Nowe filamenty w ofercie Get3D.pl: przezroczysty t-glase i… guma!

2

Get3D.pl, sklep internetowy, o którym ostatnio było dość głośno w związku z rozpoczęciem przez niego dystrybucji holenderskich drukarek 3D Felix i RepRapPro, wprowadził do oferty nowe rodzaje nietypowych filamentów: przezroczysty t-glase oraz RUBBER filament, czyli… filament gumowy! T-glase jest materiałem amerykańskim, produkowanym przez firmę Taulman 3D, natomiast Rubber jest materiałem produkcji włoskiej. Poniższe wydruki próbne pokazują, że przed drukowaniem z FDM otwierają się zupełnie nowe możliwości, niedostępne do tej pory przy użyciu tradycyjnego ABS.

Rubber filament

Rubber filament

Najważniejszą informacją w przypadku nowych materiałów jest to, że nie są one łatwe do wydrukowania i nie na wszystkich drukarkach wydruki wychodzą równie dobrze. Istotnym może się okazać również doświadczenie i kunszt drukarza. Innymi słowy, druk z gumy czy t-glase nie jest prosty i oczywisty, są to materiały bez porównania bardziej wymagające od ABS i PLA. Mimo to efekty docelowe są niezwykłe i umożliwiają druk na zupełnie nowym poziomie.

Wydruk z Rubber filament

Wydruk z Rubber filament

Get3D.pl oferuje pełną paletę nietypowych materiałów: zarówno coraz bardziej znane i popularne LayBrick (kompozyt plastiku i gispu), LayWood (kompozyt plastiku i drewna), Nylon (dość elastyczny i „miękki” w dotyku) oraz wspomniane t-glase i rubber. Do tego posiada w ofercie tradycyjny ABS i PLA z Plastspawu jak również kolejną nowość – włoski ABS od razu nawinięty na szpulę o wadze 1kg (póki co w dwóch kolorach białym i czarnym).

Wydruk z LayWood

Wydruk z LayWood

Jeśli chodzi o t-glase, to po raz pierwszy wydruki z tego materiału były prezentowane podczas Spotkań Druku 3D w Łodzi. Rubber to nowość, poniżej przedstawiamy zdjęcia pierwszych wydruków próbnych oraz komentarz Adama Kozubowicza, właściciela firmy, który przeprowadzał testy.

nowe materiały do druku 03

Wydruk z Rubber filament

Filament drukuje się dobrze, jednak wymaga podgrzewanego stołu w okolicach 100°C – inaczej się odkleja. Będę jeszcze przeprowadzał próby z innymi podkładami na stole” – mówi Adam – „Wydrukowałem coś w rodzaju sprężynki, bardzo, bardzo elastycznej. W zasadzie niewiele różni się od twardej gumy. Twardość zależy oczywiście od ilości warstw. Jednakże model można  wyginać we wszystkie strony„.

nowe materiały do druku 04

Wydruk z Rubber filament

RUBBER ma średnicę 1,75 mm, dostępny jest na szpulach po 500 g. i występuje w trzech kolorach: białym, czerwonym i niebieskim. Kosztuje 168 PLN brutto za rolkę. T-glase jest niewiele droższe, kosztuje 170 PLN brutto za 1 funt, czyli 0,4 kg. Materiał ten ma certyfikację na kontakt z żywnością.

nowe materiały do druku 02

Wydruk z t-galse

Wszystkie wydruki zostały wykonane na drukarce 3D RepRapPro Mendel.

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Business Development Manager. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie, zdobyte w branży IT, reklamowej i poligraficznej. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku.