Zeszły rok był niezwykle udany dla Flashforge`a – chińskiego producenta niskobudżetowych drukarek 3D. Jego flagowe urządzenie – Flashforge Dreamer cieszyło się bardzo dużym powodzeniem na rynku, a Dremel – amerykański producent narzędzi należący do Boscha, nawiązał z nim współpracę w ramach sprzedaży sprzedaży drukarek 3D pod własną, amerykańską marką. Na targach CES w Las Vegas Flashforge zaprezentował trzy nowe rzeczy: nową drukarkę 3D drukującą w technologii FDM, pierwszą w swojej ofercie drukarkę 3D drukującą z żywicy oraz równie pierwszy, niskobudżetowy skaner 3D. Tym samym firma powoli i systematycznie przebija się do czołówki azjatyckich producentów, wyrabiając sobie coraz bardziej rozpoznawalną markę na świecie.

Pierwszym zaprezentowanym urządzeniem była mała drukarka 3D Finder, przeznaczona… dla dzieci! Jest stosunkowo niewielka, posiadając obszar roboczy na poziomie 14 x 14 x 14 cm, skrzynkową konstrukcję i jaskrawą, pomarańczowo-czarną obudowę. Ma szereg udogodnień w postaci Wi-Fi i autopoziomującego się stołu roboczego, który nie będzie podgrzewany. W konsekwencji, urządzenie będzie drukować wyłącznie z PLA. Głowica drukująca i extruder mają być zupełnie inne od tych, montowanych w obecnych drukarkach 3D, a ponadto całe okablowanie ma być ukryte. Prezentowany model był dopiero prototypem, ale Finder ma być już gotowy do sprzedaży w Maju tego roku.

Flashforge 02

Drugim prezentowanym urządzeniem była pierwsza drukarka 3D w ofercie Flashforge`a drukująca z żywicy w technologii DLP (utwardzanie żywicy światłem projektora). DLP Explorer również występowało w formie prototypu, niemniej jednak o dużo wyższym stopniu zaawansowania. Choć cena urządzenia nie jest jeszcze znana (ma być porównywalna do innych drukarek 3D tej klasy na rynku), to znamy jej pełną specyfikację techniczną. Flashforge zaprezentował również wydruki próbne pochodzące z tej drukarki 3D. DLP Explorer ma być dostępny w sprzedaży od kwietnia 2015 r.

Flashforge 03

Specyfikacja techniczna:

  • obszar zadruku: 7,68 x 5,76 x 15 cm przy standardowej rozdzielczości lub 5,12 x 3,84 x 15 cm przy wysokiej
  • wysokość warstwy: 0,025 mm
  • dokładność osi XY: 0,05 mm
  • prędkość druku 3D: 43 cm3 / godz
  • temperatura pracy: 20-30ºC.

Flashforge 05

Oprócz drukarek 3D firma zaprezentowała również swój pierwszy skaner 3D w postaci Observera. To dość proste urządzenie przeznaczone na rynek konsumencki, będące odpowiednikiem chociażby Sense od 3D Systems. Wg Flashforge, Observer jest w stanie zeskanować połowę ciała człowieka w 25 sekund, a pełną sylwetkę w 100 sekund. Jest wyposażony w specjalny system chłodzący wykonany ze stopu magnezu, który ma zapewnić dłuższą żywotność urządzenia. Ponadto posiada wysokiej jakości soczewki optyczne, co zapewnia wysokie odwzorowanie kolorów oraz wykorzystuje skanowanie tzw. “niewidzialnym światłem“, co z jednej strony jest nieszkodliwe dla oczu, a z drugiej wpływa na poprawę jakości uzyskanych skanów 3D.

Urządzenie ma być dostępne również w połowie bieżącego roku.

Flashforge 04

Źródło: www.3dprint.com
Grafika: [1] [2] [3] [4] [5]

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

2 Komentarze

  1. Explorery mamy dostać już w marcu. Pozostałe faktycznie dopiero maj-czerwiec.
    Jako dystrybutorzy Flashforge w Polsce, będziemy na bieżąco informować o testach maszyn 🙂

  2. Tzw. “niewidzialnym światłem”? Ultrafiolet? Jak ktoś pisze o “niewidzialnym świetle” to mam wrażenie, że sprzedaje mi relikwie.

Brak możliwości dodawania komenarzy

Może cię również zainteresować