Nadeszła w końcu ta wiekopomna chwila, że możemy się w końcu przyznać i ogłosić to światu… Już wkrótce światło dzienne ujrzy zupełnie nowa odsłona Centrum Druku 3D. Zmianie ulegnie bardzo wiele rzeczy, dojdzie wiele nowych funkcjonalności, niemniej jednak – rewolucji nie będzie. Chcąc rozwijać nasz serwis doszliśmy w pewnym momencie do wniosku, iż aktualny layout – choć prosty, czysty i czytelny, bardzo mocno nas ogranicza. Uznaliśmy, iż czas odejść od typowego, klasycznego wystroju bloga w kierunku portalowym. Daje nam to zupełnie nowe możliwości, a Wam ułatwi znacząco lekturę, a przede wszystkim udostępni szereg nowych, fantastycznych narzędzi.

Tak naprawdę to wszystko wina Rafała Tomasiaka z Zortraxa… Podczas wizyty w siedzibie jego firmy w Olsztynie, po ponad 3-godzinnej uświadomiłem sobie, że potencjał jaki drzemie w tym serwisie jest w dużej mierze nie wykorzystywany. Pierwsza podstawowa zmiana jaką postanowiłem wdrożyć, to… wersja angielska. Rafał przedstawił mi wizję swojej firmy, która wybiega daleko poza granice naszego kraju, dzięki czemu niejako skazuje Zortraxa na sukces. Uznałem, że wystarczy po prostu zrobić to samo… Wyjść z Centrum Druku 3D na świat.

Ta teoretycznie drobna zmiana, pociągnęła za sobą całą lawinę kolejnych pomysłów, które sumarycznie sprawiły, iż dalsze tkwienie w obecnym layoucie strony stało się dla nas sporym utrudnieniem. Podjęliśmy decyzję o zmianie. W pierwszej chwili chcieliśmy oczywiście robić wszystko sami, ale po dłuższym namyśle postanowiliśmy iść nieco na skróty i rozejrzeć się za komercyjnymi szablonami opartymi na WordPressie. Wybór padł na jeden z nich i zaczęliśmy po prostu go wdrażać. Mnogość dostępnych w nim opcji sprawiła, że pojawiły się kolejne pomysły na kolejne rozwiązania. I tak oto, lista funkcjonalności dość mocno nam się rozrosła.

Ale zacznijmy może od początku…

1. Wersja angielska = nowa nazwa, nowy adres, nowe logo…

Centrum Druku 3D to naprawdę świetna nazwa. Niestety mało czytelna poza granicami naszego kraju. Nie chcąc dokonywać żadnego poważnego rebrandu, uznaliśmy iż wykorzystamy do tego coś, co i tak od dłuższego czasu powszechnie funkcjonuje, czyli… nasz skrót. Centrum Druku 3D w wersji angielskiej będzie nazywać się po prostu CD3D – w wersji polskiej nadal będzie obowiązywała dotychczasowa nazwa.

Polska i angielska wersja logo CD3D

Polska i angielska wersja logo CD3D

Jeśli chodzi o domenę, to niestety CD3D.pl jest od pewnego czasu zajęte przez serwis Centrum Druku (ciekawy zbieg okoliczności, prawda?), dlatego ostatecznie zdecydowaliśmy się na domenę www.cd3d.eu. Pod tym adresem będzie dostępna angielska wersja serwisu. Wersja polska nadal pozostanie dostępna pod obecnym adresem.

2. Portalowy design

To co tak naprawdę ulegnie gruntownej zmianie to strona główna – podstrony pozostaną praktycznie bez zmian. Będą szersze, bardziej przejrzyste, a zdjęcia nareszcie zaczną otwierać się na warstwach. Ponadto będzie łatwiejsze share`owanie postów przez media społecznościowe oraz „mądrzejszy” mechanizm do podpowiadania artykułów o podobnej tematyce lub treści. Przy każdym artykule pojawi się ponadto notka biograficzna o autorze.

Nowe CD3D 05

Wracając do strony głównej – zasadnicze zmiany to:

 • header ze sliderem, na którym prezentowanych będzie aż 8 różnych tekstów / zdjęć
 • segment informacyjny z ostatnimi artykułami z działów INFORMACJE / OPINIE / ZDANIEM EKSPERTA
 • segment informacyjny z ostatnimi artykułami z działu DRUK 3D (obecne Drukarki 3D)
 • 3 nowe sekcje:
  • wybrane firmy z BAZY FIRM (funkcjonalność niedostępna w początkowym okresie)
  • linki do wersji demo oprogramowania do projektowania do druku 3D
  • linki promocyjne przekierowujące do wybranych ofert na stronach producentów / dystrybutorów drukarek 3D, filamentu czy usług druku 3D.

Mamy nadzieję, iż  dzięki temu nawigacja na stronie będzie bardziej intuicyjna i przestaniemy być ograniczeni 16 artykułami na jednej stronie, bez podziału na poszczególne kategorie.

