W ostatnim dziesięcioleciu druk 3D rozwijał się od szybkiego prototypowania po wytwarzanie krótkich serii i postępy w masowej produkcji na pełną skalę. Jak więc liderzy branży w dziedzinie produkcji addytywnej wprowadzają go do fabryki przyszłości?

Wpływ, jaki HP wywiera na druk 3D, jest niezaprzeczalny, począwszy od wprowadzenia autorskiej technologii Multi Jet Fusion polegającej na fuzji wielostrumieniowej, gwarantującej najszybsze wydruki, aż po wejście w druk 3D z metalu i ciągłą ekspansję na całym świecie. Teraz kalifornijski koncern otwiera nowe centrum doskonalenia druku 3D i cyfrowej produkcji i po raz kolejny wpływa na przyspieszenie transformacji przemysłu, dzięki światowej klasy pracom badawczo-rozwojowym, inżynieryjnym, rozwojowym i zrównoważonym innowacjom dla IV Rewolucji Przemysłowej.

Otwarcie kolejnego ośrodka R&D

Dziś można było po raz pierwszy wejść do nowo otwartego ośrodka o powierzchni wielkości trzech boisk piłkarskich (14.000 metrów kwadratowych), które skupia setki wiodących światowych ekspertów w dziedzinie produkcji addytywnej, po to, aby zmienić sposób, w jaki świat projektuje i produkuje.

Wnętrze Centrum 3D i Produkcji AM HP w Barcelonie

Powstały w kampusie HP w Barcelonie projekt jest poświęcony opracowywaniu przemysłowego portfolio HP do druku 3D, zapewniającego środowisko produkcyjne na dużą skalę do współpracy z klientami i partnerami w zakresie cyfrowych technologii produkcji, rewolucjonizujących ich branże.

Nowe centrum doskonalenia druku 3D i cyfrowego wytwarzania HP jest jednym z największych i najbardziej zaawansowanych ośrodków badań i rozwoju w dziedzinie druku 3D i produkcji cyfrowej na świecie – to prawdziwe ucieleśnienie naszej misji przekształcenia największych gałęzi przemysłu na świecie poprzez zrównoważone innowacje technologiczne” – powiedział Christoph Schell, prezes działu druku 3D i produkcji cyfrowej w HP Inc. “Wnosimy znaczne zasoby HP i niezrównaną specjalistyczną wiedzę w dziedzinie druku 3D razem z naszymi klientami, partnerami i społecznością, aby napędzać technologie i umiejętności, które jeszcze bardziej uwolnią zalety cyfrowej produkcji .

Produkcja addytywna z zastosowaniem urządzeń HP 5200 Jet Fusion 3D

Projekt HP zrzesza setki ekspertów w dziedzinie inżynierii systemów, inteligencji danych, oprogramowania, materiałoznawstwa, projektowania i modelowania 3D oraz cyfrowych aplikacji produkcyjnych, skupiając tę największą na świecie populację specjalistów w zakresie wytwarzania przyrostowego w jednym miejscu.

Nowe perspektywy dla druku 3D w przemyśle

Zaprojektowany specjalnie pod kątem aktywnej współpracy między zespołami inżynieryjnymi i badawczo-rozwojowymi HP, klientami i partnerami, nowy obiekt integruje elastyczne i interaktywne plany środowiska do wspólnego rozwoju oraz flotę najnowszych systemów produkcji tworzyw sztucznych i metali HP w celu szybszego i sprawniejszego rozwoju kompleksowych rozwiązań dla klientów. Liderzy tacy jak BASF, GKN Metallurgy, Siemens, Volkswagen i inni z branży motoryzacyjnej, przemysłowej oraz medycznej i dóbr konsumpcyjnych, będą nadal współpracować z HP nad nowymi drukowaniem 3D i innowacjami w produkcji cyfrowej w Centrum.

Druk 3D i ekologia

Centrum Doskonałości Druku 3D i Cyfrowej Produkcji odzwierciedla również zaangażowanie HP w ochronę środowiska. W obiekcie zastosowano osłony fotowoltaiczne zapewniające moc 110 kW, ponowne wykorzystanie wody deszczowej do celów irygacyjnych i sanitarnych, optymalizację HVAC i naturalnego światła oraz przyjazne dla środowiska materiały budowlane w celu uzyskania certyfikacji LEED (Leadership in Energy and Environmental Design). Celem HP jest wykorzystanie w 100% energii odnawialnej w swoich globalnych operacjach, z planami uzyskania 60% do 2025 roku.

Inwestycja HP ​​w nowe Centrum 3D w Barcelonie tworzy jeden z największych na świecie ośrodków badawczo-rozwojowych w dziedzinie druku 3D i produkcji addytywnej. Znacząco rozszerza globalny wpływ koncernu na zmiany w modelach wytwarzania z dążeniem do produkcji cyfrowej i wzmacnia istniejące już ośrodki innowacji w Corvallis w stanie Oregon, Palo Alto i San Diego w Kalifornii, czy w Vancouver i Waszyngtonie oraz Singapurze, gdzie HP niedawno rozpoczął przełomową współpracę z Nanyang Technological University (NTU) i Singapore National Research Foundation (NRF) w celu wprowadzenia do druku 3D sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, materiałów i aplikacji oraz innowacji w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego.

Post processing wydruków w technologii MJF w ramach Warsztatów 3D w labie HP3D.pl

W Polsce również z pomocą dystrybutora HP3D.pl HP chce stworzyć warunki dla rozwoju technologii i produkcji addytywnej. W ramach upowszechniania innowacyjnych rozwiązań można przyjrzeć się podczas Warsztatów 3D organizowanych przez HP3D.pl jak z bliska wygląda cały cykl produkcyjny AM od projektu po finalne wydruki z uwzględnieniem post processingu.

Patrycja Blechinger
Patrycja Blechinger – redaktor, entuzjastka nowych technologii, szczególnie SI i inteligentnych urządzeń, o których najbardziej lubi pisać. Z wykształcenia kulturoznawca, zainteresowana nowymi formami sztuki w ponowoczesnej rzeczywistości.

    Zostaw odpowiedź

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Może cię również zainteresować

    Więcej w HP3D