Długopisy do druku 3D zachwycają często tych, którzy widzą je po raz pierwszy, natomiast ci, którzy mieli z nimi do czynienia, podchodzą do nich z dystansem i sporą dozą krytyki. 3Doodler – prekursor w tej dziedzinie doczekał się wielu następców – 3Doodler 2.0, 3Doodler Create i 3Doodler Start. Najnowszy z nich – 3Doodler PRO to według producenta narzędzie przeznaczone dla profesjonalistów. Co wyróżnia go na tle poprzednich wersji?

Pierwsza z nowości to poszerzenie listy materiałów, z których może “drukować” 3Doodler PRO. Oprócz standardowych FLEXY, PLA i ABS, urządzenie ma poradzić sobie z filamentami imitujących brąz, miedź czy drewno, a również z nylonem i poliwęglanem.

Nowe materiały mają służyć przede wszystkim do wykańczania naszych “wydruków 3D”. Filament imitujący drewno zawiera prawdziwe włókna i może być piaskowany i malowany, obróbce mogą być podawane również nylon i filamenty naśladujące metale.

doodler pro 3

Twórca nowego Doodlera wprowadził w nim pokrętło, umożliwiające kontrolę prędkości i temperatury, a również wiatraczek pozwalający na szybkie chłodzenie materiałów. Wszystkie parametry pokazują się na niewielkim wyświetlaczu umieszczonym z boku urządzenia.

Sam długopis do druku 3D prezentuje się nieco lepiej niż poprzednie modele. Ma lekką obudowę z włókna węglowego, która jest miękka, przez co Doodler jest wygodniejszy w użyciu. Zastosowany w nim napęd pozwala na dłuższe korzystanie z urządzenia. Wersja PRO została zaprojektowana na potrzeby inżynierów, architektów i artystów.

doodler pro 4

3Doodler PRO kosztuje 249$. To naprawdę dużo, zważając na to, że przeglądając Kickstartera czy Indiegogo, znajdziemy tam drukarki 3D w podobnych cenach, nie mówiąc już o skrajnych przypadkach za 49$. Producent nie przedstawił na swojej stronie zbyt wielu wydruków wykonanych przy pomocy swojego najnowszego produktu. Wśród nich znajdują się jedynie ozdoby takie jak np. wazony.

3Doodler_PRO_Pen_Vase-Design-Series

Bez użycia najnowszej edycji 3Doodlera naprawdę trudno rozstrzygnąć, czy to kolejny bezużyteczny gadżet do kolekcji, czy wartościowe narzędzie. Szczególnie gdy z jednej strony zna się takie recenzje…

https://www.youtube.com/watch?v=7vExDQfvd_8

…a z drugiej czyta się o największej na świecie rzeźbie stworzonej przy użyciu długopisu do druku 3D -3Doodlera Start, czyli replice Nissana Qashqai w skali 1:1.

Źródło: www.3ders.org

Paulina Winczewska
Germanistka, pasjonatka nawet najdziwniejszych i najtrudniejszych języków obcych oraz podróży i eksperymentów kulinarnych. Tłumaczka, która nie boi się nowych technologii i gadżetów. Wolny czas spędza zazwyczaj na pływalni.

    1 Komentarz

    1. Używałem podobnych urządzeń i nie potrafię sobie wyobrazić żadnego sensownego zastosowania w inżynierii ani architekturze.

    Brak możliwości dodawania komenarzy

    Może cię również zainteresować