W niedawnym wywiadzie video udzielonym Wirtualnej Polsce, Rafał Tomasiak – CEO Zortraxa, pokazywał Gyro Cube – czyli sferyczną kulę poruszającą się we wszystkich płaszczyznach, jako model niezmiernie trudny do wydrukowania, z którym mimo to świetnie sobie radzą jego drukarki 3D. Tymczasem okazuje się, że są na świecie jeszcze trudniejsze – a z pewnością bez porównania bardziej skomplikowane projekty do druku 3D. Paul Fischer odtworzył w Solid Edge`u i wydrukował na MakerBot Replicatorze 2 amerykańską lokomotywę parową z połowy zeszłego wieku.

Lokomotywa 4-8-8-4 Big Boy była używana przez Union Pacific Railroad w latach 1941 – 1960, a więc do momentu aż lokomotywy z napędem parowym nie zostały ostatecznie zastąpione maszynami z silnikiem diesla. Fischer zamówił projekty lokomotywy, a następnie odtworzył je w Solid Edge`u i wydrukował na MakerBot Replicatorze 2. Model składa się z blisko 90 elementów. Projektowanie zajęło ok. 700-800 godzin, a wydruki ok. 1000 godzin. Całość zajęła łącznie 8 miesięcy. Na potrzeby modelu Fischer zużył 16 rolek czarnego PLA oraz 2 tubek Zap Super Glue, którym łączył lub wypełniał poszczególne części.

Źródło: www.makerbot.com

Źródło: www.makerbot.com

Gotowy, wydrukowany i poskładany model jest długi na 180 cm. Fischer spakował go do auta i zawiózł do Nowego Jorku na Brooklyn, do siedziby MakerBota pochwalić się swoim dziełem. Jak potem przyznał, widok wyrazu twarzy Bre Pettisa gdy ten po raz pierwszy zobaczył lokomotywę na własne oczy wynagrodził mu godziny spędzone nad projektem. “It made it all worth it” – powiedział Fischer w materiale poświęconemu temu wydarzeniu na oficjalnym blogu firmy.

Fischer i Bre Pettis Źródło: www.makerbot.com

Paul Fischer i Bre Pettis
Źródło: www.makerbot.com

Fischer udostępnił efekty swojej pracy społeczności – komplet plików STL z częściami lokomotywy można pobrać z Thingiverse. Zanim zabierzecie się za drukowanie, pamiętajcie że druk 3D to dopiero połowa pracy – lokomotywę trzeba będzie jeszcze poskładać i posklejać 🙂

Oryginalna lokomotywa 4-8-8-4 Big Boy Źródło: www.makerbot.com

Oryginalna lokomotywa 4-8-8-4 Big Boy
Źródło: www.makerbot.com

Źródło: www.makerbot.com / motyw z Gyro Cube we wstępie został zainspirowany jak zwykle nieocenionym forum MójRepRap.pl
Grafika: [1] [2] [3] [4]

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

1 Komentarz

  1. To jest właśnie pokaz tego dla kogo i do czego może nadać się druarka 3d.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować

Więcej w Projekty 3D