Jak już informowaliśmy o tym tydzień temu, 2 lipca br. Zortrax rozpoczął przyjmowanie zapisów na akcje w ramach pre-IPO. Termin ich przyjmowania upłynął w miniony wtorek, a w najbliższy czwartek – 16 lipca ma nastąpić ich oficjalny przydział inwestorom. Z informacji pozyskanych przez Parkiet wynika, że cała operacja zakończyła się dużym sukcesem firmy – mimo iż mniej niż połowa obligatariuszy skorzystała z oferty.

Zortrax wyemitował 162 500 akcji o łącznej wartości 5,3 mln PLN. Aż 2/3 emisji mogli objąć inwestorzy, którzy kupili w ubiegłym roku obligacje spółki. Zainteresowanie akcjami było tak duże, że może dojść redukcji sięgającej nawet 60-70 %. Jest to spory sukces olsztynian, szczególnie biorąc pod uwagę dość niekorzystne okoliczności przeprowadzenia całej akcji.

Z naszych informacji wynika, że emisja zakończyła się dużą nadsubskrypcją. (…) Dla młodej, olsztyńskiej firmy jest to spory sukces, który dobrze rokuje przed planowanym na przyszły rok debiutem na GPW. Warto zauważyć, że emisja odbywała się w niezbyt korzystnych warunkach inwestycyjnych – spadki na warszawskim parkiecie, załamanie na giełdzie w Szanghaju oraz krążące nad strefą euro widmo Grexitu. Inwestorów nie odstraszyło też to, że wyemitowane papiery nie trafią do obrotu giełdowego, co w pewien sposób ogranicza ich płynność.

Parkiet.com

Abstrahując od specyficznych okoliczności inwestycyjnych, sukces Zortraxa nie jest raczej niespodzianką – może być nią co najwyżej jego skala. Firma od ponad roku sukcesywnie zmierza w kierunku debiutu giełdowego, podporządkowując mu wszystkie swoje działania. Firma posiada nie tylko świetny produkt w postaci drukarki 3D Zortrax M200, który cieszy się wysoką oceną użytkowników, lecz również notuje świetne wyniki finansowe. W zeszłym roku firma zanotowała przychód na poziomie 12,5 mln PLN, a zysk wyniósł 2,8 mln PLN netto, co udało mu się niemalże powtórzyć już w pierwszym kwartale br., gdzie osiągnął przychód na poziomie 7,7 mln PLN a zysk netto 2,1 mln PLN.

Z kalkulacji oferującego akcje Zortraxa – Ventus Asset Management wynika, że kapitalizacja spółki sięga obecnie 221 mln PLN.

Źródło: www.parkiet.com

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like