Chińska firma Wanhao Precision Casting Co. to jedna z najbardziej znanych firm produkujących drukarki 3D z Azji, choć stosunkowo mało znana i popularna w Polsce. Co ciekawe, mimo iż zaopatrywała w swoje urządzenia nawet NASA cały czas jest postrzegana w naszym kraju jako przedstawiciel tzw. “chińskiej tandety” i daleko jej do statusu jaki posiada TierTime, producent m.in. drukarek 3D Up!. Jako, że nie miałem okazji pracować na tym urządzeniu pozwolę sobie nie oceniać ich jakości, niemniej jednak dziś nadarza się dobra okazja aby o Wanhao wspomnieć. Firma niedawno wypuściła dużą drukarkę 3D – Duplicatora 5, z obszarem roboczym na poziomie 30,5 x 20,5 x 60,5 cm, a lada moment wypuści dwie kolejne wersje “piątki” – Duplicatora 5S i 5S Mini.

Wanhao Duplicator 5 został wypuszczony w czerwcu tego roku i jest jednym z najlepiej sprzedających się modeli w ofercie Wanhao. Oprócz możliwości drukowania wyjątkowo wysokich obiektów, ma (podobno) możliwość wydrukowania ich na warstwie o wysokości zaledwie 0,02 mm (20 mikronów!). Drukarka 3D korzysta z dedykowanego oprogramowania WanhaoMaker.

Wanhao Duplicator 5S

Wanhao Duplicator 5S

Duplicator 5S to jedynie odświeżona wersja wcześniejszego modelu, o tym samym, dużym obszarze roboczym. Duplicator 5S Mini to zmniejszona i tańsza wersja o obszarze roboczym na poziomie 29,5 x 19,5 x 20,5 cm. Pierwsza kosztuje 1998 $ (ok. 6500 PLN + podatki, cła i koszty transportu), a druga 1199 $ (ok. 4000 PLN + podatki, cła i koszty transportu). Ich zasadnicze cechy to:

  • wysokość drukowanej warstwy: od 0,02 do 0,4 mm
  • średnica głowicy: 0.4 mm
  • prędkość druku 3D: 20 – 300 mm/s
  • podgrzewany stół roboczy
  • możliwość druku 3D z ABS i PLA o średnicy 3 mm
  • liniowe łożyska kulowe
  • łatwy montaż rolki z filamentem (na wcisk)
  • wyświetlacz LCD
  • sygnalizator dźwiękowy.
Wanhao Duplicator 5S Mini

Wanhao Duplicator 5S Mini

Drukarki 3D Wanhao nie należą do najtańszych rozwiązań jakie dostepne są na rynku, z drugiej jednak strony otwarta konstrukcja urządzenia nie sprawia wrażenia szczytowego osiągnięcia techniki. Zastanawiająca jest również informacja o druku 3D w technologii FDM z dokładnością 20 mikronów za pomocą głowicy o średnicy 0,4 mm. Jak kiedyś udowadnialiśmy to na przykładzie Leapfroga, który drukował z dokładnością 50 mikronów, tego typu rozwiązania są pozbawione większego sensu z powodu zbyt dużego rozdźwięku pomiędzy głowicą wypluwającą plastik z otworu o średnicy 400 mikronów i grubości 20 mikronów. Nie mniej jednak w przypadku Duplicatora 5 i tak zanotowano pewien progres, gdyż poprzednia – czwarta wersja drukarki 3D była czystą kopią MakerBot Replicatora 2. Tu przynajmniej posilono się na mniej popularny design…

Źródło: www.3dprint.com
Grafika: [1] [2] [3]

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

1 Komentarz

  1. Duplicator 4 to tylko chińska podróbka Replicatora 4. Jakość w zupełności porównywalna do RepRapow.

Brak możliwości dodawania komenarzy

Może cię również zainteresować