W drugiej połowie listopada tego roku w Warszawie, w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej odbędą się dwudniowe targi druku 3D i skanowania 3D – 3D SHOW PRINTER AND SCANNER. Na evencie mają pojawić się największe firmy tworzące rodzimą branżę druku 3D, nie zabraknie również wielu różnych atrakcji. Jedną z nich – już na 100% pewną i potwierdzoną, będzie prezentacja Nowej Warszawy – niezwykłego projektu autorstwa Michała Koziołka. Makieta 1:1 samochodu została zaprezentowana publicznie zaledwie miesiąc temu, ale zdążyła już wywołać wiele skrajnych opinii i kontrowersji. Uczestnicy eventu, będą mogli sami na własne oczy ocenić efekty dotychczasowych prac. Będzie to o tyle ciekawe, iż przy tworzeniu prototypu auta była wykorzystywana technologia druku 3D, a udział w projekcie miała znana polska firma e-Prototypy, należąca od lutego br. do belgijskiego giganta – Materialise.

Projekt Nowej Warszawy ma na celu przywrócenie legendy polskiej motoryzacji – czyli marki Warszawa. Poza pomysłodawcą projektu – Michałem Koziołkiem, uczestniczy w nim wielu projektantów i konstruktorów, których wspiera wiele rodzimych firm. Plany są ambitne – Nowa Warszawa ma swoim wyglądem, wyposażeniem i wykonaniem przewyższać w swojej klasie luksusowe marki aut z całego świata. Samochód ma być produkowany w ilości... 4 sztuk rocznie, co ma nadać marce unikatowego charakteru. Póki co udało się stworzyć makietę 1:1, ale bardziej zaawansowane prace wciąż trwają.

Nowa Warszawa 01

Oprócz Nowej Warszawy na evencie pojawi się śmietanka polskiej branży druku 3D, w tym wspomniane e-Prototypy/ Materialise. Firm zgłaszających chęć udziału przybywa podobno z każdym tygodniem i z tego co dowiedziałem się od organizatorów jest ich już „kilkadziesiąt„. Wciąż trwają rozmowy z kilkoma dużymi markami spoza branży druku 3D, które mają uświetnić swoim udziałem imprezę. Wiem również, że jest przygotowywany pewien specjalny projekt, który jeśli dojdzie do skutku, ma szansę stać się bardzo dużym wydarzeniem medialnym, promującym w niewiarygodny sposób technologię i branżę druku 3D w Polsce.

Event odbędzie się w dniach 21-22 listopada 2014 r. w Warszawie, na terenie Politechniki Warszawskiej, Plac Politechniki 1, w Gmachu Głównym. Wstęp na targi jest bezpłatny! Event będzie trwał w godzinach 09:00 – 18:00. Wszystkich zainteresowanych szczegółami eventu zachęcam do kontaktu z organizatorami.

CD3D jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Grafika: [1] [2]

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

7 Comments

 1. ja chcę takie autko 😉

 2. Fajna Wawa, tylko tył trochę mi chryslerem śmierdzi 😉 Niemniej jednak sam bym taką chciał mieć.

 3. A podwozie i tak pewnie BMW 😉

 4. Tył: ŁAA – AAA – AAŁ :D, przód: mniej ŁAA-AAŁ…
  Zgodzę się z Panem Dymianiukiem, że śmierdzi Chryslerem. 🙂
  Skoro mają powstawać tylko cztery egzemplarze rocznie to teoretycznie większość części metalowych (poza wielkogabarytowymi) mogłaby być „drukowana” metodą SLS albo LENS. 🙂
  Do odlewania korpusu silnika można zastosować drukowane formy piaskowe. Niektóre części z tworzyw w technologii PolyJet przy bardzo wysokiej dokładności.
  Pani Anno trzymam kciuki 🙂 ja przy całym moim patriotyzmie gospodarczym wolałbym jednak Teslę 🙂

  1. zgadzam sie z powyższymi opiniami, ale tak czy siak podoba mi się to auto 😉

 5. A ja mam sentyment do syrenki – mój pierwszy samochód 🙂
  Czy będzie reaktywacja?

 6. Przód jest paskudny kojarzy się z tym http://tnij.at/wawa

Comments are closed.

You may also like

More in News