Site icon Centrum Druku 3D | usługi druku 3D, drukarki 3D, wiedza i informacja

Nowa samoreplikująca się drukarka 3D z RepRapPro

Źródło: www.reprappro.com

Adrian Bowyer to człowiek, którego w środowisku RepRap nikomu przedstawiać nie trzeba. To on to wszystko wymyślił, stworzył i rozpropagował. To od niego to wszystko się tak naprawdę zaczęło – tzw. „nowa rewolucja technologiczna” i „drukarka 3D w każdym domu„. Ojciec niskobudżetowych drukarek 3D. Do tej pory wszystkie komercyjne urządzenia jego autorstwa szczyciły się wysoką jakością tworzonych wydruków i… skomplikowanym montażem oraz dość nieciekawym wyglądem. RepRapPro to drukarki 3D dla inżynierów, którym sterczące wszędzie kable i w pełni otwarta elektronika w niczym nie przeszkadzają, tak długo jak spełniają swoje zadanie. Tym razem jest inaczej. Najnowsze dzieło Bowyera – Ormerod, to prosta i elegancka konstrukcja.

Gdy w połowie lat 00`nych zostały uwolnione patenty na druk 3D z FDM, Bowyer rozpoczął swój projekt mający na celu opracowanie tzw. samoreplikującej się drukarki 3D, tzn. urządzenia za pomocą którego będzie można tworzyć elementy niezbędne do stworzenia w pełni funkcjonalnej kopii. Choć od tamtej pory na rynku pojawiła się niemożliwa już do oszacowania liczba naśladowców, firma Bowyera tworzyła swoje kolejne konstrukcje w zaciszu swojej siedziby, położonej niedaleko Bristolu w Wielkiej Brytanii. Jego sztandarowe produkcje, czyli Huxley oraz Mono i Tricolour Mendel, mimo koszmarnego wyglądu stanowiły jedne z najlepszych niskobudżetowych drukarek 3D na rynku.

Mimo to czasu i postępu nie da się zatrzymać. Zestawiając w/w drukarki z najnowszymi produkcjami konkurencyjnych firm, przegrywały one nie tylko wyglądem, lecz również coraz bardziej akcentowanymi kwestiami bezpieczeństwa. Drukarki RepRapPro są jak maszyny przemysłowe bez obudowy, lub samoloty bez poszycia – funkcjonalne, ale nie przeszłyby żadnych oficjalnych badań i testów. Najnowsza produkcja firmy – Ormerod, również nie jest pod tym względem ideałem, nie mniej jednak stanowi to prawdziwy kamień milowy pod względem designu i wykończenia. Oczywiście jeśli chodzi o RepRapPro 🙂

Nazwa drukarki 3D została zaciągnięta od nazwiska entomolog Eleanory Ormerod. W przeciwieństwie do swoich poprzedników, ma być możliwa do złożenia w dwie godziny (wcześniejsze konstrukcje to praca na min. 2-5 dni wzwyż). Ma być prosta do rozbudowy i replikacji. Jest wyposażona w podgrzewany stół, a obszar zadruku jest na poziomie 20 x 20 x 20 cm. Drukuje z filamentu o średnicy 1.75 mm i ma wbudowany wentylator do chłodzenia wydruku. Ponadto, na potrzeby tej drukarki 3D została zaprojektowana zupełnie nowa elektronika, która umożliwia komunikację z urządzeniem z poziomu przeglądarki internetowej.

Źródło: www.reprappro.com

Szczegółowa specyfikacja:

Podobnie jak wszystkie urządzenia RepRapPro, także i Ormerod jest drukarką open-source`ową na licencji GLP.

Cena urządzenia wynosi 499 £ (ok. 2600 PLN). Drukarka 3D występuje wyłącznie w zestawach do samodzielnego montażu. Firma RS Components będzie dystrybuować limitowaną edycję 500 sztuk Ormeroda, posiadających certyfikat autentyczności podpisany przez Adriana Bowyera jak również darmową kopię oprogramowania DesignSpark Mechanical 3D.

Sprzedaż ma się rozpocząć na początku przyszłego roku.

Źródło: www.3ders.orgwww.reprappro.com

Exit mobile version