To czego od początku brakowało na CD3D to działu poświęconego tajnikom samego drukowania – miejsca gdzie czytelnik mógłby poczytać o niuansach druku 3D dnia codziennego – problemach, kłopotach lecz również sposobach ich rozwiązywania. Wynikało to z wielu powodów: przede wszystkim dlatego, że w obliczu takich serwisów jak DesignFutures, RepRapForum czy MojRepRap, nigdy nie czułem się dość kompetentny, aby zabierać głos w tych sprawach. Uważałem (i nadal uważam), że osoby tam piszące znają się na tym temacie bez porównania lepiej ode mnie. Poza tym szukałem własnej drogi – treści, których na tamtych serwisach dla odmiany nie było, lub było niewiele – informacji rynkowych, branżowych, pisanych z punktu widzenia zwykłego konsumenta. Jednak od dziś ulega to zmianie – a wszystko za sprawą niezwykle utalentowanego człowieka, którego mam zaszczyt powitać na łamach naszego serwisu! Panie i Panowie, Krzysiek Matusiewicz – autor fantastycznego bloga Elektronika i Druk 3D będzie publikować na CD3D!

Krzysztof na co dzień pracuje w branży IT, w Samsung R&D Institute Poland jako programista Javy. Oprócz tego interesuje się elektroniką i praktycznym wykorzystaniem mikrokontrolerów – a także drukiem 3D w technologii FDM. Jako posiadacz Prime`a 3D autorstwa Monkeyfab, od kilku miesięcy prowadzi swój blog, w którym w bardzo fajny i przystępny sposób opisuje kolejne zmagania z technologią druku 3D i dokumentuje swoje eksperymenty z różnymi projektami z Thingiverse i filamentami. Gdy trafiłem tam po raz pierwszy, wiedziałem, że jest to coś, czego tak bardzo brakuje na naszym serwisie. Jakiś czas temu skontaktowałem się z Krzysztofem i zaproponowałem mu współpracę. Ku mojej radości – zgodził się, czego efektem jest jego pierwszy tekst na naszych łamach: „O nieco większych wydrukach„.

O nieco większych wydrukach 02

Dzięki tej kolaboracji, zdecydowaliśmy się na uruchomienie nowego działu – DRUK 3D W PRAKTYCE. Oprócz artykułu Krzyśka przenieśliśmy tam wszystkie teksty dotyczące praktycznego wykorzystania druku 3D w życiu codziennym i biznesie, wchodzące w skład cyklu „Beyond 3D printing„. Wkrótce dział ten rozrośnie się jeszcze bardziej, zamierzamy bowiem rozpocząć to o czym mówi się od dawna, lecz nikt jeszcze się za to w gruncie rzeczy nie zabrał…

TESTY

Na pierwszy ogień pójdą filamenty, ale docelowo esencją tego działu będą oczywiście testy drukarek 3D. Pierwsze rozmowy na ten temat z producentami i dystrybutorami już trwają – mogę Was zapewnić, iż część urządzeń, które „weźmiemy na tapetę” Was zaskoczy 🙂 Nie wiem jeszcze dokładnie jak nasze testy będą wyglądały, ale z pewnością nie będą przesycone danymi technicznymi i alfabetem drukarza 3D wychowanego na pierwszych RepRapach. Drukarka 3D ma być dla ludzi – nie technologicznych freak`ów, dlatego będziemy testować materiały i urządzenia z punktu widzenia laika i osoby początkującej.

Z uwagi na to, że testy będą robione na poziomie do jakiego przyzwyczajeni są czytelnicy CD3D – a więc rzetelnie i profesjonalnie, musicie uzbroić się w odrobinę cierpliwości – pierwsze testy właśnie się rozpoczynają, ale na ich efekty trzeba będzie poczekać.

Póki co zachęcam do lektury pierwszego tekstu Krzyśka – kolejne będą publikowane systematycznie, co najmniej raz w tygodniu.

Poza tym, oczekujcie kolejnych nowości w serwisie 🙂 Szczegóły już wkrótce…

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

11 Comments

  1. Testy drukarek to rozumiem, ale jak niby miałby wyglądać test filamentu? Badanie temperatury mięknięcia, wytrzymałość na rozciąganie, udarność? Do tego potrzeba laboratorium?? Chyba, że badanie właściwości technologicznych?

    Sam pomysł wprowadzenia działu o praktyce druku 3D jak najbardziej ok. 🙂

    1. Ad testy filamentu) „Nie wiem jeszcze (…) jak testy będą wyglądały, ale z pewnością nie będą przesycone danymi technicznymi i alfabetem drukarza 3D wychowanego na (…) RepRapach. Drukarka 3D ma być dla ludzi – nie technologicznych freak`ów, dlatego będziemy testować materiały i urządzenia z punktu widzenia laika i osoby początkującej.”

  2. Testy filamentów są świetne. Sam wykonywałem kilka. Korzystałem z laboratorium, na którym sprawdzaliśmy między innymi materiały od Stratasys’a z materiałami dostarczanymi przez polskie firmy: włoski, czeski i sam nie wiem jaki jeszcze;]

    Chciałbym być pierwszą osobą, której specjalista może pomóc. W ostatnim czasie walczę z takim problemem: PLA, efekt falowania materiału… Próby na różnych materiałach, kolorach, ustawieniach wypełnienia, prędkości podawania materiału… DZIKI ZACHÓD ;]

    1. Szczerze mówiąc pierwszy raz widzę taki efekt. Z jakimi temperaturami drukujesz i z jaką prędkością? Coś takiego występuje z każdym filamentem czy tylko niektórymi rodzajami PLA?

      1. 210-240C caly zakres zbadany, na różnych filamentach… Prędkość też różna, w Kisslicerze ustawiałem: szybko, dokładnie… Sprawdzę jutro:) zjawisko pojawia się na 7 warstwie…gcode sprawdzany milion razy, bez dziwnych zjawisk… Jak widać na modelu żółtym, wypełnienie 100%, do 6warstwy lux, później te fale…

        1. Jeśli cały czas mówimy o PLA to dość wysoka temperatura – standardowo powinno to być pomiędzy 180 a 220 st. C. Ja prawie wszystko robię na 190, ew. przy szybkim zadrukowywaniu dużych powierzchni podkręcam temperaturę o 10 stopni.

          1. w 100% pomyłka z mojej strony, podałem temperatury ABS, PLA mam na 205, pierwsza warstwa 215… ;]

          2. A próbowałeś jeszcze niższych temperatur, rzędu 180-190 stopni? Dopytuję się o to bo na zdjęciach widać całe płaszczyzny stopionego ze sobą plastiku. To co mi jeszcze przychodzi do głowy to zbyt duża ilość podawanego materiału, który nie daje się gładko rozprowadzić na całej powierzchni. Dziwne że dopiero od 7 warstwy tak się dzieje.

          3. Podejrzewam zbyt dużą zdeklarowaną „extrusion width” (w stosunku do wysokości warstw). Wygląda jakby 7 warstwa była drukowana w powietrzu.

          4. W Kisie deklaruje się extrsion width i jest większa od layer thickness… sprawdzę to jutro;] dziwne jest to,że 6 warstw poprzednich z pełnym wypełnieniem jest ok, a później takie zjawisko.

          5. .. Po prostu miałem kiedyś taką sytuację gdy usiłowałem drukować głowicą 0.4 warstwy powyżej 0.45 (o ile pamiętam)

            Sorry za tą wstawke z lokomotywą – miało iść jako avatar – ale mnie „przerosło” – nie wiem jak to usunąć..

Comments are closed.

You may also like

More in News