Włoska firma Fiber Force opracowała wyjątkowo wytrzymały filament do druku 3D przeznaczony dla niskobudżetowych drukarek 3D o nazwie Nylforce. Jest to materiał kompozytowy, składający się z nylonu oraz włókna węglowego, zapewniający twarde i mocne wydruki. Co ważne, materiał może być z powodzeniem używany na większości niskobudżetowych drukarek 3D, przystosowanych do druku 3D ze zwykłego nylonu.

Druk 3D z nylonu jest dość problematyczny z uwagi na jego dużą kurczliwość. Powoduje to konieczność stosowania podgrzewanego stołu roboczego, pokrywanego dodatkowo jakimś preparatem (chociażby zwykłym klejem w sztyfcie), który zapewni odpowiednią przyczepność wydruku do stołu niwelując prawdopodobieństwo jego podwijania się i odkształcania. Tymczasem wg zapewnień twórców Nylforce – w przypadku ich materiału nie jest to konieczne.

Aby umożliwić druk 3D z nylonu na tzw. „zimnym stole„, Fiber Force opracował specjalny środek w sprayu, zapewniający wydrukom odpowiednio wysoką przyczepność. Może być stosowany zarówno do Nylforce jak również innych nylonów w ofercie firmy.

Jedno pokrycie stołu sprayem ma podobno wystarczyć na ok. 50 wydruków. Jest równocześnie łatwo zmywalne wodą. Koszt filamentu wynosi 50 £, a sprayu 20 £.

Źródło: www.fabbaloo.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like