Kilka dni temu została opublikowana najświeższa aktualizacja oprogramowania Zortrax – Z-SUITE. Wersja o numerze 2.9.0 wprowadza przede wszystkim szereg usprawnień do silnika odpowiedzialnego za przygotowywanie modeli do druku 3D z żywic światłoutwardzalnych, dla drukarki 3D Zortrax Inkspire.

Urządzenie jest pierwszą fotopolimerową drukarką 3D w ofercie producenta. Zostało zaprezentowane jesienią ubiegłego roku, stając się praktycznie od razu jednym z najpopularniejszych produktów w ofercie firmy. Inkspire w naturalny sposób uzupełnia portfolio produktowe Zortrax, stając się komplementarnym rozwiązaniem wspólnie z drukarkami 3D drukującymi z termoplastów – Inventure, M200 Plus, M300 Plus oraz zaprezentowanego po raz pierwszy w zeszłym tygodniu, dwugłowicowym M300 Dual.

Z-SUITE 2.9.0 zostało wyposażone w następujące nowe funkcjonalności:

Struktury podporowe nie pozostawiające śladów na powierzchni modelu

Nowa opcja o nazwie „ball-tip” (podpora kulowa), pozwala wydrukować struktury podporowe zakończone kulistym kształtem. Dzięki temu fragmenty drukowanego modelu są wspierane w krytycznych miejscach, ale płaszczyzna ich styku z supportem jest większa niż do tej pory.

Dzięki temu support trzyma się lepiej modelu, a w momencie jego wyłamania w modelu nie powstaje ubytek. Materiał jest „nadlany” wiec łatwo można zeszlifować jego naddatek. Równocześnie jego usuwanie jest jeszcze łatwiejsze i w wielu przypadkach może być przeprowadzone ręcznie, bez potrzeby używania narzędzi.

Trzy profile generowania struktur podporowych

Doświadczeni użytkownicy doskonale wiedzą, że sposób generowania supportu w technologii UV LCD różni się diametralnie od podpór generowanych w technologii FDM i jest kluczem do prawidłowego wydrukowania modelu, a o wyborze podpór decydują głownie geometria, wielkość modelu i jego położenie względem platformy roboczej. Dla początkujących użytkowników jest to problematyczne. Ulepszona funkcjonalność Z-SUITE pomaga im radzić sobie w tym w dużo prostszy sposób – wszystko co muszą zrobić to zaznaczyć opcję generowania podpór w trzech trybach: lekkim, średnim lub wysokim.

Drukowanie gładszych powierzchni modelu

Kolejna funkcjonalność wykorzystuje funkcję anty-aliasingu – technikę stosowaną w grafice komputerowej w celu zwiększenia realizmu obrazu przez wygładzenie krawędzi na zakrzywionych liniach i przekątnych. Z-SUITE otrzymuje model 3D w postaci pliku STL opisującego go jako siatka trójkątów. Następnie tnie go na poligony 2D. Firmware drukarki 3D potrzebuje do pracy obrazy zapisane w rozszerzeniu .PNG, czyli bitmap złożonych z kwadratowych pikseli rozłożonych na powierzchni matrycy. Z-SUITE musi zatem dokonać zamiany grafiki wektorowej, na grafikę rastrową – taki proces nazywa się rasteryzacją.

Z-SUITE „wygładza” geometrię modelu w osi Z, co powoduje, że otrzymujemy model, na którym nakładanie się na siebie kolejnych warstw materiału zostaje rozmyte i mniej widoczne (jest to szczególnie zalecane przy druku 3D figurek. Równocześnie, jeśli klientom zależy na uzyskaniu bardziej widocznych, wyostrzonych detali i zminimalizowaniu odchylenia wymiarowego powstającego w trakcie rasteryzacji, zalecane jest nie włączanie opcji anty-aliasing (szczególnie dotyczy to modeli inżynieryjnych, lub dentystycznych).

Zwiększenie wydajności i poprawa stabilności

Z-SUITE 2.9.0 oferuje także szereg innych ulepszeń, takich jak lepsze algorytmy rozmieszczania supportów czy szybsze zapisywanie plików .zcodex dla Inkspire.

Z-SUITE w wersji 2.9.0 może być pobrany tutaj.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like