Stratasys, firma o światowej sławie w branży druku 3D z tworzyw sztucznych zapowiedział nową linię drukarek 3D  H Series ™ operujących w technologii pochodnej do Powder Bed Fusion. Rozwiązanie jest dedykowane dla produkcji masowej z materiałów poliamidowych i elastomerów. Producent zapowiada wprowadzenie sprzętu do sprzedaży na trzeci kwartał 2021 roku. 

Nowe rozwiązania Stratasys będą operować w przemysłowej technologii Selective Absorption Fusion™. Elementy wydrukowane 3D na maszynach H Series ™ będą mogły być stosowane do końcowego użytku. Linia urządzeń ma oferować użytkownikom konkurencyjne koszty, przy zachowaniu wysokiej jakości modeli, powtarzalności i niezawodności procesu. A to wszystko z zachowaniem wysokiej wydajności produkcji. Nowa technologia Stratasys będzie dedykowana do wytwarzania elementów w branży motoryzacyjnej, towarów konsumpcyjnych, elektroniki oraz aplikacji przemysłowych.

W metodzie Selective Absorption Fusion™ proszek jest nakładany na stół roboczy za pomocą specjalnego obrotowego wałka. Następnie na sproszkowany materiał natryskiwany jest środek absorbujący, wstępnie budując warstwę materiału. Następnie warstwa jest utwardzana za pomocą promieniowania podczerwonego. Dzięki ścisłej kontroli termicznej w komorze roboczej maszyny niepowodzenie procesu spowodowane odkształceniami jest znacznie zredukowane.

System zarządzania proszkiem SAF Big Wave ™ umożliwia wydajną produkcję wytrzymałych części. Za jego pośrednictwem materiał jest rozprowadzany jednakowo na całym stole roboczym, zapewniając stabilność termiczną. Proszek, który został już użyty do budowania poprzedniej warstwy jest szybko rozprowadzany ponownie, redukując ekspozycję proszku na działanie temperatur i minimalizując jego starzenie. Skutkuje to zmniejszeniem zapotrzebowania na świeży proszek i redukcją kosztów.

Zastosowane w H Series™ przemysłowe, piezoelektryczne głowice drukujące umożliwiają rozpylanie pojedynczych lub wielu kropli środka, w celu uzyskania drobnych szczegółów lub pokrycia dużych obszarów w szybki sposób. Technologia SAF™ obsługuje specjalistyczne, funkcjonalne płyny kompatybilne z szeroką gamą proszków. Zastosowanie promieniowania podczerwonego umożliwia przetopienie miejsc, w których znajduje się środek spajający. 

Nowe systemy do masowej produkcji elementów w technologii SAF otwierają wiele dróg do przemysłowego druku 3D z materiałów poliamidowych i elastomerów. Dzięki nawiązanym wcześniej współpracom, firma Stratasys będzie miała możliwość zaoferowania szerokiej gamy kompatybilnych materiałów. Szereg udogodnień zastosowanych w maszynach z linii H Series zapewniają wysoką powtarzalność i możliwość zastosowania w różnych branżach.

Grafiki: Materiały prasowe Stratasys

Patrycja Dubert
Inżynier biomedyczny zainteresowany niekonwencjonalnym i innowacyjnym podejściem do medycyny oraz jej połączeniem z nowoczesną technologią.

    Comments are closed.

    You may also like