Gwałtowne tempo przyrostu liczby ludności na naszej planecie ma nieodwracalny wpływ na środowisko naturalne – towarzyszą mu zmiany w technice oraz technologii produkcji, które mogą przyczynić się do gwałtownego zwiększenia ilości odpadów technicznych, chemicznych czy radioaktywnych. Z tego względu istotne jest stosowanie zasady zrównoważonego ekorozwoju, zgodnie z którą należy w taki sposób zarządzać zasobami planety, aby możliwe było zaspokojenie potrzeb ludności, a także przyszłych pokoleń.

Coraz częściej wykorzystywaną metodą ograniczenia produkcji odpadów jest recykling. Sam proces druku 3D charakteryzuje się generowaniem małej ilości odpadów, jednak firma 3Devo udowadnia, że technologie przyrostowe mogą być jeszcze bardziej “eko”. Firma proponuje możliwość wykorzystywania materiałów z recyklingu (np. z nieudanych wydruków czy resztek filamentów pozostających na rolce), biopolimerów w procesie produkcji filamentów.

3Devo wprowadził już na rynek 2 maszyny wytłaczające (3devo NEXT 1.0 oraz Advanced) w formie podstawowej oraz rozbudowanej, które pozwalają na produkcję filamentów o średnicy w zakresie 0,5-3,0 mm. Urządzenia umożliwiają produkcję ograniczonych ilości filamentów, np. podczas testów nowych materiałów, co może zapobiegać zaleganiu niewykorzystanych produktów w magazynach.Dodatkowo, możliwe jest wykorzystanie odpadów czy nieudanych wydruków- takie rozwiązanie pozwala natworzenie nowych materiałów poprzez mieszanie ich składowych w różnych proporcjach, co podkreślił założyciel CEO firmy – Tim Wesselink w przeprowadzonym przez nas wywiadzie. Jednak należy zaznaczyć, że sukces wyprodukowania nowego materiału zależy w tym przypadku od znajomości właściwości poszczególnych jego składowych.Firma współpracuje już z wieloma ośrodkami, m.in. z Fontys University of Applied Sciences, propagując wśród  studentów zagadnienia z zakresu wytłaczania oraz recyklingu materiałów. Już ponad 20 studentów przeprowadziło projekty związane z badaniem recyklingu polimerów, m.in. PLA oraz PET, wytłaczaniem niestandardowych materiałów w celu tworzenia nanorurek czy testowania innowacyjnych kompozytów typu polimer-celuloza.

Zastosowanie recyklingu w przypadku materiałów syntetycznych nie jest jednak procesem zero-jedynkowym – nie przetwarza się wszystkich odpadów materiałowych. Wytłaczarki 3Devo mogą być także zastosowane do przetwarzania materiałów pochodzenia naturalnego. Bio-tworzywa sztuczne oraz biopolimery stanowią rodzaj tworzyw sztucznych oraz polimerów pochodzących z odnawialnej biomasy, przykładem takich źródeł są oleje roślinne, trzcina cukrowa, skrobia i ziarno pszenicy.

Jednym z materiałów biologicznych możliwych do wytłaczania na urządzeniach NEXT jest Bio-PE. Jest to biopolietylen, który wytwarzany jest z etanolu w wyniku zastosowania dehydratacji. Ostateczne właściwości tego materiału są zbliżone do tradycyjnego polietylenu. Takie materiały mogą być stosowane do produkcji opakowań, które ulegają degradacji w zmniejszonym czasie w porównaniu do tradycyjnych opakowań. Dodatkowo może być on poddany recyklingowi w 100%. Istotną wadą tego materiału jest dotychczas wysoka cena związana z kosztami produkcji – wyprodukowanie 200 kiloton na rok wymaga zastosowanie 450 milionów litrów etanolu, co z kolei wymaga 65 milionów hektarów upraw trzciny cukrowej. Cena ta jest o około 50 % wyższa od polietylenu produkowanego z paliw kopalnych i z tego względu jego zastosowanie jest ograniczone.

Temat produkcji filamentów z odpadów pisaliśmy niejednokrotnie był poruszany łamach naszego portalu. W ostatnich doniesieniach możecie znaleźć informacje o grupie naukowców z australijskiego Uniwersytetu Nowej Południowej Walii, która pracuje nad możliwością odzyskiwania surowców ze zniszczonej elektroniki – w tym także polimerowych materiałów termoplastycznych, które mogą być stosowane do produkcji filamentów o wysokiej jakości.

Źródło: Materiały prasowe

Karolina Przybyszewska
Inżynier z inżynierii biomedycznej i przyszła inżynier z inżynierii materiałowej. Przewodnicząca Studenckiego Koła Naukowego BioMed-Spec, w ramach którego realizuje projekt budowy biodrukarki.

    Zostaw odpowiedź

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Może cię również zainteresować

    Więcej w Projekty 3D