Dla użytkowników niskobudżetowych drukarek addytywnych, którzy dopiero zaczynają przygodę z tą technologią ograniczeniem może być niedostateczna znajomość programów do projektowania graficznego. Oczywiście, baza ogólnodostępnych modeli przestrzennych jest na tyle obszerna, że niemal każdy znajdzie zadowalający projekt. Jednak to właśnie samodzielne przygotowywanie przestrzennego modelu od podstaw  a następnie możliwość jego wydrukowania daje największą satysfakcje. Jak się okazuje do stworzenia projektu nie potrzeba wcale skomplikowanych programów komputerowych – wystarczy Minecraft.

Bijąca rekordy popularności gra rozgrywa się w charakterystycznym, otwartym świecie, który generowany jest losowo z kwadratowych klocków. Nieodzownym elementem rozgrywki jest możliwość budowania dowolnego rodzaju modeli czy budowli – minecraft’owi gracze potrafią z setek tysięcy klocków z niesamowitą precyzją tworzyć repliki istniejących już budynków.

Microsoft we współpracy z szwedzkim producentem gier komputerowych Mojang daje użytkownikowi możliwość eksportu stworzonych modeli bezpośrednio do platformy Remix 3D, umożliwiającego druk przestrzenny wykonanych w wirtualnym świecie elementów. Ostatnia aktualizacja gry dedykowana jest wersji przeznaczonej dla systemu operacyjnego Windows 10, w którym dynamicznie rozwijane są rozwiązania związane z drukiem przestrzennym (m.in. Paint 3D).

Określając kilka kluczowych parametrów użytkownik za pomocą paru kliknięć może teraz wyeksportować wskazaną część świata gry (dowolny model, budowlę czy postać) bezpośrednio do podłączonego konta Remix 3D, czyli platformy Microsoft służącej do wymiany projektów. Specjalna sekcja przeznaczona do gromadzenia modeli stworzonych przez graczy cieszy się coraz większą popularnością – bibliotek modeli wciąż się powiększa.

Sekcja modeli importowanych ze świata Minecraft

Zalogowanie do swojego konta Microsoft pozwala nie tylko na pobranie dowolnego modelu, ale również umożliwia m.in. dowolnego rodzaju edycje w programie Paint 3D, a następnie jego eksport (w domyślnym formacie .3mf) do 3DBuildera czy bezpośrednio do dowolnego programu do cięcia detali.

Każdy, kto ma zamiar zmierzyć się z drukowaniem eksportowaniem obiektów z Minecraft powinien pamiętać o konieczności zgrupowania elementów modelu, tak aby slicer nie potraktował składowych budowli jako osobnych części. Miejmy nadzieję, że kolejne aktualizacje rozwiążą ten niuans, który dla początkujących użytkowników drukarek przestrzennych może być nieco kłopotliwy.

Model w slicerze Cura 2.7. bez uprzedniego grupowania elementów

Dla użytkowników, którzy nie mają dostępu do drukarek przestrzennych Microsoft wychodzi na przeciw – jego aplikacja 3DBuilder (wcześniej domyślnie zainstalowana w Windows 10, obecnie do pobrania ze sklepu Play) została wyposażona w funkcje zamawiania wydruków online. Umożliwia to automatyczne przekierowanie na platformę imaterialise, gdzie model przestrzenny jest poddawany wycenie uzależnionej od preferowanego materiału, koloru czy rozmiaru. Obecnie nie została jeszcze wprowadzona możliwość zamówienia usługi druku przestrzennego bezpośrednio z  poziomu Remix 3D.

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like