nTopology – producent oprogramowania do optymalizacji geometrii części pod kątem technologii druku 3D, ogłosił wprowadzenie technologię III generacji do tworzenia struktur kratownicowych (ang. lattice), które istotnie zwiększają wytrzymałość drukowanych części, przy równoczesnej redukcji ich wagi. Stworzone narzędzia projektowe mają na celu zapewnienie użytkownikom większej kontroli nad złożonymi strukturami opartymi o kratownice. Nowa wersja oprogramowania zawiera 37 bloków, które były rozwijane przez ostatnie 22 miesiące, z których każdy został zaprojektowany tak, aby nowi użytkownicy oprogramowania mogli szybciej i bardziej intuicyjnie uczyć się, jak stosować zaawansowane techniki tworzenia struktur lattice’owych oraz usprawnić proces ich generowania w istniejących modelach 3D.

Nowa technologia kładzie również podwaliny pod kolejne funkcjonalności opracowywane przez nTopology, które zdaniem firmy umożliwią użytkownikom „uwolnienie przyszłych innowacji”. nTopology podzieliło procesy generowania kratownic na trzy podstawowe etapy: wybór komórki elementarnej, zdefiniowanie mapy komórek i sterowanie parametrami sieci kratownic. Opanowanie tych prostych kroków pozwoli użytkownikom szybciej i bardziej intuicyjnie nauczyć się stosowania bardziej zaawansowanych technik optymalizacji części.

Dla dotychczasowych użytkowników platformy celem było usprawnienie przejścia na nową technologię latticową. W tym celu użytkownicy znajdą trzy nowe, łatwe w użyciu bloki, które umożliwią im szybkie powielenie wyników przepływów pracy przy użyciu starej technologii, a tym samym przeniesienie istniejących przepływów pracy do nowego oprogramowania.

Według nTopology, jedną z zalet nowej technologii tworzenia kratownic jest znaczny wzrost wydajności, szczególnie w przypadku kratownic o bardzo dużej liczbie wiązek i komórek. Na przykład generowanie sieci z ponad 50.000 komórek jednostkowych zajmowało od 45 do 60 sekund, podczas gdy teraz można ją odbudować w zaledwie jedną lub dwie sekundy, co oznacza 50-krotny wzrost wydajności.

Nowa technologia jest również wyposażona w kilka nowych możliwości, aby jeszcze bardziej usprawnić proces projektowania i optymalizacji kratownicy. Po pierwsze, nowe narzędzia do wypaczania pozwalają użytkownikom stosować techniki projektowania oparte na polach, aby kontrolować mapę komórek sieci w taki sam sposób, w jaki mogą kontrolować jej grubość. Połączenie tej funkcji z wizualizacją w czasie rzeczywistym umożliwia użytkownikom precyzyjne dostrajanie złożonych kształtów i projektowanie siatek konformalnych.

Ponadto nowa technologia oferuje ujednolicony przepływ pracy, niezależnie od tego, czy użytkownicy pracują z wykresem, TPMS, czy niestandardową komórką jednostkową, ułatwiając szybkie przechodzenie między różnymi typami sieci. Nie tylko oszczędza to czas, ale także ułatwia przygotowanie projektu obliczeniowego eksperymentów do optymalizacji.

Oprogramowanie zawiera również nowe narzędzia do filtrowania, które umożliwiają użytkownikom wybieranie belek kratowych w oparciu o określone kryteria, takie jak długość, kąt, łączność lub grubość, co oznacza, że ​​mogą kontrolować pewne parametry swoich struktur sieciowych i optymalizować je pod kątem produkcji. Co więcej, użytkownicy mogą tworzyć mapy komórek, które dopasowują się do powierzchni siatki poczwórnej, umożliwiając projektowanie konformalnych siatek żeber w celu zwiększenia sztywności brył o nawet najbardziej złożonych lub organicznych kształtach.

Firma opracowuje obecnie nowatorską funkcję optymalizacji, która ma umożliwić użytkownikom automatyczne generowanie struktur kratowych zoptymalizowanych pod kątem ich specyficznych wymagań inżynieryjnych, takich jak docelowa sztywność lub waga. Zespół nTopology pracuje również nad niestandardowymi komórkami jednostek wykresów. Jeśli użytkownicy chcą użyć typu komórki elementarnej, która nie została jeszcze uwzględniona w platformie, będą mogli naszkicować własne niestandardowe komórki elementarne i zdefiniować powiązane parametry projektowe, w tym grubość belki, długość, promienie zaokrąglenia i inne.

Źródło: www.ntopology.com
Grafiki: www.ntopology.com (materiały prasowe / wszystkie prawa zastrzeżone)

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like