Oferta klasycznych filamentów do druku 3D w technologii FDM jest wciąż wzbogacana o produkty domieszkowane dodatkami metalicznymi, które charakteryzują się dużo wyższą twardością niż standardowe materiały. Dla powszechnie stosowanych, mosiądzowych głowic proces druku przestrzennego z materiałów wzbogacanych m.in. włóknem węglowym może okazać się destrukcyjny – wysoki stopień ścieralności filamentu prowadzi do nieodwracalnych zmian, wpływając na pogorszenie jakości wydruków.

Rozwiązaniem tego problemu ma być proponowana przez szwedzkich producentów głowica Olsson Ruby, której końcówka została wykonana z jednego z najtwardszych kamieni szlachetnych na świecie – rubinu. Produkt po pomyślnym przejściu fazy beta-testów trafił już na rynek komercyjny, dostępny jest w ofercie get3D.

Zastosowanie kryształu rubinu jako zwieńczenie głowicy, mające stały kontakt z drukowanym elementem daje możliwość nanoszenia materiałów o wysokiej ścieralności, wpływając tym samym na poprawę jakości wykonywanych detali. Rdzeń głowicy Olsson Ruby jest wykonany z mosiądzu, który za sprawą doskonałych wartości przewodnictwa cieplnego zapewnia optymalny proces druku przestrzennego, bez potrzeby zmian temperatury czy szybkości. Hybrydowe połączenie rdzenia wykonanego z klasycznego materiału z odpornym na ścieranie końcem daje Olsson Ruby przewagę nad dostępnymi na rynku produktami, umożliwiając druk 3D z dowolnych materiałów m.in. PLA, Nylonu czy Ninjaflex.

Jeśli chodzi o proces eksploatacji nie można zapominać, że rubinowe ujście głowicy mimo swojej wysokiej twardości jest kruche – w trakcie czyszczenia należy unikać past polerskich czy gąbek ściernych. Każde zderzenie kamienia z twardą powierzchnią może doprowadzić do jego pęknięcia, uniemożliwiając dalsze użytkowanie.

Olsson Ruby została zaprojektowana tak aby pasowała do drukarek korzystających z ogólnodostępnego rozmiaru – zewnętrzny gwint M6x1 o długości 7,5 mm. Głowice dostępne są dla dwóch standardowych wersji średnic filamentu (1,75 oraz 2,85 mm) a cena każdej z nich wynosi 429 zł.

Grafika [1] [2]
Źródło: get3d.pl

Magdalena Przychodniak
Redaktor Naczelna Centrum Druku 3D. Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

  2 Komentarze

  1. Patent z rubinem stosowany jest w waterjetach.

   Ja podziękuję – dreszczyk emocji przy rozpoczynaniu wydruku “czy na pewno dobrze skalibrowałem oś Z” jest jednak nie dla mnie. 🙂

  2. Głowice są zdecydowanie mosiężne, nie “mosiądzowe”.

  Zostaw odpowiedź

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Może cię również zainteresować