisem o druku 3D w Polsce… Oczywiście to urządzenie oraz wszystkie kolejne, których stałem się posiadaczem pozwoliły mi na poszerzenie moich kompetencji i uczyniły mnie tym kim dziś jestem, ale zanim do tego doszło, udało mi się osiągnąć w branży już naprawdę wiele.

Prawda jest taka: ostatnia rzecz, która jest aktualnie potrzebna branży druku 3D to kolejny drukarz 3D. Osoby które są pożądane bez porównania bardziej, to np. dobrzy handlowcy i osoby potrafiące generować sprzedaż (tzw. lead’y). Tacy ludzie zawsze znajdą pracę i jeśli są naprawdę skuteczni – będą zarabiać dobre pieniądze. Wiedzę na temat druku 3D można relatywnie łatwo pozyskać – my możemy w tym pomóc. Naturalnych predyspozycji osobowościowych, doświadczenia i kontaktów handlowych już nie…

Kolejnymi osobami są projektanci 3D oraz operatorzy skanerów 3D. Z moich obserwacji rynkowych wynika, że na chwilę obecną to jedna z największych nisz rynkowych. Osoby posiadające kompetencje w tym obszarze mogą je szybko zmonetyzować – i jeżeli zakupiły na ten cel skaner 3D wraz ze wszystkimi niezbędnymi akcesoriami i osprzętem, równie szybko go spłacić.

Zatem jeśli szukasz nowej ścieżki kariery, czujesz się dobrze w pozyskiwaniu nowych klientów oraz promocji oferowanych rozwiązań, albo twoją domeną jest projektowanie w środowisku CAD – odezwij się. Doradzimy Ci jak odnaleźć się w branży druku 3D, z kim rozmawiać o współpracy – oraz kogo unikać.

SPRAWDŹ: SZKOLENIE HANDLOWE – Jak rozpocząć biznes w branży druku 3D?

Napisz maila: [email protected].

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Comments are closed.

You may also like

More in CD3D