Gdy jesienią zeszłego roku Ultimaker prezentował nową, trzecią generację swoich drukarek 3D, od początku zapowiadał, że nowe maszyny będą sukcesywnie uzupełnianie o kolejne funkcjonalności. Dotyczyło to także linii materiałów, które są kompatybilne z drukarkami 3D i oficjalnie wspierane przez firmę.

Dziś Ultimaker ogłosił włączenie do sprzedaży nowych linii produktowych w postaci specjalistycznego filamentu, dodatkowych modułów drukujących do drukarki 3D Ultimaker 3 oraz szeregu innych dodatków i akcesoriów dedykowanych swoim urządzeniom.

Ultimaker PP

Polipropylen (PP) ze względu na swoje właściwości wytrzymałościowe połączone z odpornością zmęczeniową znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle tworzyw inżynieryjnych – zarówno w charakterze komponentów elektronicznych czy elementów działających pod stałym obciążeniem. Jego właściwości z powodzeniem pozwalają na wykorzystanie go w charakterze funkcjonalnych prototypów czy trwałych elementów użytkowych.

Materiał Ultimaker PP, dostępny na szpulach z chipem NFC, jest w pełni zoptymalizowany do użycia z urządzeniami  z serii Ultimaker 2+ i Ultimaker 3.

Moduły drukujące 0.8 mm

Z myślą o szybkim tworzeniu prostych modeli prototypowych o wymaganym niskim stopniu precyzji Ultimaker wprowadza moduły drukujące o średnicy 0,8 mm. Moduły są dostępne w dwóch wariantach – do wytłaczania materiału właściwego (AA) oraz podporowego (BB).

Zestaw dedykowany Ultimaker 3 (wersja zaawansowana)

Dla ułatwienia pracy oraz zapewnienia najwyższej jakości wykonywanych wydruków z wymagających materiałów tj.  ABS, PP, CPE+ czy PC, Ultimaker proponuje zestaw dodatków i akcesoriów przeznaczonych do drukarek Ultimaker 3. W skład pakietu wchodzi m in. osłona przednia, zapewniająca stałą temperaturę wewnątrz komory roboczej (zapobiegając odkształceniom) oraz arkusze specjalnej warstwy adhezyjnej, które polepszają przyczepność drukowanych elementów do stołu.

Wśród pozostałych nowości proponowanych przez Ultimaker można wyróżnić zoptymalizowanie profili drukowania dla Ultimaker 3, dostosowanych do już dostępnych materiałów jak CPE+, PC, TPU95A i PVA, zapewniające tym samym niezawodność drukowania z materiałów kompozytowych (kombinacji  PLA/PVA oraz CPE/PVA).

Wprowadzone zmiany dotyczą nie tylko fizycznego wyposażenia ale również oprogramowania – zarówno firmware’u dla Ultimaker 3 jak i niedawno opublikowanego oprogramowania Cura 2.6. – oficjalnego slicera Ultimaker.

Firmware 3.7.1

W aktualnej wersji oprogramowania producenci nanieśli sporo poprawek oraz dodali kilka nowości. Mowa tu o:

  • możliwości restartu ostatniego wydruku z poziomu drukarki Ultimaker 3, bez ingerencji slicera Cura,
  • nowych funkcjonalnościach optymalizujących proces czyszczenia modułów drukujących a także przyspieszających procedurę wymiany filamentu.

Cura 2.6.1

Jeśli chodzi o najnowszą wersję Cury, twórcy zapowiadają zmiany w kwestii zoptymalizowanego backupowania ustawień programu oraz profili drukowania a także poprawę wsparcia ustawień poprawiających adhezję wydruków  do stołu,  automatyczne rozkładanie modeli na stole roboczym, wdrożenie obsługi modułów drukujących z dyszą 0,8 mm a także nowych materiałów jak filament polipropylenowy (PP).

Więcej informacji na temat nowych funkcjonalności firmware i slicera Cura znajdziecie na 3D w praktyce.

Źródło: materiały prasowe

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like