Drukarki 3D MakerBot z serii METHOD stanowią złoty środek pomiędzy urządzeniami biurowymi, a sprzętem klasy przemysłowej. Wykorzystują systemy wspierane przez Stratasys, lidera wśród producentów maszyn klasy przemysłowej. Dwie dysze, zamknięta komora robocza oraz możliwość drukowania 3D z szerokiego spektrum materiałów to tylko kilka z zalet urządzeń z serii METHOD. 

Drukarki 3D Makerbot METHOD są dedykowane do wytwarzania nie tylko z PLA czy PET-G, ale także z bardziej zaawansowanych materiałów jak ABS, PC/ABS, czy tworzyw wzmacnianych włóknem węglowym. System wymiennych ekstruderów, oraz dostępność drukarek 3D z możliwością grzania komory roboczej do różnych temperatur pozwala na dopasowanie urządzenia do swoich potrzeb. 

METHOD to seria składająca się z urządzeń w następujących wersjach: 
 • Makerbot Method 
 • Makerbot Method Carbon Fiber 
 • Makerbot Method X 
 • Makerbot Method X Carbon Fiber

Każde z urządzeń posiada szczelną, podgrzewaną komorę roboczą z cyrkulacją powietrza. Zależnie od modelu temperatura może osiągać 60℃, 100℃ lub 110 ℃. Temperatura wewnątrz komory roboczej warunkuje możliwość drukowania 3D z różnych materiałów. Method jest dedykowana do PLA i PET, podczas gdy METHOD X umożliwia drukowanie 3D z ABS i PC ABS, a Method X Carbon Fiber może być stosowana do wytwarzania z zaawansowanych materiałów domieszkowanych włóknem węglowym. 

Wszystkie drukarki 3D z serii METHOD posiadają elastyczny stół roboczy, który ułatwia wyjmowanie wydruków z urządzenia, eliminując ryzyko uszkodzenia modelu lub platformy roboczej. Nowe maszyny Makerbot są sterowane za pomocą dużego wyświetlacza LCD, który umożliwia również przesłanie modelu do pamięci wewnętrznej.

Zasobniki na szpule umieszczone pod komorą roboczą drukarki 3D chronią materiał przed zanieczyszczeniami, wilgocią oraz zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturą. Stan wewnątrz urządzenia jest stale monitorowany za pomocą szeregu czujników. 

Wymienne ekstrudery w Makerbot METHOD

Każde z urządzeń Makerbot METHOD posiada dwa ekstrudery (do materiału budulcowego i podporowego), o wzmocnionej konstrukcji i innowacyjnym systemie ogrzewania i przetaczania tworzyw. Makerbot oferuje cztery rodzaje głowic do druku 3D z materiałów budulcowych, z czego trzy są dedykowane do materiałów Makerbot: 

 • Model 1: PLA, PETG, Nylon,
 • Model 1XA: materiały bardziej zaawansowane, ABS, ASA, PC ABS, PC ABS FR
 • Model 1C: najbardziej wytrzymałe materiały, np. nylon wzmocniony włóknem węglowym
 • Labs: umożliwia drukowanie 3D z materiałów innych producentów, np. Kimya ABS Kevlar, DURABIO, POLYMAX PC, ABS CARBON, SEBS 95A, PETG ESD, PETG CF.

Makerbot oferuje również dwa ekstrudery do drukowania 3D z materiałów podporowych: 

 • Ekstruder 2: służy do druku filamentu podporowego PVA, kompatybilnego z materiałami PLA i PET
 • Ekstruder 2XA: drukuje z filamentu podporowgo SR-30, kompatybilny z materiałami zaawansowanymi, np. ABS, PC/ABS, czy nylon wzmocniony włóknem węglowym

Oficjalnym Dystrybutorem drukarek 3D MakerBot w Polsce jest firma CadXpert.

Grafika przewodnia: materiały prasowe [CadXpert]

Patrycja Gwiazda
Inżynier biomedyczny zainteresowany niekonwencjonalnym i innowacyjnym podejściem do medycyny oraz jej połączeniem z nowoczesną technologią.

  Comments are closed.

  You may also like

  More in Druk 3D