1 grudnia br. podczas EXPO 2020 w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Creality zaprezentowało szereg nowych produktów, jakie zamierza wprowadzić na rynek z początkiem przyszłego, 2022 roku. W krótkim cyklu artykułów prezentujemy kolejno poszczególne nowości – rozpoczęliśmy od najnowszej wersji popularnego Endera-3 S1 i CR-10 Smart Pro – w tym artykule opisujemy dwa nowe modele – Sermooon V1 i V1 Pro, które są skierowane do szkół i użytkowników indywidualnych, oczekujących gotowych rozwiązań prosto-z-pudełka.

Creality zdobyło swoją pozycję rynkową za sprawą super tanich, lecz dość solidnych drukarek 3D do samodzielnego montażu, opartych o popularną konstrukcję Prusa i3 z serii Ender i CR-10. Jednakże z czasem chiński producent postanowił rozszerzyć ofertę względem bardziej wymagających klientów, którzy oczekują gotowych rozwiązań, i dla których informacja, że kupowana drukarka 3D miałaby przybyć do nich w częściach, całkowicie ją dyskwalifikowała. Najpierw do sprzedaży trafiły CR-5, będący klonem Ultimakera oraz CR-200B, przypominający nieco Flahforge, a potem Sermoon D1, będący najtańszą opcją zakupową z tej linii produktowej.

Teraz Creality zaprezentowało nową wersję oryginalnego i dość topornego Sermoona w postaci Sermoon V1 i V1 Pro. Urządzenie podobnie nawiązuje stylistyką do Flashforge – konkretnie modelu Adventurer, jednakże prawda jest taka, że podobnych drukarek 3D pod względem wizualnym i funkcjonalnym jest na chińskim rynku od zatrzęsienia i obydwa modele niczym specjalnym się nie wyróżniają.

Sermoon V1 to kompaktowa drukarka 3D typu FDM/FFF o zamkniętej komorze roboczej i stosunkowo niewielkim obszarze roboczym na poziomie 17,5 x 17,5 x 16,5 cm. Drukuje z podstawowych materiałów budulcowych – PLA, ABS i PETG, chociaż biorąc pod uwagę maksymalne zakresy temperatur głowicy i stołu roboczego wydaje się, że PLA będzie najbardziej słusznym rozwiązaniem, a reszta filamentów będzie miała charakter eksperymentalny.

Podobnie jak wcześniej opisywane modele Ender-3 S1 i CR-10 Smart Pro, również Sermoon V1 został wyposażony w ekstruder bezpośredni Sprite. Dodatkowo urządzenie posiada automatyczny podajnik filamentu i czujnik jego przepływu. Drukarka 3D zapisuje także stan głowicy co umożliwia wznowienie wydruku 3D w przypadku zaniku zasilania. Komunikacja z drukarką 3D jest zdalna i obsługiwana z poziomu Creality Cloud przez Wi-Fi.

Jedyne różnice pomiędzy modelami V1 i V1 Pro to czujnik bezpieczeństwa zamontowany w drzwiczkach – gdy je otworzymy, drukarka 3D spauzuje wydruk 3D oraz wewnętrzna kamera.

Specyfikacja techniczna:

  • technologia: FDM / FFF
  • obszar roboczy: 175 x 175 x 165 mm
  • liczba głowic drukujących: 1
  • średnica głowicy: 0,4 mm
  • maksymalna temperatura głowicy: 250°C
  • maksymalna temperatura stołu roboczego: 80°C
  • komunikacja: WiFi, karta SD
  • obsługiwane materiały: PLA, ABS, PETG.

Na ten moment nie znamy jeszcze europejskiej ceny drukarki 3D i nie zakładam żeby pojawiła się w sprzedaży wcześniej jak w połowie stycznia przyszłego roku.

Źródło: www.creality.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like