Nowe drop down menu

Nowe drop down menu

3. BAZA FIRM

Do tej pory jedyne co umieszczaliśmy, to informacje o drukarkach 3D lub pojedyncze artykuły newsowe o nowościach w ofercie danej firmy. Unikaliśmy prezentacji samych firm lub ich ofert ograniczając się wyłącznie do sytuacji, gdy dana firma dokonała czegoś – naszym zdaniem, niezwykłego i wartego napisania. Od teraz to się zmieni…

Zamierzamy uruchomić możliwość zamieszczania własnych wizytówek w postaci:

 • nazwy, segmentu usług i danych teleadresowych
 • szczegółowej informacji handlowej nt. oferty lub produktów firmy
 • logotypu oraz opcjonalnych zdjęć lub grafik
 • formularza kontaktowego, bezpośrednio z naszej strony.

Oferta będzie zamieszczana przez nas i będzie płatna. Koszt będzie roczny, a jego wysokość będzie praktycznie symboliczna, ledwo przekraczając 10 PLN netto na miesiąc. Szczegóły pojawią się już wkrótce na stronie w zakładce WSPÓŁPRACA. Szczegółowych informacji udzielimy również drogą mailową: [email protected] lub telefoniczną: (+48) 534 176 641.

Docelowo zamierzamy wdrożyć również szczegółową wyszukiwarkę usług i produktów oraz mapę Google z naniesionymi siedzibami poszczególnych firm.

4. Wersje demo oprogramowania

Absolutna nowość na rynku druku 3D! Jesteśmy w trakcie dopinania szczegółów współpracy z jedną z czołowych firm oferujących oprogramowanie wspierające druk 3D co zapewni naszym czytelnikom możliwość skorzystania z wersji demo ich programów. Tyle mogę napisać na dzień dzisiejszy, wierzę że od kwietnia wystartujemy z zupełnie nowym i ciekawym projektem dla naszych czytelników.

Nowe CD3D 02

5. Linki promocyjne

Zamiast pisać o tym, że ktoś gdzieś wstawił coś nowego do oferty i silić się na te 200 słów o niczym, pomyślałem, że dużo większą wartość będzie miała może krótka i zwięzła informacja na ten temat z bezpośrednim linkiem. Tym samym narodził się pomysł na prostą i skuteczną reklamę produktową. Podobnie jak w przypadku BAZY FIRM – szczegóły już wkrótce…

6. Reklamy

Tak, pojawi się możliwość zamieszczania reklam. Sekcja tylko dla orłów, ponieważ w przeciwieństwie do wizytówki w BAZIE FIRM i umieszczenia linku do oferty na stronie, reklama bannerowa będzie droga. Ale w dalszym ciągu będzie to dużo mniej niż na Antywebie czy Spider`s Webie 🙂

7. Forum…?

Na temat forum pytało mnie już bardzo wiele osób. Do tej pory odmawiałem nie wierząc aby czwarte forum na rynku drukarek 3D miało jakikolwiek sens. Nie mniej jednak, gdy kupiliśmy szablon okazało się, że mamy je w pakiecie 🙂 Stwierdziłem wtedy, że czemu by nie spróbować…?

Nowe CD3D 04

To tyle jeśli chodzi o wstępny zakres zmian. Publikacja serwisu nastąpi najprawdopodobniej już niedługo, wszystko zależy od tego kiedy uda nam się zakończyć prace? Może nastąpi to jeszcze w ten weekend, może później – nie wiemy? Póki co zachęcam do komentowania tego powyższych screenów i tradycyjnej szczerości. Te zmiany naprawdę są dla Was, to Wy macie się tu dobrze czuć i chociaż natura ludzka z założenia nie lubi zmian, wierzymy, iż uda wam się z nimi dość szybko pogodzić, a może nawet zaakceptować.

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

7 Comments

 1. Jak zobaczyłem pierwszego screena, zaleciało ,antywebem. Coś czuje ze nową odsłonę graficzną polubię bardziej. A na marginesie muszę się przyznać ze też pracuje nad nową wersje, tylko ze ja poszedłem w drugą stronę. Pozdrawiam

  1. Ha! jestem bardzo ciekawy efektu…? Kiedy szacujesz, że będziesz gotowy z nowym projektem (o ile możesz coś o tym publicznie napisać)?

   Jesli chodzi o Antyweb, to słabo, że ci się to tak kojarzy… Antyweb ma fatalny layout, poprzedni był bez porównania lepszy. Spiders`s Web jest nie lepszy…

   Trzymaj kciuki, może w PN zobaczysz już nową odsłonę…?

   1. Myślę ze w tym miesiącu się uda.
    Trzymam 🙂

 2. Ogólnie fajny ten nowy szablon, jedyne co mi przeszkadza to konieczność przewijania strony aby zobaczyć nowe wiadomości, na głównej stronie po wejściu widać jedynie nagłówek i wielki baner 🙁

 3. Fajnie! Lubie to 🙂
  p.s. jak mi wywaliło błąd bazy danych przy próbie wejścia na cd3d to przez chwilę się bałem że już nie wrócicie 🙁

  1. Chwilowe problemy techniczne, nie powinny już się powtarzać.

   1. No ja myślę 🙂 good job!

Comments are closed.

You may also like

More in News