Tym, co wyróżnia polskiego producenta filamentów Fiberlogy jest bogata oferta materiałów eksploatacyjnych. Teraz, gama filamentów poszerzona została o kolejne pozycje – PCTG oraz CPE HT. Materiały te dedykowane są aplikacjom technicznym, wymagającym podwyższonych właściwości wytrzymałościowych.

Nowe materiały to kopoliestry, rodzaj polimerów, które cechuje podwyższona wytrzymałość mechaniczna oraz sztywność, przez co materiały sprawdzą się w aplikacjach technicznych.

PCTG

PCTG to materiał z tej samej grupy poliestrów co popularny w świecie druku 3D PET-G. Tym, co odróżnia materiały jest zwiększona udarność, wytrzymałość temperaturowa oraz klarowność, co sprawia, że PCTG staje się atrakcyjną alternatywą dla PET-G. Jednocześnie, PCTG jest materiałem łatwym w druku 3D o niskim skurczu, bez tendencji do pękania- podczas drukowania 3D nie wymaga grzanej komory.

PCTG cechuje się dużo wyższą udarnością w porównaniu do podobnych materiałów (np. PET-G). Osiąga on wyniki ok. 90 KJ/m2 (PET-G: 5-8 KJ/m2) w teście Izoda (próbka z karbem). PCTG wytrzymuje również wyższe temperatury niż standardowe termoplasty (do 76°C). Transparentna wersja materiału została dopuszczona do kontaktu z żywnością.

CPE HT

Materiał łączy w sobie wysoką wytrzymałość mechaniczną i temperaturową – CPE HT jest odporny na temperatury do 110 °C. Materiał stanowi alternatywę dla poliwęglanu (PC).  Filament posiada wysoką odporność na działanie chemikaliów i lipidów, przez co znajdzie zastosowanie w agresywny środowisku, również w procesie sterylizacji chemicznej lub promieniami UV. Materiał zostały dopuszczony do kontaktu z żywnością.

ParametrCPE HTPCTG
Temperatura druku260-280°C250-270°C
Temperatura stołu110-120°C90-110°C
Zamknięta komoraniewymagananiewymagana
KoloryPure (transparentny)Pure (transparentny), Navy Blue, Blue, Graphite, Orange, Black, White
Średnica 1,751,75

Szczegółowe informacje dostępne na stronie internetowej producenta.

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Druk 3D