Naukowcy ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii w Lozannie (EPFL) opracowali nową metodę wolumetrycznego druku 3D, która umożliwia produkcję małych, miękkich obiektów w czasie zaledwie kilku sekund. Nowa metoda addytywna może zostać wykorzystana w medycynie i biodruku 3D, umożliwiając szybką produkcję aparatów słuchowych, czy hydrożelowych scaffoldów dla hodowli komórkowych. Została ona zgłoszona do opatentowania i jest na etapie komercjalizacji, poprzez spółkę celową Readily3D, która będzie rozwijać i sprzedawać nowatorski system.

Technologia została stworzona w uniwersyteckim laboratorium stosowanych urządzeń fotonicznych (LAPD). Źródłem inspiracji przy jej tworzeniu była tomografia komputerowa – zespół badawczy zbudował system, w którym materiał – hydrożel lub tworzywo sztuczne w stanie płynnym, jest polimeryzowany za pomocą światła emitowanego przez wiązkę lasera, który naświetla materiał pod różnymi kątami. Aktualnie, podczas procesu urządzenie jest w stanie wytworzyć struktury o wymiarach do 2 cm z dokładnością do 80 mikrometrów. Czas w jakim on powstaje to niespełna 30 sekund. Docelowo, szwajcarscy naukowcy zamierzają zwiększyć obszar roboczy urządzenia oraz udoskonalić sam proces technologiczny do tego stopnia, aby drukować struktury o wysokości nawet do 15 cm.

Dzięki wysokiej prędkości fotopolimeryzacji materiałów, nowa metoda może sprawdzić się w wielu różnych dziedzinach z obszaru medycyny i biotechnologii. W biodruku 3D można ją wykorzystać np. w produkcji delikatnych scaffoldów wypełnionych komórkami w celu tworzenia tkanek lub narządów – aktualnie zespół współpracuje z chirurgami w obszarze drukowania 3D tętnic. Równocześnie z uwagi na to, że w procesie można wykorzystywać także ciekłe polimery, za pomocą drukarek 3D tego typu można produkować niestandardowe i spersonalizowane aparaty słuchowe lub ochraniacze na usta.

Według Christophe Mosera – szefa LAPD, zdolność tej technologii do szybkiego drukowania 3D elementów silikonowych lub akrylowych, może być również interesująca w obszarze szybkiego prototypowania czy nawet projektowania elementów dekoracyjnych.

Źródło: www.nature.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like