PLA jest dobre dla szybkich i ozdobnych wydruków. ABS nadaje się do druku prototypów. Wydruk z PA6 wytrzyma wybuch bomby. Tak włoska firma 3ntr reklamuje swój nowy filament z nylonu dedykowany dla drukarek 3D.

Włoski filament z nylonu

Źródło: www.3ntr-shop.it

Druk 3D z nylonu to wyższa szkoła jazdy. Choć z jednej strony jest to materiał o lepszych możliwościach od tradycyjnych plastików z ABS i PLA, to z drugiej wymaga od użytkownika sporej wiedzy i doświadczenia, aby wydruk nie rozpadł się już w trakcie produkcji. Kluczowym problemem jest przede wszystkim to, aby nylon z którego drukujemy miał odpowiednie właściwości. Wychodząc na przeciw temu problemowi, 3ntr wyprodukowała i wprowadziła do sprzedaży swój produkt.

Włoski filament z nylonu ma grubość 3 mm. Jest wykonany w 99,9% z polimeru PA6, nie ma w składzie plastyfikatorów, włókna węglowego, a na pozostałe 0,01% składa się mydło, które ma pomóc w modelowaniu wydruku. Jest dedykowany do druku elementów konstrukcyjnych, które muszą być odporne na obciążenia statyczne i dynamiczne. W procesie druku, ustawienia drukarki powinny być podobne do tych gdy drukuje się z ABS. Temperatura powinna być wyższa i ustawiona na poziomie 240-280°C, z kolei grubość drukowanej warstwy nie powinna być mniejsza o 0,25 mm.

Włoski filament z nylonu

Źródło: www.3ntr-shop.it

Niestety jak wspomniałem na początku, aby móc osiągnąć w pełni satysfakcjonujące efekty, potrzeba nieco większej wiedzy i doświadczenia w druku 3D. Z uwagi na to, że w przypadku nylonu gorzej jest z przyczepnością poszczególnych warstw, prędkość druku nie może być zbyt wysoka. Aby osiągnąć najbardziej satysfakcjonujące efekty 3ntr sugeruje ustawiać 40 mm / sekundę  i nie przekraczać 70 mm / sekundę. Kolejnymi kwestiami są odpowiednia temperatura stołu, temperatura otoczenia (konkretnie temperatura bezpośrednio przy drukowanym modelu) oraz… zapach. Nie wiem jak pachnie włoski nylon, ale z uwagi na swoje właściwości i skład chemiczny, tradycyjny nylon wymaga od użytkownika odrobinę więcej „wyrozumiałości” niż ABS lub PLA.

Materiał występuje w dwóch kolorach: białym i czarnym. Cena to 25 € za 0,45 kg + koszty transportu.

Włoski filament z nylonu

Źródło: www.3ntr-shop.it

Źródło: www.3ders.org

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

1 Comment

  1. […] Jest bardziej elastyczny od ABS, jednakże nie wymaga podgrzewanego stołu w drukarce. Ma bardzo dobrą jakość wykończenia powierzchni lepszą od ABS, czy PLA wytrzymałość mechaniczną i chemiczną. Wymaga wyższej temperatury topienia materiału na poziomie 240°-250ºC. Niestety w procesie druku wydaje dość szkodliwy zapach, dlatego niewskazane jest drukowanie w pomieszczeniach bez zapewnionej odpowiedniej wentylacji. Więcej informacji na temat druku 3D z nylonu znajdziecie tutaj. […]

Comments are closed.

You may also like