Zaledwie wczoraj opisywałem nowy filament oparty o grafen, który nie tylko przewodzi prąd lecz jest przede wszystkim super wytrzymałym i twardym materiałem, a tymczasem w dniu dzisiejszym taulman3D – amerykański producent specjalistycznych filamentów zaprezentował najtwardszy materiał w swojej ofercie – Alloy 910. Filament łączy w sobie wytrzymałość większą niż jakikolwiek inny kopoliestrem, elastyczność nylonu, znikomą kurczliwość, wysoką wytrzymałość na środki chemiczne oraz możliwość pracy w temperaturach do 95° C. Co najważniejsze, taulman zapewnia, iż sposób druku 3D z tego materiału jest zbliżony do ABS – z tym, że nie wymaga podgrzewanego stołu!

Wytrzymałość Alloy 910 wynosi aż 8,100 PSI (funt na cal kwadratowy), natomiast maksymalne wydłużenie jakie można uzyskać zanim materiał pęknie wynosi 31%. Taki efekt firmie udało się uzyskać bez dodawania do filamentu jakichkolwiek modyfikatorów w postaci np. włókien węglowych, czyniąc z Alloy 910 polimer w czystej postaci.

Filament ma być stosunkowo prosty w druku 3D. Ma być drukowany w temperaturze 245°C, na zimnym stole wyposażonym w BuildTak posmarowany klejem z PVA lub podgrzewanym stole ze szkła, w temperaturze 45°C, również pokrytym warstwą kleju. Nie wymaga żadnej specjalnej głowicy i powinien bez problemu drukować się na dowolnej średnicy. Ma znikomą kurczliwość, co w połączeniu z dużą wytrzymałością mechaniczną i temperaturową czyni go idealnym materiałem dla przemysłu. Występuje w dwóch średnicach – 1,75 mm i 2,85 mm.

Alloy 910 02

Jedna szpula filamentu o wadze 1 funta (ok. 0,45 kg) kosztuje 36 $, do czego należy doliczyć koszty wysyłki (11,30 $) oraz wszystkie dodatkowe opłaty celne i podatkowe. Alloy 910 występuje w kolorze bursztynowym i może być barwiony.

Alloy 910 01

Źródło: www.3ders.org
Grafika: [1] [2] [3] [4]

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

2 Komentarze

  1. Materiał nieściśliwy, za to rozciągliwy 😮

  2. Niestety wysyłka poza USA kosztuje nie $11.30, a $59.90…

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować