SketchFab – jedna z największych platform z modelami 3D, ogłosiła że od 3 stycznia 2023 r. jej zasoby będą udostępniane tylko użytkownikom, którzy ukończyli 18 lat. Równocześnie istniejące konta osób, które nie ukończyły do tej daty 18 roku życia, zostaną zamknięte i stracą one dostęp do opublikowanych przez siebie zasobów.

Profil użytkownika w Sketchfab nie posiada na ten moment sekcji dotyczącej wieku ani daty urodzenia, więc Sketchfab nie ma możliwości określenia, którzy użytkownicy są niepełnoletni, poza osobistą deklaracją. Sketchfab nie wyjaśnił dlaczego zmienia te zasady, jednakże jest całkiem prawdopodobne, że ma to związek z dostępem do treści dla dorosłych, które mogą być przesyłane przez użytkowników.

Sketchfab to platforma, która stanowi wielkie internetowe portfolio projektantów 3D. Posiada wiele funkcji społecznościowych, pozwala na komentowanie opublikowanych projektów i dodawanie ich do ulubionych. Twórcy mogą z łatwością zamieszczać swoje prace i czerpać inspiracje od innych. Sketchfab jest narzędziem do tworzenia 3D, dostępnym we wszystkich głównych przeglądarkach i systemach operacyjnych. Użytkownicy mogą z łatwością przesyłać swoje projekty, kupować modele 3D od innych twórców i tworzyć wyjątkową społeczność. Aktualnie, na platformie znajduje się ponad 4 miliony plików 3D. 

Pełna treść komunikatu ze SketchFab:

Nasze Warunki Użytkowania i Polityka Prywatności ulegną zmianie 3 stycznia 2023 r. W tym krótkim poście poinformujemy Cię, co się zmieni.

Co się zmienia?
Minimalny wiek do korzystania ze Sketchfab będzie wynosił 18 lat od 3 stycznia 2023 r.

Co będę musiał zrobić?
Gdy odwiedzasz Sketchfab po raz pierwszy po wejściu zmian w życie, zostaniesz poproszony o zalogowanie się na swoje konto Sketchfab oraz przejrzenie i zaakceptowanie zmian w naszych Warunkach Użytkowania i Polityce Prywatności. Zalecamy zalogowanie się na swoje konto w ciągu 30 dni, aby uniknąć ryzyka usunięcia konta z powodu braku aktywności.

Ta zmiana wpłynie na mnie — co stanie się z moim kontem?
Jeśli nie masz ukończonych 18 lat, Twoje konto zostanie zamknięte. Jeśli masz jakieś modele na swoim koncie, nie będziesz już mieć do nich dostępu.

Jeśli nie masz ukończonych 18 lat, a Twoje konto ma poziom Pro lub wyższy, możesz pobrać swoje modele ze swojego konta, zanim ta zmiana wejdzie w życie.

Jeśli nie masz ukończonych 18 lat i korzystasz z bezpłatnego planu podstawowego, możesz tymczasowo udostępnić swoje modele do pobrania, aby pobrać pliki modeli, zanim ta zmiana wejdzie w życie.

W lipcu 2021 r. Sketchfab został przejęty przez Epic Games – jednego z największych i najważniejszych producentów gier na świecie i twórcę wielu znanych gier wideo, m. in. Fortnite, Gears of War, Shadow Complex czy Infinity Blade.  Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że za zamknięciem zasobów platformy dla niepełnoletnich użytkowników stoi departament prawny Epic Games…?

Decyzja o zamknięciu zasobów dla osób niepełnoletnich spowoduje, że wielu użytkowników Sketchfab – zarówno niepełnoletnich, jak i dorosłych, przeniesie się bezpowrotnie na alternatywne platformy. Pytanie czy w tym samym kierunku nie podążą kolejne repozytoria w rodzaju Thingiverse, Cults, czy Printables?

Źródło: www.sketchfab.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like