ODO Motion lubelskiej firmy Infinum3D to innowacyjny, jak na sferę niskobudżetowych drukarek 3D gadżet, który może istotnie zmienić jakość pracy użytkownika. Urządzenie służy do autopoziomowania wysokości głowicy drukującej względem stołu roboczego i eliminuje uporczywą konieczność kalibracji drukarki 3D przed rozpoczęciem drukowania. Dzięki ODO Motion, drukarka 3D przed każdym wydrukiem automatycznie sprawdzi odległość od stołu i stosownie do wykrytego położenia, w trakcie drukowania, będzie tak sterowała osią Z, aby odległość dyszy od stołu była jednakowa w każdym punkcie.

ODO Motion to zestaw czujników nacisku, przystosowanych do pracy z niskobudżetową drukarką 3D drukującą w technologii FDM. Współpracuje z większością popularnych elektronik i firmware’ów dostępnych na rynku. Posiada własny procesor, a dzięki zaimplementowanym algorytmom DSP analizuje zebrane sygnały, co podnosi jego czułość.

Montaż ODO Motion jest bardzo prosty – czujniki (lub czujnik, jeśli stół roboczy jest stosunkowo mały) są montowane pod stołem roboczym i podłączane do elektroniki. Montaż w przypadku np. Ultimakera 2+ wygląda w następujący sposób: pod szybą i grzałką zostają umieszczone kolejno – przekładka korkowa, aluminiowa blacha o grubości 1,5 mm, a następnie rozkładane są czujniki (1 lub 3). Na samym dole znajduje się właściwa blacha nośna stołu. Jeśli chodzi o konfigurację firmware’u, to w przypadku trzech najpopularniejszych na rynku rozwiązań – Merlina, Repetier Hosta i Smoothieware, wystarczy tylko włączyć opcję automatycznego poziomowania.

ODO Motion

Po instalacji ODO Motion, można od razu rozpocząć pracę. Drukarka 3D po rozgrzaniu głowicy drukującej i stołu zmierzy odległość głowicy od stołu w punktach kontrolnych, po czym rozpocznie drukowanie. W jego trakcie drukarka 3D automatycznie będzie dopasowywać wysokość głowicy do krawędzi stołu. Teoretycznie możliwym jest drukowanie nawet na stole pochylonym o kilka – kilkanaście stopni względem poszczególnych krawędzi.

ODO Motion 02

Czujniki są dostępne w ofercie get3D. Posiadają estetyczne, tekturowe opakowanie z pianką, zawierające czujnik oraz naklejkę na drukarkę 3D. Koszt czujnika to 250,00 PLN.

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

14 Komentarze

 1. Poprawcie mnie jeśli się mylę – trzy styczniki ładnie zapakowane za 250zl?

  1. I to wydrukowane 😉
   Wstęp zakłada, że to tensometry, choć nie miałoby to żadnego realnego zastosowania, a zdjęcie i opis działania wskazują na styczniki.
   Spodziewałem się czegoś bardziej przełomowego

  2. Czy aby na pewno trzy? Cytując dosłownie informację “Opakowanie … zawierające CZUJNIK ….. Koszt CZUJNIKA to 250 PLN”. Liczba pojedyncza chyba nie została użyta przypadkowo?

  3. Gdyby udało nam się zabudować styczniki w tak małą obudowę to byłby to bardzo przełomowy produkt (dla niewtajemniczonych – https://pl.wikipedia.org/wiki/Stycznik).

   A tak na poważnie:

   – Redakcja użyła zdjęcia pochodzącego z bardzo wczesnego stadium prototypu gdzie obudowy były drukowane. Na chwilę obecną produkt zamknięty jest w obudowy z “wtrysku”.

   – Czujniki zbudowane są na detektorach wykorzystujących efekt piezo. Do cyfrowej obróbki sygnału i jego analizy zastosowany został procesor. Budowa wewnętrzna czujnika nie zawiera żadnych przełączników mechanicznych.

   – Cytując dosłownie artykuł: “czujniki (lub czujnik, jeśli stół roboczy jest stosunkowo mały)” pochodzi z naszych rozmów z Redakcją podczas tegorocznych Dni Druku w Kielcach gdzie mieliśmy w planach wypuszczenie czujnika w dwóch wersjach jedno i trzy – czujnikowych. Ostatecznie zdecydowaliśmy o rozpoczęciu produkcji ODO Motion jedynie w wersji trzy czujnikowej. Od strony logicznej jednak, pojedyncze moduły są nierozłączne tworzą więc jeden czujnik.

   – Cena produktu jest kalkulowana na podstawie rzeczywistych kosztów opracowania prototypu, wdrożenia go do produkcji i na końcu wprowadzenia na rynek. Wbrew pozorom nie są to małe koszta a nikt nie chce pracować za darmo. Naszą misją jest wspieranie producentów drukarek dłużej niż tylko przez rok. Nie chcemy podzielić losu producentów niektórych drukarek, które szybciej zniknęły z rynku jak się na nim pojawiły.

   1. I takiego wytłumaczenia zabrakło. A odpowiadając na to, czy mój komentarz to polaczkowanie — Adam, jak najbardziej popieram promocje naszych produktów, ale sami nie róbmy z siebie idiotów. Nie mało jest sytuacji, że elementy wsadza się do fajnych obudów i sprzedaje się jako świetny polski produkt. Produkt wybroni się sam, zwłaszcza ze szczerym podejsciem, jakim wykazał się Tomasz. Zapytałem i nie żałuję.

 2. Nie to żebym się jakoś specjalnie czepiał, ale takie sytuacje powodują, że nóż się sam otwiera… Popatrzcie sami – jest informacja o nowym _polskim_ produkcie, który może być naprawdę użyteczny i ciekawy. Jest nowy, więc żaden z komentujących nie widział tego tak naprawdę na oczy ani nie używał. Ale nie przeszkadza to absolutnie w czepianiu się i wsadzaniu szpili. Najprościej i najłatwiej jest dowalić i wykazać z triumfem, że to po pierwsze szajs, po drugie za drogi a po trzecie ja bym to zrobił lepiej. NIe wiem, może to zazdrość? Że ktoś się zawziął, pracował ciężko i coś zrobił? Frustracja? Głupota? Czy może to tak zwane “polaczkowanie”? Nie macie nic do powiedzenia na temat? To nic nie piszcie. Albo zapytajcie. Bo takimi komentarzami to tylko i wyłącznie utwierdzacie mnie i wielu wielu innych, że nie warto się starać. Nie warto pracować, wymyślać, walczyć z oporną materią, kombinować. Lepiej się położyć, przynajmniej nikt Cię nie zrypie. Smutne to jak cholera…

  A sam czujnik… no cóż, nie będę się wypowiadał. W końcu używam go od kilku miesięcy i mógłbym coś na ten temat powiedzieć, ale przecież zaraz się dowiem, że ponieważ go sprzedaję, to jestem a) Niewiarygodny, b) Zarabiam na nim na pewno 249 zł. c) Nie znam się. d) Pieprzę głupoty. Niepotrzebne skreślić. Tomek – nie tłumacz się, nie warto. A i jeszcze jedno – jakby ktoś chciał po mnie pojechać to proszę bardzo, nie będę się bronił 🙂 Zwyczajnie tego nie będę czytał, nie chce mi się, mam ciekawsze rzeczy do robienia. A następne dobre polskie produkty najlepiej od razu puszczać za granicę.

 3. W końcu produkt doczekał się sprzedaży, czekamy jeszcze na odo play 🙂 co do samych czujników gdzie można poczytać o sposobie montażu i współpracy z różnymi elektronikami ?

  1. No waśnie. Bardzo mi się podoba pomysł i chętnie bym poczytał instrukcję przed zakupem.

 4. Można uzyskać więcej informacji na temat instalacji tych czujników?
  Jak na to co można przeczytać na stronie, to wychodzi mi że te czujniki mają zastąpić opuszczaną ( lub nie opuszczaną) krańcówkę z czujnikiem z-probe. Czyli do firmware drukarki musimy wpisać położenie tych czujników, tak jak podajemy punkty do wykonania z-probe, W miejsce wartości z probe high podajemy zero, gdyż głowica fizycznie dotyka wtedy stolik. Pozostaje jeszcze kwestia konfiguracji podpięcia sygnału high or low do płyty głównej naszej drukarki z analogiczny sposób jak to podpinamy z-probe. Pewnie to tyle w temacie.

  1. Dokładnie tak jak napisał Radosław czujniki te montuje się pomiędzy płaszczyzną na której drukujemy (szyba, blacha alu) a konstrukcję nośną stołu, dzięki temu najmniejsze muśnięcie głowicą stołu powoduje zadziałanie czujnika. Czujnik podłącza się do dowolnego pinu cyfrowego w elektronice (Można go podłączyć pod 5 lub 3,3V). W Marlinie, Repetier firmware i Smoothiware nie potrzeba dokonywać żadnych modyfikacji (wystarczy włączyć tryb “auto levelingu”) i tyle.
   Czujnik ma 10 poziomów czułości tak więc jest możliwość dostosowania czułości do posiadanej drukarki. W momencie wykrycia nacisku na stół czujnik podaje masę na swoim wyjściu.

   W najbliższym czasie instrukcja w formie elektronicznej pojawi się na naszej stronie oraz na stronach naszych dystrybutorów.

   Co do dodatkowych pytań to proponuję je zadawać na forach branżowych (choćby fabrykator.pl), gdzie postaram się odpowiedzieć na zadane pytania

 5. O znikły posty, czy tylko ja nie widzę?

  1. Drobna awaria DISQUS’a. Wszystkie posty zostały przywrócone.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować