Coś starego… coś nowego“. “A gdybyś mógł wcisnąć przycisk i po prostu sobie odejść?” Tymi słowami ekipa Ultimakera – jednej z najpopularniejszych drukarek 3D na rynku, zajawia nową odsłonę swojego urządzenia. Premiera drukarki 3D ma mieć miejsce w najbliższy piątek – 20.09.2013 r., w Nowym Jorku w Brooklyn Navy Yard’s New Lab. Na chwilę obecną wiadomo niewiele, poza tym, że drukarka ma być biała, ze świecącymi (jaskrawymi?) krawędziami i minimalistycznym designem. Na firmowym blogu, forum oraz w mediach społecznościowych budowany jest aktualnie wielki hype, tymczasem serwis 3ders.org dotarł do pierwszych szczegółów technicznych.

Holenderski Ultimaker jest drukarką do samodzielnego montażu, w charakterystycznej, drewnianej obudowie i extruderem Bowdena przymocowanym do skrzyni. Słynie z dobrej prędkości druku, ale znane są tez jej problemy przy druku 3D kilku, bardziej rozproszonych obiektów na stole roboczym. Drukarka 3D jest dość droga, jej cena wynosi ponad 10 000 PLN i nie ma oficjalnego dystrybutora w Polsce.

Nowa odsłona drukarki 3D holendrów ma nosić nazwę Ultimaker² i ma być jeszcze szybsza od jedynki, bardziej dokładna, wydajna i cichsza. Chociaż nikt jej jeszcze nie widział, wszystko wskazuje na to, że skrzynia nie będzie już wykonana z drewna. Ma być biała, ze świecącymi krawędziami i całkiem nowym, minimalistycznym designem, który ma postawić ją na równi z urządzeniami pokroju The Form 1 lub zapowiadany na przełom tego roku Buccaneer.

Źródło: www.ultimaker.com
Źródło: www.ultimaker.com

Jedną z mocno akcentowanych zalet drukarki 3D ma być bardzo niski poziom hałasu, jaki wykonuje podczas pracy. Ultimaker² ma pracować przy 49 decybelach. Będzie drukować na PLA, ABS i PVA. Obszar roboczy wyniesie 22,6 x 22,6 x 20,6 mm. Ma posiadać wyświetlacz OLED, stół roboczy wykonany z aluminium i szkła oraz szybsze chłodzenie wydruku. Dzięki Raspberry Pi lub Doodle3D WiFi Box można skonfigurować drukowanie przez WiFi z poziomu urządzeń przenośnych i/lub komputera.

Dodatkowo drukarka 3D ma być wyposażona w nowy, autorski slicer Cura, który ma być wyposażony m.in. w 3 tryby druku: DRAFT dla szybkich prototypów, MEDIUM dla obiektów do bieżącego użytku i HIGH QUALITY, czyli wydruki o wysokiej jakości i przeznaczeniu komercyjnym. “Slicer jest tak szybki, że kończy pracę zanim zdążysz wcisnąć przycisk DRUKUJ” – przekonuje współzałożyciel Ultimakera Erik de Bruijn.

Ultimaker² ma kosztować 1870 € czyli ok. 7854 PLN (bez podatków i kosztów transportu). Będziemy na bieżąco informować o dalszych szczegółach związanych z tą drukarką 3D, a przede wszystkim spróbujemy ocenić czy hype i atmosfera tajemniczości będzie warta efektu końcowego?

Źródło: www.umforum.ultimaker.com 

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Comments are closed.

You may also like