Type A Machines to dość popularny producent open-source`owych drukarek 3D z USA, niestety praktycznie nieznany w Polsce (poza nazwą). Cechuje się charakterystyczną, drewnianą, skrzynkową konstrukcją, będącą wariacją pomiędzy pierwszym Replicatorem a Ultimakerem. W czerwcu miałem okazję opisywać jeden z ich ostatnich modeli – New Series 1. Dość niespodziewanie, kilka dni temu firma ogłosiła premierę kolejnej drukarki 3D swojego autorstwa, jednakże tym razem różni się ona całkowicie od wcześniejszych konstrukcji. Type A Machines wymyśliło swoją drukarkę praktycznie od nowa… Oto The Next Generation 1 3D Printer!

Źródło:  www.typeamachines.com

Źródło: www.typeamachines.com

Najważniejszą cechą nowej drukarki jest całkowicie nowa konstrukcja w stosunku do wcześniejszych modeli firmy. Zrezygnowano zupełnie z elementów drewnianych na rzecz opływowej konstrukcji wykonanej z aluminium i akrylu. Stół roboczy jest szklany, wymieniono elektronikę oraz zwiększono znacząco obszar zadruku do niesamowitych 31 x 31 x 31 cm! Tak naprawdę stworzono zupełnie inną konstrukcję, w niczym nie przypominającą oryginalne Type A Machines. O ile w przypadku Replicatora 1 i 2 czy Ultimakera 1 i 2 można było mówić o ewolucji, tutaj nastąpiło porzucenie praktycznie wszystkich wcześniejszych założeń i zaprojektowanie wszystkiego od nowa. To nie koniec rewolucyjnych pomysłów…

Źródło:  www.typeamachines.com

Poprzedni model Type A Machines
Źródło: www.typeamachines.com

Od samego początku swojego istnienia firma bardzo mocno akcentowała swoje związki z ruchem open-source i starała się, aby jej drukarki 3D były otwarte dla użytkowników i miały możliwość swobodnej rozbudowy i upgrade`u. W najnowszej konstrukcji ta idea została poszerzona praktycznie to granic możliwości. “Staramy się aby nasze drukarki 3D były odporne na przyszłość [future proof]” – mówi Espen Sivertsen, CEO Type A Machines – “jako wcześni adaptatorzy, nienawidzimy być karani za wyprzedzanie technologii. My chcemy wynagradzać naszych wczesnych adaptatorów“. Najnowsza konstrukcja została zaprojektowana tak, aby w łatwy i prosty sposób móc ją w przyszłości rozbudowywać. Został zaimplementowany np. modułowy system okablowania, pozwalający na dokładanie kolejnych komponentów, które – teoretycznie, nie są jeszcze nawet dostępne na rynku.

Firma idzie nawet dalej i zapowiada, że w przypadku wdrażania własnych modyfikacji do konstrukcji… nie traci się gwarancji. Zatem jeśli ktoś zacznie eksperymentować z ustawieniami drukarki 3D, elektroniką, mechaniką etc. i coś popsuje – firma mu to naprawi. Bardzo odważna deklaracja. Co więcej Sivertsen oczekuje, że pozostałe firmy pójdą tą samą drogą. To bardzo romantyczna wizja…

Kilka najważniejszych danych ze specyfikacji technicznej:

  • obszar zadruku: 305 x 305 x 305 mm (duży!)
  • maksymalna prędkość druku: 95 mm/s
  • rozdzielczość: 0,3 – 0,1 mm
  • druk z PLA o średnicy 1.75 mm
  • Winchester extruder
  • oprogramowanie: KISSlicer

Cena drukarki 3D wynosi 2295 $ (ok. 7500 PLN + transport + cło + podatki). Termin realizacji zamówienia… 8 -10 tygodni!

Źródło: www.typeamachines.com via www.3dprinterworld.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować