Na serwisie crowdfundingowym IndieGoGo pojawiła się w zeszłym tygodniu bardzo ciekawa kampania, autorstwa firmy MadeSolid Inc. z Oakland w USA. Firma ta postanowiła wyprodukować żywicę do druku 3D, przeznaczoną dla drukarek The Form 1 od Formlabs. Ich zaletą i przewagą nad oryginalnymi żywicami producenta drukarki 3D ma być większa paleta kolorystyczna oraz niższa cena zakupu. Oryginalne żywice z Formlabs występują w dwóch wariantach – przezroczystym i szarym, a ich cena wynosi 149 $ za litr, podczas gdy potencjalne zamienniki występują w czterech – czarnym, białym, różowym i niebieskim, a cena ma kształtować się na poziomie 100 $ za litr.

Źródło: www.indiegogo.com

Źródło: www.indiegogo.com

Zapraszmy do naszego nowego serwisu poświęconego wyłącznie materiałom do druku 3D:

www.materialydodruku3d.pl

Jeżeli ktoś dokonałby zakupu w trakcie trwania kampanii zapłaci za 1 litr żywicy jeszcze mniej, bo tylko 70 $. Ponadto występuje ona w różnych wariantach cenowych i pojemnościowych (np. 285 $ / 3 litry). Zaletami alternatywnego materiał do druku są m.in.:

 • wysoka dokładność wydruku
 • słaby zapach lub jego brak
 • niższa cena w stosunku do cen Formlabs
 • cztery kolory do wyboru
 • brak potrzeby kąpieli gotowego wydruku w izopropylu (w przeciwieństwie do oryginalnej żywicy Formlabs).
Źródło: www.indiegogo.com

Źródło: www.indiegogo.com

Ostatni punkt jest dość ciekawy, ponieważ sugeruje, że oferowana przez MadeSolid żywica różni się znacząco od oryginalnej. Przed rozpoczęciem kampanii, firma rozesłała próbki żywicy do grupy właścicieli drukarek The Form 1 do testów. Ich wyniki są dość zachęcające. Żywica ma działać również na drukarkach stereolitograficznych innych producentów, w rodzaju B9 czy Muve3.

Źródło: www.indiegogo.com

Źródło: www.indiegogo.com

Żywotność żywicy ma być raczej standardowa, producent zapewnia prawidłowe zachowanie swojego materiału przez pierwszych 6 miesięcy. Po tym czasie zacznie on stopniowo tracić swoje właciwości. Musi on być naturalnie przechowywany w odpowiednich warunkach, po żadnym pozorem nie może być wystawiany na światło.

Jak na razie kampania cieszy się całkiem niezłym (jak na IndieGoGo) powodzeniem, z zakładanych 15 000 $ MadeSolid udało się pozyskać blisko 11 000 $. Biorąc pod uwagę niedawny wynik innego producenta startującego z podobnym projektem w tym samym miejscu, który zakończył się dość żenującą kwotą 541 € (na 20 000 oczekiwanych €), obecny wynik można postrzegać jako spory sukces. Pamiętajmy bowiem, że kampania jest skierowana w gruncie rzeczy do niespełna… 800 osób na świecie, ponieważ tylko tyle doczekało się w końcu dostawy zamówionej drukarki The Form 1.

Źródło: www.indiegogo.com

Źródło: www.indiegogo.com

Jak na tą sytuację zareaguje samo Formlabs? Przy założeniu, że żywica MadeSolid się sprawdzi, nie pozostanie im nic innego jak wprowadzić do oferty kolejne kolory oraz zastanowić się nad niewielką chociaż korektą ceny. Możliwe również, że spróbują wdrożyć określone zabezpieczenia lub mechanizmy, uniemożliwiające korzystanie z innych żywic niż ich własna. O ile tego typu zabezpieczenia są w ogóle możliwe…?

W sumie to zamówiłbym sobie kilka litrów tej żywicy. Ale jak sami zapewne wiecie, prędzej uda się rozwikłać zagadkę pewnej brzozy rosnącej kiedyś w Smoleńskim lesie, niż doczekamy się normalnej, terminowej dystrybucji The Form 1.

Źródło: www.indiegogo.com

Źródło: www.indiegogo.com

Źródło: www.indiegogo.com / www.madesolid.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

2 Komentarze

 1. Jak dla mnie Formlabs powinno się cieszyć, że ktoś jest w stanie sprzedawać tańszą żywicę, bo być może zachęci to więcej osób do kupienia The Form 1 w przyszłości. Na razie cena żywic mocno zniechęca od kupna/budowy tego typu drukarki 🙁

  1. Heh, moim zdaniem to co zniechęca potencjalnych klientów najbardziej, to… brak możliwości zakupu drukarki 🙂 Albo inaczej – zakupić możesz ją w każdej chwili, ale to kiedy ją dostaniesz pozostaje zagadką.

   Poza tym różnica w cenie nie jest aż tak drastyczna, to raptem 50$. Z jednej strony jest to aż (ok.) 160 PLN, z drugiej, mając do wyboru zapłacić 500 PLN za oryginalną żywicę albo 340 PLN za zamiennik, nie jest to tak oczywiste. Przynajmniej dla firm – dla użytkownika indywidualnego cena ma zwykle kluczowe znaczenie.

   Tylko ilu indywidualnych użytkowników zdecyduje się na drukarkę 3D drukującą z żywicy…?

Brak możliwości dodawania komenarzy

Może cię również zainteresować