Włoska firma Fiber Force opracowała wyjątkowo wytrzymały filament do druku 3D przeznaczony dla niskobudżetowych drukarek 3D o nazwie Nylforce. Jest to materiał kompozytowy, składający się z nylonu oraz włókna węglowego, zapewniający twarde i mocne wydruki. Co ważne, materiał może być z powodzeniem używany na większości niskobudżetowych drukarek 3D, przystosowanych do druku 3D ze zwykłego nylonu.

Druk 3D z nylonu jest dość problematyczny z uwagi na jego dużą kurczliwość. Powoduje to konieczność stosowania podgrzewanego stołu roboczego, pokrywanego dodatkowo jakimś preparatem (chociażby zwykłym klejem w sztyfcie), który zapewni odpowiednią przyczepność wydruku do stołu niwelując prawdopodobieństwo jego podwijania się i odkształcania. Tymczasem wg zapewnień twórców Nylforce – w przypadku ich materiału nie jest to konieczne.

Aby umożliwić druk 3D z nylonu na tzw. “zimnym stole“, Fiber Force opracował specjalny środek w sprayu, zapewniający wydrukom odpowiednio wysoką przyczepność. Może być stosowany zarówno do Nylforce jak również innych nylonów w ofercie firmy.

Nylforce 01

Jedno pokrycie stołu sprayem ma podobno wystarczyć na ok. 50 wydruków. Jest równocześnie łatwo zmywalne wodą. Koszt filamentu wynosi 50 £, a sprayu 20 £.

Źródło: www.fabbaloo.com
Grafika: [1] [2]

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Brak możliwości dodawania komenarzy

Może cię również zainteresować